Pełna rodzina, czyli rodzie i dwójka dzieci stoją razem przy zachodzie słońca
Kategorie:

Jak podwyższyć alimenty na dziecko

Rodzice są obowiązani zapewnić swoim dzieciom odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Ta powinność dotyczy obojga małżonków, nawet w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Jeśli opieka nad dziećmi jest przyznana jednej ze stron, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakazuje drugiemu z rodziców świadczenie alimentów na dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymywać. Pierwotnie ustalona kwota alimentów może być podwyższona, jeśli zachodzą ku temu istotne przesłanki.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Rodzice mogą między sobą ustalić wysokość alimentów na zasadzie ugody. Taka forma nie ma mocy prawnej, więc w razie gdy zobowiązana osoba uchyla się od świadczeń, roszczenie nie może być egzekwowane drogą postępowania komorniczego. Zatem najlepiej jest, gdy rodzic wychowujący dziecko uzyska alimenty poprzez wyrok sądowy. Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe osoby zobowiązanej.

Podstawowe potrzeby dziecka to odpowiednie warunki do rozwoju fizycznego, ochrony zdrowia oraz kształcenia. W niektórych przypadkach, ze względu na specyficzne cechy rozwojowe dziecka, zakres tych potrzeb może być rozszerzony. Powoduje to konieczność zwiększenia ponoszonych wydatków. Jednocześnie wysokość alimentów dostosowana jest do sytuacji majątkowej i możliwości finansowych osoby zobowiązanej do alimentacji. Sąd uwzględnia nie tylko jej aktualne zarobki, ale również dochody, które mogłaby uzyskać bardziej wykorzystując potencjał swoich sił fizycznych lub możliwości intelektualnych. Jeśli z biegiem czasu sytuacja pod tymi względami ulegnie zmianie, można ubiegać się o podniesienie kwoty alimentów.

Jak starać się o podwyższenie alimentów na dziecko?

Wytoczenie powództwa alimentacyjnego wymaga zastosowania odpowiednich procedur związanych z postępowaniem sądowym. Warto więc skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Mieszkańcom Poznania i okolic istotnym wsparciem służy kancelaria www.kancelaria-walterowicz.pl, której specjalnością są m. in. sprawy rozwodowe i alimentacyjne. Doświadczony prawnik pomoże w przygotowaniu pozwu o podwyższenie alimentów oraz wskaże jakie materiały dowodowe należy przedstawić w sądzie.

Figurka starożytnej bogini symbolizująca równowagę prawa

Jakie okoliczności mają wpływ na skuteczne podwyższenie alimentów?

Obowiązek dostarczenia dowodów odnośnie do zmiany sytuacji dotyczącej wysokości alimentów spoczywa na stronie zgłaszającej roszczenie. Sytuacja ta może wynikać ze zwiększonych potrzeb dziecka lub z polepszenia się możliwości finansowych osoby zobowiązanej do alimentacji.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka

Wraz z wiekiem dziecka, w sposób naturalny zwiększają się jego potrzeby odnośnie do wyżywienia, odzieży, dodatkowych zajęć edukacyjnych. Niezbędne są środki na pokrycie kosztów uczestnictwa w zajęciach rozwijających dziecko pod względem fizycznym i umysłowym. Duże znaczenie dla określenia wysokości alimentów ma też stan zdrowia dziecka. Należy wziąć pod uwagę wydatki na specjalistyczne leczenie lub rehabilitację. Dzieciom mającym fragmentaryczne niedobory intelektualne lub problemy emocjonalne, potrzebne są zajęcia z korepetytorem lub psychoterapeutą.

Zmiana sytuacji majątkowej zobowiązanego

Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można żądać podwyższenia alimentów jeśli zobowiązany znalazł się w o wiele lepszej sytuacji materialnej niż w chwili wydania pierwotnego orzeczenia. Na przykład uzyskał lepiej płatną pracę, otrzymał znaczny spadek lub prowadzi dochodowy biznes. W pozwie o podwyższenie alimentów należy wskazać na niezbite dowody, że pozwany w sposób istotny znalazł się na wyższym poziomie zamożności.

Przy spełnieniu jednego z powyższych warunków, sąd może znacząco podwyższyć kwotę alimentów na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.