Popularne rodzaje sushi leżą na stole
Kategorie:

Najpopularniejsze rodzaje sushi — od nigiri po maki, odkryj różnorodność japońskich smaków

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Jeśli pomyślimy o japońskiej kuchni, to nie bez powodu od razu przed oczami pojawią nam się różne rodzaje sushi. To wyjątkowo różnorodna potrawa, w której pojawiają się liczne kombinacje ryżu, warzyw i ryb. Każde połączenie składników to unikatowy smak i prezencja. Chociaż rodzajów sushi jest bardzo wiele, a część tych, w jakich możemy się rozsmakować, w rzeczywistości ma niewiele wspólnego ze swoim japońskim pierwowzorem, to jest kilka podstawowych, jakie każdy powinien znać. Jakie rodzaje sushi się tutaj zalicza?

Nigiri

A więc jakie są rodzaje sushiNajprostszym, a zarazem klasycznym typem sushi jest nigiri. Jego budowa jest prosta – składa się z podłużnego kawałka ryżu, na którym znajduje się plaster drugiego składnika. Najczęściej jest to plaster surowego łososia, tuńczyka bądź krewetki, ale znajdziemy też inne warianty, w których są na przykład małże albo charakterystyczny omlet japoński.

Sashimi

Drugim rodzajem sushi, z jakim spotkają się wszyscy fani tej potrawy, jest sashimi. W tym przypadku jest to sama surowa krojona ryba lub owoce morza bez ryżu. Aby potrawa ta była aromatyczna i bogata w smaku, zastosowana tutaj ryba musi być świeża i dobrej jakości. Z reguły jest to jak poprzednio łosoś, tuńczyk, ale może to być też dorsz, czy owoce morza jak krab bądź omułki.

Maki sushi

To coś, co znajduje się właściwie w każdym zestawie sushi. Maki sushi możemy wypróbować w wielu odsłonach. Składają się z ryżu i innych składników, które owinięte są suszonymi wodorostami nori. Powstałą z w ten sposób rolkę kroi się na cienkie plastry. Wyróżnia się futomaki cechujące się grubszą rolką. Wewnątrz mają ryby i warzywa. Następne są uramaki. W tym przypadku na zewnątrz znajduje się ryż, a nori i pozostałe składniki znajdują się wewnątrz rolki. Nieco rzadziej spotykane u nas są temaki przypominające kształtem stożek. W ich wnętrzu są ryby, ryż i warzywa, a rolka owinięta jest w nori.

Gunkan maki

Gunkan maki to rodzaj suski, który pod względem wizualnym ma przypominać okręt wojenny. Podstawę stanowi ryż, natomiast na górze są takie składniki jak kawior, ikra, krewetki lub inne miękkie składniki.

Inari sushi

Wśród klasycznych odsłon sushi, które z kolei są mniej popularne u nas, a z pewnością wymienić trzeba, są inari sushi. Są to niewielkie kieszonki lub torebki z cienkiej warstwy tofu, a w ich wnętrzu znajduje się ryż. Inari sushi ma lekko słodki smak, a w kulturze japońskiej postrzega się je jako przekąskę.

Oshi sushi

Ten rodzaj sushi pochodzi z regionu Kansai. Ryż, wraz z innymi wspomnianymi wyżej składnikami jest wciskany do drewnianych foremek, które nadają im kształt, po czym kroi się je na mniejsze kawałki.

Jak widać, sushi niejedno ma imię i chociaż teraz jest jedną z najpopularniejszych potraw świata, to powstało ze względów praktycznych. Wiele stuleci wstecz Japończycy szukali sposobów na to, by przedłużyć świeżość jedzenia. To właśnie wtedy zaczęło rodzić się sushi, które następnie ewoluowało do form, jakie znamy obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.