Usprawniona praca magazynu w której pracuje kilka osób
Kategorie:

Jak usprawnić pracę magazynu? Mamy cztery przydatne sposoby

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Magazyn jest kluczowym elementem każdej sieci logistycznej. Jego skuteczna praca jest niezbędna, by potrzebne towary były jak najszybciej wysłane w docelowe miejsce. W jaki sposób usprawnić działanie magazynu, by działał niezawodnie? Sprawdź, jakie rozwiązania mogą przynieść najwięcej korzyści.

Odpowiednia organizacja magazynu

Organizacja składowanych towarów jest często niedoceniana. Z tego powodu zdarza się, że najbardziej potrzebne produkty, których wysyła się zdecydowanie najwięcej, lądują na samym końcu magazynu. Aby do nich dotrzeć, należy często przeprawić się przez zalegające od miesięcy palety.

Planując układ magazynu, warto zastanowić się, w jaki sposób ustawić towar, by skrócić jego transport z rampy rozładunkowej do wybranego miejsca, a w kolejnych dniach z głębi magazynu do oczekującego samochodu ciężarowego. Wsparcie działu IT okazuje się często w tym zakresie niezastąpione – programy komputerowe mogą przeanalizować dziesiątki tysięcy stron danych, by na tej podstawie wskazać optymalne rozmieszczenie palet.

Zaangażowanie pracowników

W każdym magazynie muszą pracować ludzie. Ich zaangażowanie i chęć pracy ma ogromne znaczenie dla działania całego magazynu. Odpowiednio zmotywowany pracownik jest w stanie pokonać każdy problem. Z kolei robotnik, który nie jest zadowolony ze swojej pracy, będzie ją wykonywał opieszale.

W logistyce czas ma pierwszorzędne znaczenie. Zdarza się, że jedna z ciężarówek spóźni się z jakiegoś powodu, a inna będzie nieco przed czasem. W magazynie, w którym dba się o pracowników, obie będą załadowane w możliwie najkrótszym czasie, by wyruszyć w dalszą drogę – mimo nagłego zamieszania doświadczony magazynier poradzi sobie z takim zadaniem. Dlatego inwestycja w swoich pracowników to znacząca poprawa działania magazynów w ich najbardziej wrażliwym punkcie – tam, gdzie mogą pojawić się nieoczekiwane sytuacje, wymagające kreatywnych rozwiązań.

Wydajne maszyny i urządzenia

Ręczne wózki magazynowe pozwolą przewieźć paletę z jednego miejsca na drugie. Jednak wymagać będzie to więcej czasu i wysiłku. W efekcie nie tylko działanie całego systemu organizacji będzie wolniejsze, ale także pracownicy przemęczeni, a więc niechętni do zaangażowania. Tymczasem na stronie Boels.com dostępne są akumulatorowe podnośniki i wózki magazynowe. Ich obsługa wymaga przejścia krótkiego szkolenia, jednak pozwala na znaczne zwiększenie mocy przerobowych Twojego magazynu. Wysłanie pracowników na kurs zachęci ich także do efektywniejszej pracy. Będą mogli liczyć na rozwój swoich umiejętności w Twojej firmie.

Automatyczne systemy magazynowe

W pewnym momencie praca magazynu musi wejść na wyższe obroty. Wtedy przychodzi czas na stopniową automatyzację i robotyzację. Jest to proces opłacalny tylko przy wysokim wolumenie towarów przechodzących przez halę, więc najczęściej wykonywany jest w niewielkich etapach:

  • Automatyzacja planowania magazynu – załadunku i rozładunku. Obejmuje wczytywanie do systemu towarów przychodzących i wychodzących za pomocą specjalnych kodów. Ułatwia to zarządzanie zawartością bez ręcznego wpisywania wszystkich towarów.
  • Robotyzacja, czyli zastosowanie maszyn wspomagających pracę człowieka – na przykład automatów paletyzujących.
  • Automatyczne regały i układnice to samodzielny system do składowania towarów w odpowiednich regałach.
  • Wdrożenie dronów transportowych.
  • Autonomiczne, samoobsługowe roboty.

Z każdym krokiem udział człowieka w pracy magazynu spada, a jego wydajność skokowo rośnie. Jednak w Polsce wciąż mały odsetek magazynów może pozwolić sobie na pełną automatyzację – sprawdza się ona w dużych centrach logistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.