Inwestowanie pieniędzy w akcje
Kategorie:

O czym pamiętać, zanim zainwestujesz w akcje?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Chcesz kupić akcje, czyli udziałowe papiery wartościowe danej spółki? Jest kilka rzeczy, które należy wcześniej zweryfikować. Zalicza się do nich kondycja firmy, w którą chcesz zainwestować oraz jej miejsce na rynku. Nie mniej istotny jest cel inwestycyjny oraz Twoja tolerancja na ryzyko. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Sprawdź!

Analiza firmy

Przeprowadź solidną analizę firm, których akcje zamierzasz nabyć. To pozwoli Ci określić, jakie są perspektywy danej spółki, sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się na rynku, a także poznać jej sytuację finansową. Zbadaj fundamenty biznesu, a dopiero później zdecyduj, czy chcesz partycypować w jego możliwych sukcesach lub ewentualnych porażkach.

Określ swój cel inwestycyjny

To bardzo ważny krok w początkowej fazie inwestowania. Cel inwestycji pozwoli Ci nakreślić, czy chcesz lokować swoje środki długoterminowo, czy wybierasz raczej krótszą perspektywę. Ponadto zastanów się, jaka jest Twoja tolerancja („apetyt”) na ryzyko. Inwestowanie jest z nim nieuchronnie powiązane. Zanim kupisz akcje danej firmy, odpowiedz sobie na pytanie, jaką ewentualną stratę jesteś w stanie ponieść.

Sytuacja rynkowa

Ważnym krokiem jest także poznanie ogólnej sytuacji na rynku i zbadanie tzw. klimatu inwestycyjnego. Aby lepiej przygotować się do tego działania, warto monitorować aktualne trendy rynkowe, a także śledzić wydarzenia ekonomiczne oraz polityczne, które wpływają na wartość akcji.

Dywersyfikacja portfela

Wchodząc na giełdę, miej na uwadze, że każda inwestycja giełdowa to ryzyko. Jeśli chcesz je ograniczyć – pomyśl o dywersyfikacji, czyli zróżnicowaniu portfela inwestycyjnego. Jak to zrobić? Chociażby inwestując w różne branże i sektory. Pozwoli to uniknąć dość ryzykownej sytuacji, jaką jest stawianie wszystkiego na jedną kartę.

Załóż rachunek w domu lub biurze maklerskim

Realna przygoda ze światem inwestycji rozpoczyna się wraz z otwarciem rachunku w biurze lub domu maklerskim (firmie inwestycyjnej). Dopiero wtedy możesz kupować i odsprzedawać akcje spółek. Nie spiesz się z wyborem brokera – przeanalizuj ofertę różnych biur i wybierz rozwiązanie dopasowane do Twojego budżetu. Koniecznie sprawdź cennik opłat za konkretne czynności związane z kontem.

Edukacja

Jeśli niewiele wiesz na temat giełdy i inwestycji, koniecznie podszkól się w tej kwestii zanim przelejesz pieniądze na rachunek maklerski. Możesz w tym celu skorzystać z darmowych materiałów dostępnych na platformie e-learningowej AvaTrade School. Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań oraz cenne rady ekspertów, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do pierwszych inwestycji.

Inwestowanie w akcje nie musi być skomplikowane. Warto jednak wcześniej dobrze przygotować się do tej czynności, a także zrozumieć to, jak działa rynek. Pamiętaj też, że każda ekspozycja finansowa może przynieść zarówno zyski, jak i straty. Ważne, aby mieć tą świadomość i racjonalnie podchodzić nawet do niedużych inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.