Nowoczesny sektor finansowy
Kategorie:

Nowoczesny sektor finansowy – podstawa gospodarki w XXI wieku. KNF a nadzór sektora finansowego.

Artykuł partnera.

Sektor finansowy to w XXI wieku niezwykle ważny obszar gospodarki. Segment ten obejmuje instytucje zajmujące się obsługą pieniężną firm i osób prywatnych, towarzystwa inwestycyjne itp. Z uwagi na specyfikę, tzn. udział sektora finansowego w obiegu pieniądza w gospodarce, ta część rynku jest silnie kontrolowana przez specjalny organ, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Przedmiotem zainteresowania KNF jest np. Assay, czyli towarzystwo inwestycyjne, ale także banki, firmy pożyczkowe itp.

Sektor finansowy

Podczas gdy np. w XX w. dominującą rolę odgrywały wielkie firmy przemysłowe, obecnie dominującą rolę w krajach wysoko rozwiniętych pełni segment usług, w tym również jego ważna część, jaką jest sektor finansowy.

Współczesny segment finansowy to w dwudziestym pierwszym stuleciu niezwykle obszerny i różnorodny obszar rynku. Jeśli chodzi o jego elementy składowe, to uwagę zwraca się przede wszystkim na banki. Są one postrzegane jako najważniejsze, tradycyjne instytucje finansowe, które na co dzień zajmują się takimi działaniami jak choćby udzielanie kredytów czy przyjmowanie depozytów, ale także oferowanie produktów inwestycyjnych.

Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają klientom (indywidualnym oraz firmowym) zabezpieczenie finansowe przed takimi ryzykami jak np. choroba, wypadek czy inne zdarzenia losowe. Na tym jednak lista podmiotów działających w omawianym segmencie rynkowym się nie kończy, ponieważ trzeba pamiętać również o takich grupach jak:

  • brokerzy i domy maklerskie,
  • agencje ratingowe.

Fundusze inwestycyjne (Assay itp.) a nadzór KNF i UOKiK

My jednak w naszym tekście zajmiemy się nieco inną grupą podmiotów. Interesują nas raczej fundusze inwestycyjne (w tym np. Assay) – KNF oraz UOKiK to instytucje państwowe, które zajmują się nadzorowaniem całego sektora finansowego, ale główny nacisk podczas tej kontroli kładzie się właśnie na fundusze.

Jak działają fundusze inwestycyjne? W pewnym uproszczeniu są to takie podmioty zajmujące się pozyskiwaniem środków finansowych od inwestorów (takim inwestorem może zostać właściwie każdy, kto posiada choćby niewielki kapitał), którzy chcą zainwestować swoje oszczędności w aktywa. W zależności od oferty funduszu oraz oczekiwań i preferencji inwestora mogą być to na przykład:

  • akcje,
  • nieruchomości,
  • obligacje.

Zatrudniani w funduszach inwestycyjnych specjaliści wybierają aktywa, w które będą inwestowane środki pochodzące od klientów-inwestorów. To właśnie dlatego działalność podmiotów typu Assay kontroluje KNF.

Generalnie, stosuje się wiele sposobów podziału, by pokazać, jak bardzo różnorodny jest to rynek. Według jednej z takich klasyfikacji wyróżnia się następujące rodzaje funduszy inwestycyjnych:

  • fundusze akcyjne – jak sama nazwa sugeruje, środki klientów są alokowane w akcjach spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Rzecz jasna, dzięki bankowości mobilnej właściwie każdym może zacząć inwestować na własny rachunek. Jeśli jednak zwróci się uwagę na to, że w ramach funduszu zewnętrzni specjaliści zajmują się alokowaniem kapitału,
  • fundusze obligacyjne – w tego typu podmiotach inwestuje się m.in. w obligacje, czyli dłużne papiery wartościowe emitowane przez rządy (o. skarbowe) czy firmy (o. korporacyjne),
  • fundusze surowcowe – inwestują one w takie surowce jak na przykład metale szlachetne, ropa naftowa czy produkty rolnicze,
  • fundusze uniwersalne – zajmują się on działalnością inwestycyjną w obrębie różnych rodzajów aktywów.

Jak widać, różnorodność jest naprawdę duża – a przecież powyższy podział to tylko jedna spośród wielu stosowanych klasyfikacji. Wszystkie fundusze mają co najmniej jeden wspólny element. Jaki? Odpowiedź jest prosta: prowadzona przez nich działalność jest ściśle regulowana przez Komisję Nadzoru Finansowego KNF oraz UOKiK – Assay Management jest tylko jednym z tego typu podmiotów.

Assay a działalność KNF/UOKiK

Komisja Nadzoru Finansowego to państwowa instytucja kontrolna, która została utworzona jeszcze w 2006 roku. W ramach swojej codziennej działalności KNF ma za zadanie zapewnić stabilność i bezpieczeństwo krajowego systemu finansowego. Przedmiotem jego aktywności jest również ochrona klientów indywidualnych, którzy np. zakładają konta bankowe, zaciągają kredyty/pożyczki czy przekazują środki na inwestycje.

Fundusze inwestycyjne obejmują swoją działalnością obszar, w którego ramach wyspecjalizowane instytucje przejmują kontrolę nad złożonymi im przez klientów środkami finansowymi. Aby zmniejszyć ryzyko nadużyć (świadomych lub nie), w ramach swojej codziennej działalności KNF kontroluje Assay oraz właściwie każdy inny tego typu podmiot.

Assay i nie tylko, czyli nadzór KNF. Podsumowanie

Sprawowany np. nad Assay nadzór KNF to jedynie drobny element większego procesu, jakim jest kontrola nad funkcjonowaniem sektora finansowego w Polsce. Dzięki zadaniom z tego obszaru możliwe jest zapobieganie kryzysom finansowym, a także ochrona interesów konsumentów i inwestorów, a także zapewnienie stabilności systemu finansowego i zapobieganie nadużyciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.