Kobieta pracuje w krajowym centrum danych
Kategorie:

Rynek data center w Polsce. Jak wygląda? Jakie są prognozy?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Nowoczesne data center to podstawa cyfryzacji. Bez odpowiedniej infrastruktury takie usługi jak chmura obliczeniowa, hosting czy kolokacja nie byłyby możliwe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego typu obiekty to olbrzymie inwestycje. Jak radzi sobie Polska w tym zakresie? Ile dostępnej mocy oferują polskie data center i jak rysuje się ich przyszłość? Sprawdzamy, co mówią na ten temat najnowsze raporty i analizy sytuacji.

Rozwój krajowych centrów danych

O ile w samej cyfryzacji mamy wiele do nadgonienia, o tyle rynek data center w Polsce prezentuje się całkiem dobrze. Ostatnia dekada zaowocowała znaczącym wzrostem zarówno samej powierzchni nowoczesnych centrów danych, jak i mocy, jaką dysponują. Co prawda nadal sporo nam brakuje do krajów zachodnich, takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, ale istnieje spora nadzieja na to, że w niedalekiej przyszłości staniemy się dla nich olbrzymim konkurentem.

Już dzisiaj Polska zalicza się do liderów data center w regionie Europy Środkowo Wschodniej. Rok 2021 okazał się kolejnym sukcesem, gdzie zanotowano 11-12 procentowy wzrost całego rynku. Tym samym powierzchnia wszystkich data center w Polsce przekroczyła 100 tys. m2 – raport PMR podaje, że jest to około 150 tys. m2 i 107,4 MW mocy (w roku 2020 było to 88,6 MW). Według prognoz PMR to dopiero początek, ponieważ według ich raportów w najbliższych latach mają mieć miejsce kolejne wzrosty.

Największe ośrodki data center w Polsce

Najbardziej rozbudowana infrastruktura data center w Polsce znajduje się w Warszawie. Przoduje ona zarówno pod względem samej liczby obiektów, których jest 42, jak i ich powierzchni, zajmując ponad 60 procent powierzchni wszystkich centrów danych w kraju. Dalej znajdują się takie miasta jak:

  • Kraków – 10,4 procent powierzchni
  • Poznań – 8,9 procent powierzchni
  • Katowice – 5 procent powierzchni
  • Wrocław – 2,5 procent powierzchni
  • Gdańsk – 2,5 procent powierzchni

 

Dalej znajdziemy również Toruń, Łódź i Szczecin nieprzekraczające 2 procent powierzchni oraz pozostałe, mniejsze centra danych.

Rynek data center w Polsce – prognozy

Według prognoz firmy Audytel do 2024 roku łączna powierzchnia centrów danych w Polsce ma sięgnąć 144 tys. m2. Natomiast raport PMR (Rynek centrów danych w Polsce 2022), przewiduje, że do 2027 będzie to już 235,6 tys. m2 i 215,3 MW. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prognozy te spełnią się pomimo trudności związanych z panującym obecnie kryzysem gospodarczym.

Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę IT są bowiem konieczne, jeśli obrany kierunek zmierzający do ogólnoświatowej cyfryzacji wraz z wdrożeniem koncepcji metaversum w życie, pozostanie aktualny. A nikt raczej nie ma wątpliwości, że jest to coś nieuniknionego.

Nie bez znaczenia są również niezwykle wysokie koszty utrzymania i tworzenia nowych data center w popularnych na dzień obecnie lokalizacjach – najczęściej stolicach czy ośrodkach gospodarczych zachodnich państw. Na tym tle Polska kształtuje się niezwykle atrakcyjnie, już dziś wykazując olbrzymi potencjał w tym zakresie i stanowiąc poważną konkurencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.