Kobieta gra na swoim fortepianie w domu
Kategorie:

Realna wartość ekonomiczna instrumentu muzycznego

Artykuł partnera.

Instrumenty muzyczne to wyjątkowe produkty, a czasem niekwestionowane dzieła sztuki, których wartość jest zależna od wielu czynników. Wspólną ich cechą jest jednak to, że po wejściu do obiegu rynkowego ich wartość spada z czasem w trakcie użytkowania tylko do pewnego poziomu, a później zaczyna systematycznie rosnąć. Oczywiście pod warunkiem, że nie ulegnie uszkodzeniu lub trwałym, radykalnym modyfikacjom. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy z tego, jaka jest realna wartość ekonomiczna instrumentu muzycznego – nie jest bowiem jednoznaczna z jego ceną aktualną ceną rynkową. Omawiamy, czym właściwie jest i jak można ją maksymalnie zwiększyć!

Jaka jest realna wartość ekonomiczna instrumentu muzycznego?

Wartość ekonomiczna to wieloznaczne pojęcie, różnie interpretowane w zależności od obranej teorii wartości. W dużym uproszczeniu określa pomiar wartości produktu w odniesieniu do jego oczekiwanej użyteczności. Nie jest jednak tym samym, co cena czy aktualna wartość rynkowa.

Na cenę instrumentu muzycznego wpływ ma wiele czynników, m.in. materiały, z których został wykonany, funkcjonalność, zastosowany osprzęt czy design, trwałość, ale także jego popularność, oferta konkurencji, czy wreszcie aktualna podaż takich samych lub podobnych produktów na rynku sprzedaży.

Realna wartość ekonomiczna odnosi się oprócz ceny rynkowej także do tego, jak najefektywniej „pracować” może dany sprzęt, w sensie jego wykorzystania przez możliwie wielu użytkowników w trakcie jego cyklu życia. Istotna jest więc żywotność instrumentu, ale także jego użyteczność, uniwersalność zastosowania, relatywnie niskie koszty utrzymania, etc.

Najprościej rzecz ujmując sprzedawców najczęściej interesuje to, jak dużo można na nim zarobić. Tyle tylko, że sprzedawcy widzą jednorazową marżę jako jedyny punkt odniesienia.

Tymczasem dobrej jakości produkt o długiej żywotności i niskich kosztach użytkowania może się stać „perpetuum mobile”, gdy na jego wartość „składa się” wielu końcowych użytkowników. Dla nich korzyść polega na tym, że nie muszą każdorazowo inwestować w drogi sprzęt, tylko płacą za korzystanie z niego w określonym czasie. Dla sprzedawcy wartość ekonomiczna sprzętu wielokrotnie rośnie, ponieważ dostarcza on wielokrotnie większego wpływu, niż jego cena początkowa. Instrumenty muzyczne są znakomitym przykładem takiego trendu. Jeśli nie ulegną istotnym uszkodzeniom lub zniszczeniu, mogą być użytkowane przez wiele lat generując sukcesywnie dodatkową wartość ekonomiczną.

Jak zwiększyć wartość ekonomiczną instrumentu muzycznego?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wynajem sprzętów muzycznych. Wiele osób potrzebuje instrumentu tylko na jakiś czas, np. do nauki, do przetestowania wybranego modelu czy na próby z zespołem (kiedy np. prywatna gitara jest serwisowana). Usługi tego typu cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ pozwalają w niedrogi, a do tego niezobowiązujący sposób zdobyć potrzebny sprzęt. Ma to znaczenie nie tylko ze względów finansowych, ale też ekologicznych i etycznych – w ten sposób zmniejsza się ilość odpadów, ogranicza się nadmierną produkcję itp.

Wynajem pozwala maksymalnie zwiększyć wartość instrumentu muzycznego. Wypożyczając go można zarabiać na nim wielokrotnie. Wystarczy na bieżąco go serwisować, konserwować i odnawiać.

Dlaczego warto wynajmować instrumenty muzyczne?

Wynajem instrumentów muzycznych jest niezwykle opłacalny i wygodny dla klientów, a także sprzedawców. Sklepy muzyczne coraz częściej wprowadzają usługę wypożyczenia sprzętu, ponieważ pozwala ona maksymalnie zwiększyć jego realną wartość ekonomiczną. Do tego takie rozwiązanie:

  • zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów i pomaga zmniejszyć nadprodukcję,
  • pozwala wielokrotnie zarabiać na jednym produkcie, przez co generuje większe zyski i zmniejsza wydatki (nie trzeba stale inwestować w nowe sprzęty),
  • spełnia oczekiwania współczesnych klientów (wpisuje się w ekologiczne trendy less waste, a także jest tanie, dlatego stanowi dobrą odpowiedź na inflację itp.),
  • pomaga zdywersyfikować ofertę i rozszerzyć grupę odbiorców.

To, jak w praktyce działa wypożyczalnia instrumentów online, można zobaczyć na stronie: https://vibe.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.