Kobieta zajmuje się planowaniem produkcji z systemem aps
Kategorie:

Planowanie produkcji – jak zwiększyć efektywność pracy w firmie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Z wielu źródeł można się dowiedzieć, że posiadanie zaawansowanego planu działania jest kluczem do sukcesu w kontekście prowadzenia firmy. Pomijając ten etap nie można liczyć na powodzenie, a to za sprawą wysypania się po drodze wielu rzeczy.

Prowadząc działalność produkcyjną doskonale wiemy, jak wygląda cały proces tworzenia asortymentu. Dysponowanie dobrym planem jest w tym przypadku niezwykle potrzebne, gdyż pozwala precyzyjnie określić, ile towaru należy w danym czasie wyprodukować, ażeby nie zalegał on na magazynach, a jednocześnie pozwolił na wykorzystanie wszystkich, niezbędnych surowców.

Jakie obszary uwzględnia planowanie produkcji?

Istnieją cztery sektory, względem których planuje się produkcję w konkretnej firmie. Najważniejszą z nich jest bezapelacyjnie forma sprzedaży. Produkować można na wiele sposobów. Najczęściej wyróżnia się metodę produkcji pod konkretne zamówienie bądź masowe tworzenie na magazyn. Nie da się jednoznacznie określić, która forma jest lepsza, gdyż jest to zależne przede wszystkim od struktury samej firmy. W każdym razie, produkcja masowa na magazyn jest z reguły tańsza i wymaga konkretniej sprecyzowanego planu produkcji.

Pozostałymi obszarami są dostępność, technologia i surowce. Rozplanowanie pracy pod kątem dostępności jest niezwykle wymagające, gdyż liczy się tutaj zarówno obecność maszyn, jak i pracowników. Wykorzystywana technologia również ma znaczenie, gdyż to od niej będzie zależała wydajność pracy. Ostatnią rzeczą są oczywiście surowce oraz materiały, z których produkty są wytwarzane. Odpowiednie zarządzanie nimi zapobiegnie powstawaniu problemów, związanych z brakiem w dostępności.

Systemy APS – czym są i do czego mogą się przydać?

W przypadku większej działalności, ręczne planowanie produkcji okaże się niemalże niemożliwe. Z pomocą przychodzi więc narzędzie, jakim jest system aps. Z języka angielskiego dowiadujemy się, że jest to Advanced Planning and Scheduling, czyli w wolnym tłumaczeniu Zaawansowany System Planowania i Harmonogramowania pracy. Przykładem takiego rozwiązania może być system APS firmy Quantum Qguar, którego wdrożenie pozwoli zatroszczyć się o nawet najbardziej skomplikowane procesy produkcyjne w firmie.

Systemy bazują na sztucznej inteligencji i są w stanie dokładnie oszacować i przewidzieć, jaka charakterystyka pracy okaże się najlepsza. Oprogramowanie bierze pod uwagę wiele czynników, jak chociażby technologię oraz dyspozycyjność pracowników. Plan zostaje opracowany automatycznie w taki sposób, by w pełni ograniczyć przestoje i skrócić tym samym czas realizacji. Planowanie przy użyciu APS bierze również pod uwagę wcześniej wspomnianą dostępność surowców i w razie ich kończenia, automatycznie informuje o konieczności uzupełnienia. Ponadto, narzędzie uwzględnia występowanie ludzkich błędów i potrafi w krótkim czasie stworzyć nowy plan działania.

Powiązanie APS z innymi narzędziami

System APS doskonale współpracuje z oprogramowaniem ERP, MES i SCADA. Łącząc to narzędzie z dwoma ostatnimi można w łatwy sposób stworzyć warunki pracy dla kilka planistów naraz, a także śledzić postępy pracy z punktu widzenia różnych działów w firmie. System APS marki Quantum Qguar okaże się niezastąpiony w kontekście prowadzenia przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.