Mężczyzna który ma punkty karne
Kategorie:

Kiedy kasują się punkty karne?

Przyznanie punktów karnych to, obok wystawienia mandatu, sposób na ukaranie kierowców, którzy nie stosują się do przepisów prawa drogowego. Dla wielu kierowców punkty karne to coś o wiele gorszego niż otrzymanie kary pieniężnej. Dlaczego tak jest? Dlaczego kierowcy boją się punktów karnych? Jaki jest sposób na wykasowanie punktów karnych? Po jakim czasie kasują się punkty karne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Punkty karne — krótkie wyjaśnienie

Punkty karne, to dodatkowa forma kary, wymierzona dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. W naszym kraju może je dostać jedynie osoba prowadząca pojazd silnikowy lub motorower, która dopuściła się złamania przepisów ruchu drogowego. Co ciekawe, punktów karnych nie może otrzymać osoba, która nie jest obywatelem Rzeczypospolitej lub też nie posiada karty stałego pobytu. 

Zadaniem punktów karnych jest wzmożenie u kierowcy dodatkowej czujności podczas prowadzenia pojazdu, czego efektem ma być stosowanie się do obowiązujących przepisów. Sama kara pieniężna w wielu przypadkach niewiele pomaga. W końcu wystarczy zapłacić określoną kwotę, a potem powrócić do łamania przepisów. Naliczanie punktów karnych ma na celu zapobieganiu podobnym zjawiskom. Chociaż obecny taryfikator mandatów również daje kierowcom wiele do myślenia, to mimo wszystko punkty karne wzbudzają u nich największy lęk.

Punkty karne jako postrach kierowców. Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Punkty karne zapisywane są na konto kierowcy za każde przewinienie drogowe, jakiego się dopuścił. Może to być przekroczenie prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, brak zapiętych pasów, nieprawidłowe użycie świateł, a nawet nieodpowiednie parkowanie. Nic więc dziwnego, że punkty karne można bardzo szybko nagromadzić. Zdarzają się przypadki podczas wystawiania mandatu, w których kierowcy proszą o niedopisywanie punktów karnych. Niestety jest to niemożliwe.

Dlaczego więc kierowcy aż tak bardzo obawiają się punktów karnych? Odpowiedź jest prosta. Przekroczenie określonego limitu skutkuje zatrzymaniem lub nawet całkowitym utraceniem prawa jazdy. Obawy kierowców, jak się okazuje, nie są bezzasadne.

Aktualny taryfikator punktów karnych

Ilość punktów karnych, które zostają przydzielone kierowcy, zależą od wykroczenia, jakie popełnił. Ważne jest jednak to, że policjant przeprowadzający kontrolę drogową, nie może ich przyznać według własnego uznania. Odpowiada za to aktualny taryfikator mandatów i punktów karnych. To on określa ilość, jaką należy nałożyć na osobę, która nie zastosowała się do przepisów ruchu drogowego. Sposób przyznawania punktów karnych różni się od nakładania kwoty mandatu. O ile wysokość mandatu policjant określa na podstawie obowiązujących widełek, o tyle liczba punktów karnych jest sztywno określona dla każdego przewinienia.

Za co najczęściej kierowcy dostają punkty karne?

Najczęstszym wykroczeniem, za które kierowcy dostają punkty karne, jest przekroczenie prędkości. Ich ilość zależy od tego, z jaką prędkością kierujący pojazdem poruszał się na danym odcinku.

Aktualny, nowy taryfikator punktów karnych obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku. Kierowcy, którzy przekroczyli prędkość o określoną liczbę km/h powinni liczyć się z następującymi karami:

  1. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 11 do 20 km/h – 3 pkt. karne.
  2. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 21 do 30 km/h – 6 pkt karnych.
  3. Także przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h – 10 pkt karnych.
  4. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h – 13 pkt karnych.
  5. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym – 15 pkt karnych.

Ponadto nowy taryfikator punktów karnych bardzo duży nacisk kładzie na ustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Za popełnienie podobnego wykroczenia, kierującemu grozi najwyższa przewidziana kara – 15 pkt karnych.

Za jakie jeszcze wykroczenia, kierowcy mogą spodziewać się otrzymania 15 punktów karnych podczas wypisywania mandatu, które przewiduje nowy taryfikator?

Policja wystawiająca punkty karne
Źródło: Pexels.com

Są to między innymi:

  • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.
  • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
  • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu.
  • Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu.

Aktualny taryfikator wymierza surowe kary dla kierowców. Można w bardzo łatwy sposób utracić prawo jazdy. Zabranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych niesie za sobą konieczność ponownego zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego. W przypadku młodego kierowcy, który prawo jazdy posiada krócej niż rok obowiązkowe, jest także ponowne odbycie kursu.

Jaki jest limit punktów karnych i  kiedy kasują się punkty karne?

Punktów karnych nie można zbierać w nieskończoność. Przewidziana jest określona ilość, której przekroczenie wiąże się z zatrzymaniem lub całkowitą utratą prawa jazdy. Niestety ich dopuszczalna liczba nie dla wszystkich jest równa.

  1. 20 pkt karnych – dla osoby, która prawo jazdy posiada krócej niż 1 rok.
  2. 24 pkt karnych –  dla osoby, która uprawnienia posiada dłużej niż 1 rok.

Istotny jest fakt, że utraty prawa nie skutkuje otrzymaniem całej puli 20 lub 24 punktów w wyniku kumulacji kar podczas jednej kontroli drogowej. Składa się na to ich zbieranie nawet przez cały rok.

Po jakim czasie kasują sie punkty karne?

Wielu kierowców może zastanawiać się, kiedy kasują się punkty karne. Odpowiedź jest w tym przypadku bardzo prosta. Na szczęście nagromadzone punkty karne kasują się samoistnie po upływie 365 dni od daty popełnienia wykroczenia.

Kiedy kasują się punkty karne – o czym warto pamiętać?!

Należy zwrócić tutaj szczególną uwagę na drobny, lecz niezwykle istotny szczegół – punkty kasują się nie wraz z końcem roku kalendarzowego, a po roku od otrzymania mandatu! Niestety wiele osób w tym przypadku popełnia błąd.

Aby jednak punkty mogły się samoistnie skasować po upływie określonego czasu, należy spełnić kilka warunków:

  • Kierowca zobowiązany jest do przyjęcia wszystkich mandatów. W przypadku rozstrzygania sprawy przez sąd termin anulowania kary jest wstrzymany.
  • Kierowca zobowiązany jest do opłacenia wszystkich mandatów – punkty karne przyznane dla nieopłaconych mandatów nie mogą być skasowane. Warto tutaj pamiętać, że w przypadku mandatów, opłaconych z opóźnieniem, skasowanie punktów również nastąpi z opóźnieniem.

Czy istnieją inne sposoby anulowania punktów karnych?

Co zrobić w przypadku, gdy w wyniku splotu różnych zdarzeń ilość punktów niebezpiecznie zbliży się do określonej granicy? Czekać rok i liczyć, że przez ten czas unikniemy mandatu?

Ostrożna jazda zgodna z przepisami to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jednak nawet najbardziej przepisowy i uważny kierowca może w każdej chwili dostać mandat. Może się okazać, ze to właśnie on pozbawi nas prawa jazdy, czego konsekwencje z pewnością odczuje każdy kierowca. W jaki sposób skasować punkty?

Każdy kierowca raz na pół roku ma możliwość zmniejszyć liczbę swoich punktów o 6. Aby skasować punkty przed upływem roku, kierowca musi wziąć udział w specjalnym, jednodniowym kursie reedukacyjnym, który przeprowadza Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Niestety nie każdy może skorzystać z takiego rozwiązania. Anulowanie punktów jest niemożliwe, jeśli kierujący pojazdem posiada uprawnienia krócej niż 1 rok, lub też jego wiek jest niższy niż 20 lat.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Kobieta, która zastanawia się, po jakim czasie kasują się punkty karne
Źródło: Pexels.com

Punkty karne to bardzo ważna rzecz dla każdego kierowcy, Warto mieć je pod kontrolą. W ten sposób można łatwo uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz konsekwencji związanych z ich przekroczeniem. Jak więc sprawdzić ilość punktów karnych, jakie otrzymaliśmy podczas wystawiania mandatu?

  • Pierwszy sposób pozwala uzyskać informacje bez wychodzenia z domu. Ilość punktów karnych można w łatwy sposób sprawdzić przez internet. Każdy kierowca ma możliwość bezpłatnego zweryfikowania ilości posiadanych punktów karnych. Wszystko odbywa się w ramach programu CEPiK 2.0. W tym celu należy odwiedzić stronę OBYWATEL.GOV.PL, po czym przejść do zakładki KIEROWCY I POJAZDY. Konieczne będzie zalogowanie się. Najłatwiejszą opcją jest wybranie profilu zaufanego.
  • Drugim, bardziej tradycyjnym sposobem jest udanie się do najbliższego komisariatu. Tam funkcjonariusz poda nam szczegółowe informacje na temat posiadanych punktów karnych.

Podsumowanie

Punkty karne to nieodłączny element mandatów, wystawianych podczas kontroli drogowej. Ich liczbę określa aktualny taryfikator. Mimo iż ich przekroczenie ma bolesne konsekwencje, to niekoniecznie należy ich się obawiać. Najlepszym sposobem na unikniecie otrzymania punktów karnych, jest jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego.

Jeśli jednak w jakiś sposób na nasze konto powędrują punkty karne, warto je na bieżąco kontrolować. Swoje punkty karne można sprawdzić przez internet lub na komisariacie. Skasują się one automatycznie po upływie roku od dnia otrzymania mandatu. Można również zredukować ich ilość o 6, uczestnicząc w specjalnych szkoleniach.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.