Artykuł sponsorowany.
Jeśli masz lub planujesz zakup samochodu, to czeka Cię także podjęcie decyzji dotyczącej wyboru ubezpieczenia. W tym artykule przybliżmy kilka pytań, które kierowcy najczęściej zadają odnośnie do ubezpieczenia. Po przeczytaniu będzie Ci dużo łatwiej podjąć decyzję dotyczącą tego, jaką polisę wybrać.
Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?
Zależy, o jaki rodzaj polisy chodzi. W przypadku OC każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi być nią objęty. Oznacza to, że jeśli masz auto, musisz wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Inną popularną polisą jest AC. To jednak dobrowolny zakres ochrony.
Jakie korzyści daje OC?
Jest to obowiązkowa polisa, z którą wiążą się korzyści. Jej zadaniem jest ochrona Cię przez finansowymi konsekwencjami wypadku lub kolizji, które Ty spowodujesz. To znaczy, że jeśli będziesz sprawcą jakiegoś zdarzenia drogowego, w wyniku którego uszkodzisz np. samochód osoby trzeciej, to nie będziesz musiał pokrywać kosztów szkód z własnych środków. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby mieć wykupione OC. Jeśli nie będziesz o tym pamiętał, to grozi Ci konieczność zapłaty z własnego budżetu za wyrządzone szkody.
Jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zweryfikuje, że nie masz wykupionego OC na samochód, którym się poruszasz, nałoży na Ciebie karę administracyjną.
Od czego zależy cena OC?
Wielu kierowców, szczególnie tych, którzy mają swój pierwszy samochód, zastanawia się, z czego wynika cena OC. Zależy ona od wielu czynników. Ważny jest oczywiście samochód, czyli jego rodzaj, model czy też moc silnika. Kolejna kluczowa kwestia to sam kierowca. Osoby, które mają dłużej uprawnienia do prowadzenia pojazdów, mogą liczyć na niższą cenę ubezpieczenia niż młodzi i niedoświadczeni kierowcy.
Na koszt polisy wpływają czasami także takie kwestie jak np. miejsce zamieszkania – zarówno pod względem geograficznym, jak i gęstości zaludnienia. Wszystkie te aspekty są brane pod uwagę, gdyż mają wpływ na poziom ryzyka, które może być powiązane z danym kierowcą.
Czym jest AC?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie jest to obowiązkowe ubezpieczenie. Jednak wielu kierowców decyduje się je mieć. Szczególnie kiedy kupują nowy samochód. W przypadku, gdy decydujesz się nabyć samochód na raty, to z reguły nie będziesz miał wyboru. Bank, który udziela Ci kredytu, będzie wymagał, aby wykupić ubezpieczenie Autocasco.
Najważniejszą różnicą między tą polisą a OC jest to, że AC zabezpiecza na wypadek szkód, które wyrządzisz nieumyślnie sam w swoim aucie lub zostaną spowodowane one przez inne, niezależne od Ciebie czynniki.
W normalnym przypadku, jeśli spowodujesz zdarzenie, w którym ucierpi Twoje auto, to będziesz musiał naprawić je z własnych środków. Jeśli wykupisz AC z odpowiednim zakresem ochrony, to szkody pokryje ubezpieczyciel (jeśli ich zakres jest zgody z OWU). Możesz też liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku, kiedy Twój samochód zostanie skradziony lub zniszczony w wyniku działania sił przyrody.
Zakres ochrony często możesz dobrać w zależności od potrzeb, jak i możliwości budżetowych. Dobór interesującego Cię zakresu uzyskasz w np. w ramach ubezpieczenia Smartcasco. To wersja ubezpieczenia AC z węższym zakresem ochrony, dzięki której ochronisz pojazd przed żywiołami, szkodą całkowitą, czy kradzieżą auta. To Ty dokonujesz wyboru.
Jak wykupić ubezpieczenie?
W LINK4 możesz to zrobić na kilka sposobów. Najwygodniejsza opcja to ta przez Internet. Wystarczy, że wejdziesz na stronę LINK4 i otworzysz kalkulator ubezpieczeń. Tam będziesz mógł wyliczyć wysokość składki zarówno dla ubezpieczenia OC, jak i AC. Wystarczy, że podasz w formularzu odpowiednie dane dotyczące Twojej osoby, jak i samego samochodu, który ma być ubezpieczony. Następnie będziesz także mógł dopełnić wszelkich formalności i zawrzeć umowę polisy. Oczywiście, jeśli wolisz, może też skontaktować się z agentem współpracującym z LINK4 osobiście lub z konsultantem przez telefon pod numerem 22 444 44 44. To także rozwiązania, dzięki którym wykupisz ubezpieczenie.
Zachęcamy do zapoznania się pełną ofertą ubezpieczeń na stronie LINK4 i wyboru najlepszej opcji dla siebie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.