kobieta jest niezadowolona ze swojej pracy
Kategorie:

Jak zmienić zawód?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Szybko zmieniające się zawodowe potrzeby na rynku pracy nie tylko zmuszają, ale często i zachęcają do bycia w gotowości do zmiany fachu. Poprawa jakości życia, zajęcie mające sens i dające satysfakcję – oto najważniejsze powody, dla których nie ma sensu zwlekać i warto się przebranżowić.

Dlaczego ludzie chcę zmienić zawód?

Główne powody, dla których ludzie biorą pod uwagę zmianę pracy to:

  • zbyt niskie zarobki – nieadekwatne do wykonywanej pracy;
  • poczucie niedocenienia przez szefa, niefajne relacje z współpracownikami;
  • brak możliwości awansu, nierozwojowy charakter pracy;
  • nieodpowiednia lokalizacja i/lub godziny pracy, które nam nie odpowiadają;
  • okropny przełożony, budzący strach i niechęć;
  • wypalenie zawodowe – zmęczenie, brak motywacji do pracy, frustracja i obniżona efektywność;
  • niestabilność pomiędzy życiem prywatnym a osobistym – brak równowagi.

Kiedy podjąć decyzję o przebranżowieniu?

Kiedy czujemy znużenie, nie mamy możliwości do rozwoju i stoimy w miejscu . Również wtedy, gdy jesteśmy jak Ferdynand Kiepski i nie ma dla nas w kraju pracy z naszym wykształceniem. Często więc bezrobocie zmusza nas do tego, aby się przebranżowić – rynek pracy jest bowiem bardzo dynamiczny. Wiele zawodów zanika. Wiele zawodów się pojawia.

Czasem jest to nowe hobby. Początkowo znajdujemy nową pasję, traktujemy ją jako rozrywkę, oderwanie od codziennych problemów. Z czasem okazuje się, że jesteśmy w tym dobrzy – zaczyna nam ona sprawiać mnóstwo radości i zaczynamy myśleć- czy to nie jest To, co chcę robić w życiu?

Zanim zdecydujemy się na tak radykalny krok, jak rzucenie starej, ale stabilnej pracy, dowiedzmy się jak najwięcej o branży, która nas interesuje. Możemy zorientować się, jak wygląda zatrudnienie na rynku w tej dziedzinie, zapiszmy się na kursy i szkolenia, sprawdźmy, czy na pewno dobrze się w niej czujemy i jest to coś dla nas – często bowiem konfrontując się z rzeczywistością zostajemy z niczym.

Przebranżowienie

Wiele osób zastanawia się nad zmianą profesji, jednak niewiele wie, jak się przebranżowić. Na pewno warto dobrze się do tego przygotować, bowiem ten proces nie może być decyzją pochopną przez „widzimisię”. Na wszystkie zmiany w życiu musimy  być gotowi – tylko wtedy będziemy czuć się pewnie i komfortowo.

Przebranżowienie może także oznaczać po prostu wybranie się na poważną rozmowę do naszego obecnego szefa. Może bowiem okazać się, iż dostaniemy awans i nowy zakres działań, zadań, możliwości.

Jak zmienić pracę?

Zmiana zawodu to długi proces. Wymaga przede wszystkim dobrego zaplanowania. Ukierunkowanie wedle zainteresowań i możliwości, uzupełnienie wiedzy i umiejętności o braki. Bez wsparcia osób z naszego otoczenia się nie obejdzie. Przydadzą się też szeroko rozumiane kontakty w nowej branży.

A więc do rzeczy – zmianę pracy należy zacząć od szczerych chęci. Trzeba także napisać nowe, dobre, kreatywne CV i list motywacyjny, w którym opiszemy, dlaczego ta a nie inna praca nas interesuje i co możemy potencjalnemu pracodawcy zaoferować – bez wątpienia będzie dobrą autoreklamą i zachęci przyszłego szefa do zapoznania się z naszą aplikacją.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.