Męzczyzna zajmuje się obliczaniem zachowku przy testamencie
Kategorie:

Jak obliczyć zachowek przy testamencie?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Sporządzenie testamentu to rozwiązanie dla osób, które chcą, aby po ich śmierci zgromadzony majątek został rozdysponowany w inny sposób, niż wynika to z trybu dziedziczenia, określonego w ustawie. Jeśli – pomimo bliskiego pokrewieństwa – spadkodawca (testator) wykluczył Cię z grona spadkobierców, możesz ubiegać się o zachowek. W wielu sytuacjach warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Koniecznie sprawdź, jak obliczyć zachowek przy testamencie.

Czym jest zachowek?

Zachowek to rozwiązanie prawne, które ma zapewnić ochronę bliskim członkom rodziny zmarłego na wypadek nieuwzględnienia ich w testamencie. Jeżeli spadkodawca w swoim testamencie pominął (lub uwzględnił w niższej wysokości, niż wynika to z ustawy) najbliższych członków rodziny (małżonka, zstępnych lub rodziców), to osoby te mogą dochodzić wypłaty zachowku.

Podstawowym celem zachowku jest uniknięcie różnego typu niesprawiedliwości, na przykład przekazania całego majątku partnerowi zmarłego lub wskazanej przez niego instytucji. Co istotne, wypłaty zachowku można dochodzić od spadkobierców, którzy otrzymali spadek. Jeśli nieuwzględnionej w testamencie osobie uda się uzyskać zachowek na drodze sądowej, spadkobiercy będą zobowiązani do wypłacenia go solidarnie – czyli wspólnie i w tym samym zakresie.

Oczywiście testator może podjąć pewne kroki, aby najbliżsi członkowie rodziny nie mogli ubiegać się o zachowek. Dobrym rozwiązaniem może być konsultacja z doświadczonym prawnikiem, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Ile wynosi zachowek przy testamencie?

Kwestia tego, ile wynosi zachowek przy testamencie, zdecydowanie nie jest prosta. Na wysokość zachowku wpływa wiele czynników. Szczegółowe wytyczne opisane zostały w Kodeksie Cywilnym.

Kluczowe znaczenie ma tutaj wysokość udziału w spadku przy dziedziczeniu ustawowym – czyli to, jaką część spadku otrzymałby dany spadkobierca, gdyby dziedziczenie odbywało się na zasadach ogólnych, a nie na podstawie testamentu. Duże znaczenie ma również to, czy uprawniony do zachowku jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak obliczyć zachowek przy testamencie? Zajrzyj tutaj: https://kancelaria-temida.com/spadki/

Jak obliczyć zachowek przy testamencie?

Jeżeli spadkobierca uprawniony do zachowku jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy, na przykład z powodu poważnej choroby, to wysokość zachowku, która mu przysługuje, wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego. Innymi słowy, osoba taka może ubiegać się o dwie trzecie kwoty, która by jej przysługiwała, gdyby dziedziczenie odbywało się na podstawie zasad ustawowych.

W pozostałych przypadkach – czyli jeśli osoba ubiegająca się o zachowek jest zdolna do pracy i pełnoletnia –  zachowek wyniesie połowę tego udziału. Będzie to więc połowa kwoty, którą osoba taka otrzymałaby, gdyby nie sporządzono testamentu.

Ważne jest również to, że przy obliczaniu zachowku do spadku nie dolicza się między innymi niektórych darowizn przyjętych lub dokonanych przez testatora. Sąd, który będzie rozpatrywał kwestię tego, czy danej osobie przysługuje zachowek, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, weźmie pod uwagę szereg kwestii – warto o tym pamiętać.

Zachowek przy testamencie – warto skorzystać z pomocy prawnej

Kwestia tego, jak obliczyć zachowek przy testamencie, nie jest prosta. Potrzebny jest bowiem punkt wyjścia, czyli informacja dotycząca tego, jaka byłaby wysokość otrzymanej kwoty w sytuacji, gdyby dziedziczenie odbywało się na zasadach ustawowych. Warto zdecydować się na konsultację prawną, a nawet na skorzystanie z pomocy prawnika podczas ubiegania się o zachowek w ramach postępowania sądowego. Pozwoli to na uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji oraz na zwiększenie swoich szans na otrzymanie zachowku.

Więcej informacji na temat tego, jak ubiegać się o zachowek, znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.