Masz długi? Zaciągasz kolejne zobowiązania, aby spłacić poprzednie? Czujesz, że to sytuacja bez wyjścia? Na szczęście są rozwiązania, dzięki którym możesz wyjść na prostą. Pomyśl o oddłużaniu, czyli usłudze, dzięki której odzyskasz kontrolę nad swoimi finansami. Jedynym, czego potrzebujesz, jest profesjonalne doradztwo finansowe.
Oddłużanie – co to takiego?
Oddłużanie pozwala na całkowite wyjście z długów. Celem tego procesu jest przywrócenie stabilności finansowej oraz zdolności do spłacania zobowiązań. Z usługi korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne.
Oddłużanie staje się konieczne, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie uregulować swoich finansowych zobowiązań. Firma oddłużeniowa, jak np. Bookfinance: https://bookfinanse.pl/, w pierwszej kolejności dokładnie analizuje sytuację finansową dłużnika. Potem zaś rozpoczyna negocjacje z wierzycielem w imieniu dłużnika. Kolejnym krokiem może być konsolidacja długów. Docelowo cały proces zakończa całkowite wyjście z długów. Możliwe jest też ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Doradztwo finansowe – jak działa firma oddłużeniowa?
Firma oddłużeniowa, czyli kancelaria prawa lub inna firma wyspecjalizowana w tym zakresie, zapewnia szeroko pojęte doradztwo finansowe i doradztwo kredytowe. Pomaga wypracować rozwiązanie w przypadku różnego rodzaju zobowiązań: chwilówek oraz kredytów bankowych, także na etapie postępowania windykacyjnego, w które zaangażowany jest już komornik. Przedstawia klientowi możliwe warianty, dzięki czemu może on podjąć świadomą decyzję. Specjaliści sprawdzą m.in., czy należności, których spłaty chcą wierzyciele, nie uległy przeterminowaniu – możliwe, że któreś z zobowiązań nie jest już aktualne.
Jeżeli chcesz skorzystać ze wsparcia z zakresu oddłużania, musisz mieć świadomość, że to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Kluczowe jest tu strategiczne podejście oraz ścisłe przestrzeganie określonych zasad. Przeczytaj, jak przebiega oddłużanie oraz za pomocą jakich rozwiązań możesz wyjść z długów.
Analiza przypadku
W pierwszej kolejności firma oddłużeniowa musi szczegółowo przeanalizować Twoją sytuację i zweryfikować wszystkie dokumenty dotyczące zaciągniętych kredytów. Na tej podstawie przedstawi Ci możliwe rozwiązania, pokazując ich korzyści, ale i ograniczenia. Kiedy podejmiesz decyzję, specjalista przygotuje niezbędne formalności.
Negocjacje z wierzycielem/wierzycielami
Rozpoczęcie negocjacji z wierzycielem stanowi istotny etap w procesie oddłużania. Trzeba wiedzieć, że tego typu negocjacje wiążą się z kosztami – ponosi je dłużnik.
Ten krok jest bardzo istotny w kontekście całego procesu, jednak wcale nie musi się udać. Jeśli masz zobowiązanie, którego nie możesz spłacić, wierzyciele na pewno będą dążyli do szybkiego odzyskania środków. Z kolei jedną z propozycji przedstawianych wierzycielom jest obniżenie wysokości rat, np. o ¼, co prowadzi do odsunięcia w czasie całkowitej spłaty.
Konsolidacja zobowiązań
Konsolidacja długu pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jedno. Dzięki temu spłacasz jedną ratę zamiast kilku rat miesięcznie. Firma, która wspiera osoby prywatne w okresie trudności finansowych, na pewno zaoferuje Ci profesjonalne doradztwo finansowe oraz upewni się, czy konsolidacja wchodzi w grę.
To, czy takie rozwiązanie jest możliwe w Twoim przypadku, zależy od tego, ile oraz jakiego rodzaju zobowiązania zaciągnąłeś. Jeżeli na swoim koncie masz wiele krótkoterminowych pożyczek typu chwilówki, to bardzo negatywnie wpływa na Twoją wiarygodność finansową. Bank może nie zgodzić się na konsolidację.
Przerwa w spłacaniu kredytu
„Wakacje” od kredytu to jeden z wariantów dostępnych dla osób, które mają zobowiązania wobec banków. W przypadku firm pożyczkowych zazwyczaj nie jest to możliwe. Instytucje bankowe udostępniają taką możliwe dla tych klientów, którzy do tej pory spłacali pożyczkę lub kredyt bez opóźnień.
Upadłość konsumencka
Jeśli masz wiele zobowiązań na kwoty, które znacznie przekraczają Twoje możliwości finansowe, a konsolidacja kredytów oraz inne opcje są niedostępne, pomyśl o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Przysługuje to osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Co istotne, umorzeniu ulega cała kwota zadłużenia.
Aby upadłość konsumencka została ogłoszona, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim długi nie powinny wynikać z Twojej bezpośredniej winy, a niezależnych od Ciebie okoliczności jak utrata pracy czy śmierć w najbliższej rodzinie. Ogłoszenie upadłości nie jest możliwe, jeśli zaciągałeś kolejne pożyczki lub kredyty, aby spłacić poprzednie. Podobnie w przypadku gdy suma zobowiązań jest wyższa niż Twój miesięczny dochód oraz jeżeli próbowałeś uniknąć egzekucji komorniczej.
Wsparcie z zakresu doradztwa finansowego oraz zadłużania na pewno Ci pomoże, jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji. Pomyśl o tym, zanim zaciągniesz kolejne kredyty i pożyczki i powiększysz swoje zadłużenie. Możesz uniknąć wielu finansowych problemów, jeśli tylko zajmiesz się nimi odpowiednio wcześnie.