Różek niemowlęcy biały w złote kropeczki
Kategorie:

Rożki niemowlęce – czy znasz ich wszystkie zalety?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Rożki niemowlęce cieszą się popularnością już od kilkudziesięciu lat. Używały ich nasze mamy, babcie i prababcie. Znane były wówczas jako beciki. Obecne rożki niemowlęce nieco różnią się wyglądem od tych sprzed lat. Zmienia się także liczba korzyści płynących z ich użytkowania. Rosną one wprost proporcjonalnie do wzrostu oczekiwań rodziców. Dlaczego rożki niemowlęce są tak popularne i jakie dokładnie zalety posiadają?

Kilka słów o spowijaniu

Otulacze, beciki, rożki a czasami nawet zwykłe pieluszki. Każdy z powyższych produktów może służyć do spowijania. Dotyczy to zwłaszcza noworodków. Im starsze dziecko, tym luźniej powinno być owinięte. Najmłodsze dzieci, przyzwyczajone są do ciasnego otoczenia, z uwagi na wcześniejsze przebywanie w brzuchu. Skojarzenie to sprawia, że otulenie w rożek niemowlęcy działa na nie uspokajająco, wyciszająco a dodatkowo opanowuje niekontrolowane jeszcze ruchy kończyn.

Wraz z rozwojem niemowlęcia zwiększają się jego potrzeby ruchowe. Nie oznacza to, że rożek niemowlęcy nie może być używany w przypadku kilkumiesięcznych niemowląt. Wręcz przeciwnie. Konieczne jest wówczas użycie większego rozmiaru produktu z odpowiednio regulowanym wiązaniem. Tu przychodzi z pomocą rożek niemowlęcy wiązany. Dzięki takiemu produktowi dziecko nie odkryje się, nie zmarznie i nie będzie ograniczone ruchowo.

Komfortowo i delikatnie

Rożki przeznaczone dla najmłodszych dzieci muszą spełniać wymagania co do jakości materiału, z jakiego zostały wykonane. Produkty te mają bowiem bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Rodzaj tkaniny powinien być także dopasowany do aktualnych warunków pogodowych. Odpowiednio dobrany materiał sprawi, że rożek niemowlęcy na lato nie spowoduje przegrzania i spocenia się dziecka. Z kolei zimą nawet podczas dłuższego spaceru niemowlę nie zmarznie i nie wyziębi się. Idealna tkanina powinna się cechować:

  • właściwościami antyalergicznymi,
  • właściwościami antyseptycznymi,
  • trwałością,
  • miękkością,
  • przewiewnością,
  • właściwościami termoregulacyjnymi.

Nie wszystkie znajdujące się na rynku produkty spełniają te wymagania. Jaki rożek będzie więc najlepszy? Wszystkie powyższe cechy spełnia rożek niemowlęcy bawełniany. To chyba najpopularniejszy i najczęściej wybierany produkt.

Nieco mniej popularny, aczkolwiek o wiele trwalszy, jest rożek niemowlęcy muślinowy. Jeśli jednak bardziej zależy nam na miękkości i delikatności, postawmy na rożek niemowlęcy bambusowy. Żaden z powyższych materiałów nie spowoduje podrażnień, nie uczuli i nie zmniejszy komfortu otulonego nim dziecka.

Rożek niemowlęcy usztywniany – najlepszy dla początkujących rodziców

Jedną z najważniejszych funkcji rożków niemowlęcych jest ułatwienie utrzymania dziecka. Ta oczywista czynność, czasami bywa kłopotliwa dla młodych rodziców oraz ich bliskich. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku opieki nad noworodkiem, jest zaopatrzenie się w rożek niemowlęcy usztywniany. Dzięki dodatkowemu utwardzeniu produkt ten zapewnia stabilność znajdującemu się w nim dziecku. Jest on także ułatwieniem dla osoby trzymającej malucha po raz pierwszy.

Rożek niemowlęcy usztywniany jest zwykle grubszy niż produkt w tradycyjnej wersji. Nie powinien być on jednak całkiem sztywny, jak wskazuje jego nazwa. W wersji całkowicie twardej wpływałby niekorzystnie na zdrowie dziecka. Produkt ten zawiera jedynie wszytą dodatkową warstwę ociepliny, która ogrzewa ciało dziecka, a rodzicom daje poczucie pewności podczas trzymania malucha na rękach. Produkty z dodatkową warstwą usztywniającą mogą być obszyte każdego rodzaju tkaninami. Podobnie jak w tradycyjnej wersji może to być rożek niemowlęcy bawełniany, muślinowy lub bambusowy.

Czy rożek niemowlęcy na lato może mieć dodatkowe usztywnienie? Tak, jeśli warstwa ta znajduje się jedynie na powierzchni, gdzie leży malec. Jeśli dodatkowo wybierzemy produkt z maturalnej tkaniny, zapewnimy dziecku optymalne warunki do snu.

Rożek niemowlęcy – w jaki sposób można go wykorzystać?

Rożek niemowlęcy nie musi służyć jedynie do otulania dziecka. Jest on miękki i po rozłożeniu ma kwadratowy kształt, stąd wiele możliwości jego zastosowania. Wymiary rożków niemowlęcych to zazwyczaj 65 × 65 cm lub 75 × 75 cm. Produkt po rozłożeniu może spokojnie pełnić funkcję:

  • maty do przewijania,
  • maty do zabawy,
  • okrycia,
  • po złożeniu – poduszeczki,
  • po zwinięciu w rulon – ochraniacza przy ścianie podczas snu.

Nieograniczone są także sposoby wykorzystania rożka niemowlęcego w momencie, gdy dziecko już z niego wyrasta. Przykładowo rożek niemowlęcy dla dziewczynki może zostać wykorzystany jako mata w namiocie księżniczki, kołderka dla lalek, dywanik w kąciku zabaw.

Z kolei rożek niemowlęcy dla chłopca może zostać użyty jako dywanik do zabawy autkami, mata do namiotu tipi, a po doszyciu szeleszczących elementów, gryzaków i kawałków materiału, jako mata edukacyjna.

Rożki niemowlęce okazują się niezbędne zwłaszcza podczas dłuższych i dalszych wyjazdów z malcem. To właśnie wtedy staramy się ograniczyć ilość zabieranych ze sobą szpargałów. Zdarza się, że dziecka nie ma gdzie i na czym przewinąć. Rożek niemowlęcy sprawdzi się także jako dodatkowa warstwa w często niewygodnych łóżeczkach turystycznych lub po prostu okrycie do snu.

https://muminky.pl/rozki-niemowlece

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.