Chronienie się przed cyberprzestępcami
Kategorie:

Jak chronić się przed cyberprzestępcami? 5 zasad bezpieczeństwa w sieci

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

W 2022 r. krajowy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego¹ (CERT) w Polsce odebrał ok. 320 tys. zgłoszeń o zagrożeniu cyberprzestępczością. Jest to wynik o przeszło 100% większy niż w roku poprzednim. Oznacza to, że aktywność przestępców w sieci wzrosła, a ich metody stały się bardziej wyrafinowane. Podpowiadamy, jak zachowywać się w sieci, aby nie paść ofiarą nieuczciwych osób.

1. Nie klikaj w podejrzane linki

Popularną metodą internetowego oszustwa jest phishing. Polega on na tym, że przestępcy podszywają się pod instytucje publiczne – banki, pocztę, dostawcę energii elektrycznej czy firmy kurierskie – i wysyłają do ludzi wiarygodnie brzmiące SMS-y lub e-maile. W ich treści pojawia się np. prośba o dopłacenie brakującej kwoty za przesyłkę oraz link prowadzący do strony, przez którą można dokonać zapłaty. Kliknięcie w ten link to prosta droga do wyłudzenia danych do konta bankowego. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, zignoruj ją i zablokuj numer, z którego została wysłana.

2. Zawsze sprawdzaj adres witryny banku, zanim się zalogujesz

Mało kto wie, że cyberprzestępcy wykupują reklamy, które są widoczne w wyszukiwarkach po wpisaniu nazwy banku z frazą „logowanie”. Liczą oni na to, że użytkownicy odruchowo klikną w pierwszy wynik wyszukiwania – czyli wykupioną reklamę – po czym trafią na fałszywą stronę banku i podadzą login oraz hasło. Witryny te są łudząco podobne do tych prawdziwych i na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy w adresie twojego banku nie pojawiają się literówki lub inne nietypowe znaki. Najlepiej zapisz adres oficjalnej strony w podręcznej zakładce.

3. Nie rób ważnych transakcji w miejscach publicznych

Transakcje płatnicze dokonywane w miejscach publicznych są obarczone ryzykiem nie tylko dlatego, że ktoś może zajrzeć ci przez ramię i zobaczyć dane do logowania. Pamiętaj, że cyberprzestępcy potrafią wykorzystać do swoich celów otwarte sieci Wi-Fi, z których można korzystać w galeriach handlowych lub na dworcach. Zadbaj o to, aby twoje urządzenie miało niezbędne zabezpieczenia, a ważne transakcje rób w domu.

4. Nie wpisuj ważnych haseł na urządzeniach innych osób

Logowanie się do poczty elektronicznej lub na stronę banku w publicznej kawiarence internetowej czy na urządzeniu należącym do innych osób również stwarza realne zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa w sieci. Jeśli nie wylogujesz się z banku, sesja po kilku minutach wygaśnie, jednak hasło do poczty lub serwisu społecznościowego może zostać zapamiętane. Może to prowadzić do kradzieży różnego rodzaju danych, które przechowujesz w tych kanałach. Dlatego ogranicz się do korzystania z własnych urządzeń.

5. Ustawiaj mocne hasła

Im mocniejsze hasło i trudniejsze pytanie pomocnicze, tym gorzej dla cyberprzestępców. Dlatego warto ustawiać bardziej skomplikowane hasła do poczty elektronicznej, banków czy serwisów społecznościowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że twoja tożsamość zostanie skradziona. Chcesz wiedzieć, co dzieje się z twoimi danymi w sieci? Sprawdź https://chronpesel.pl/uslugi i skorzystaj z kompleksowej ochrony!

Bibliografia

1. https://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/8630645,cert-polska-raport-2022-sms-zgloszenie-cyberprzestepcy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.