Mężczyzna na obowiązkowym szkoleniu BHP
Kategorie:

Kto podlega obowiązkowemu szkoleniu BHP?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Zagadnieniami związanymi z BHP powinien interesować się każdy – zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wiedza z zakresu zasad bezpieczeństwa jest niezbędna do stworzenia komfortowych warunków na terenie zakładu lub firmy. Jakie wyróżnia się rodzaje szkoleń w dziedzinie BHP? Dlaczego warto znać podstawy kodeksu pracy? Jak często trzeba brać udział w instruktażach? Sprawdź, kto podlega obowiązkowemu szkoleniu!

BHP – definicja

BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) to zbiór zasad, którego przestrzeganie ma zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia sytuacjom. Ogólnie przyjęte normy prawne regulują m.in. poprawne przygotowanie przestrzeni – hal, biur, magazynów – i wymagania związane z oświetleniem czy ogrzewaniem. Ponadto BHP dotyka problemów takich jak choroby zawodowe, z którymi mierzy się na co dzień wielu pracowników.

Na czym polega szkolenie BHP?

Szkolenie z BHP polega na dostarczeniu pracownikom wszystkich informacji, które umożliwią bezpieczne wykonywanie codziennych obowiązków służbowych. Odpowiedzialność za zapewnienie właściwego przeszkolenia oraz bezpiecznych warunków w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy.

Kto bierze udział w szkoleniach BHP?

W szkoleniach dotyczących zasad bezpieczeństwa – wbrew pozorom – biorą udział nie tylko pracownicy, ale i służby BHP. Aktualizacja wiedzy jest niezwykle ważna ze względu na regularnie zmieniające się zapisy w kodeksie pracy. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie szkoleń muszą zachować szczególną dbałość o jakość własnej edukacji.

W szkoleniach z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy obowiązkowo biorą udział:

  • nowo zatrudnieni pracownicy,
  • osoby, które zmieniają stanowisko pracy,
  • stażyści, praktykanci, wolontariusze,
  • inspektorzy BHP,
  • osoby kierujące zespołem,
  • właściciele i współwłaściciele firm.

Rodzaje szkoleń w dziedzinie BHP

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje szkoleń z zakresu bezpieczeństwa: wstępne oraz okresowe. Warto podkreślić, że tematyka instruktaży może różnić się w zależności od specyfiki branży. Oprócz zasad BHP pracownik poznaje również wewnętrzne procedury obowiązujące w danej firmie. Przeszkolenie może odbywać się stacjonarnie lub przybrać formę zdalną. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują warsztaty, które – w przeciwieństwie do wykładów – angażują wszystkich uczestników do wspólnego rozwiązywania zadań. To, jak często odbywa się instruktaż, zależy bezpośrednio od rodzajów szkoleń w dziedzinie BHP.

Szkolenie wstępne

Szkolenie wstępne jest obowiązkowe dla wszystkich nowo zatrudnionych osób bez względu na rodzaj zawartej umowy. Składa się z dwóch części – ogólnej i stanowiskowej. Pierwsza obejmuje ogólne zagadnienia dotyczące uniwersalnych zasad BHP, udzielania pierwszej pomocy czy ochrony przeciwpożarowej. W przypadku drugiego etapu szkolenia – jak można domyślić się po samej nazwie – pracownik poznaje bliżej specyfikę swojego przyszłego stanowiska. Podczas instruktażu dowie się, na jakie zagrożenia jest narażony w związku z wykonywanymi czynnościami. Oba szkolenia muszą zostać przeprowadzone przed rozpoczęciem pracy.

Szkolenie okresowe

Cykliczne szkolenia pełnią funkcję uzupełniającą. Odbywają się średnio co kilka lat, ale zawody narażone na większe ryzyko (m.in. w branży budowlanej) muszą pogłębiać wiedzę częściej niż np. osoby działające w administracji. Jeśli ktoś pracuje w biurze, to wystarczy odnawiać szkolenie co 6 lat. W przypadku kierowników, właścicieli firm czy pracowników inżynieryjno-technicznych okresowy instruktaż przeprowadza się przynajmniej raz na 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.