Zbudowana hala pneumatyczna
Kategorie:

Hale pneumatyczne – jak wygląda ich budowa krok po kroku?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Hale pneumatyczne są jednym z bardziej nowoczesnych, wykorzystywanych w dzisiejszych czasach, sposobów zadaszenia kortów tenisowych i innych obiektów sportowych. Dzięki nim, korzystanie z zewnętrznego kortu tenisowego jest możliwe nie tylko latem, ale także poza sezonem. Za wyborem tego rozwiązania przemawiają jego zalety. Przede wszystkim jest to ograniczona papierologia i mniej formalności niż w przypadku budowy klasycznej, murowanej hali sportowej o podobnym przeznaczeniu. Na plus hal pneumatycznych przemawiają także czas ich budowy i pieniądze z nimi związane. Rozwiązanie to jest zdecydowanie szybsze i dużo tańsze. Czas realizacji hali pneumatycznej to odsetek czasu, jakiego potrzebowalibyście na budowę nieruchomości. Jak zatem wygląda budowa hali pneumatycznej w trzech krokach? Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do dalszej lektury. Śpieszymy z wyjaśnieniem!

Etap 1 – przygotowanie projektu hali pneumatycznej

Zrealizowanie hali pneumatycznej, dokładnie tak samo jak w przypadku innych, mniej lub bardziej podobnych do niej konstrukcji, wymaga uprzedniego przygotowania projektu. Projektowanie jest etapem, którego nie można pominąć, ponieważ jest ono związane z analizą potrzeb oraz wizją lokalną, bez której to budowa, a następnie montaż hali pneumatycznej jest absolutnie niemożliwa.

Kroki wykonane na etapie projektowania pozwalają precyzyjnie określić:

  • jakie wymiary ma mieć budowana hala,
  • jakie warunki techniczne musi ona spełniać,
  • a także jakie powinna mieć parametry, by spełnić indywidualne wymagania właściciela obiektu i miejsca, w którym docelowo stanie.

Na etapie projektowania hali pneumatycznej poza określeniem specyfikacji technicznej obiektu oraz jego gabarytów, określa się także:

  • jakie dodatkowe wyposażenie powinna posiadać hala,
  • jaki typ konstrukcji wchodzi w grę, w konkretnym przypadku: pneumatyczna hala dwuwarstwowa czy pneumatyczna hala trójwarstwowa.

Prefabrykacja, czyli budowa hali pneumatycznej – Etap 2

Hala pneumatyczna

Produkcja, czy inaczej prefabrykacja hali pneumatycznej to etap obejmujący wyprodukowanie wszystkich elementów niezbędnych do montażu wybranego typu hali. Firmy, które oferują w naszym kraju tego typu usługi, świadczą je zwykle kompleksowo, tj. od pierwszego do ostatniego etapu. Nierealnym jest, by producent zaprojektował halę, której nie jest w stanie wyprodukować czy zamontować.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że ciekawym rozwiązaniem jest kupno gotowej, pneumatycznej hali używanej. Dla osób szukających balonów tenisowych, które mają standardowe wymiary, może to być całkiem ciekawa alternatywa – dużo tańsza niż nowy balon tenisowy.

Etap 3 – Budowa, czyli montaż hali pneumatycznej

Ostatni etap budowy hali pneumatycznej to jej montaż. Mimo iż przyjęło się mówić w tym przypadku o budowie obiektu, słowa te nie do końca oddają rzeczywistość. Słowo montaż jest zdecydowanie bardziej trafne, gdyż hale pneumatyczne nie posiadają konstrukcji w tradycyjnym, znanym nam wszystkim, tego słowa znaczeniu. Hale pneumatyczne to obiekty, które unoszą się do góry dzięki zastosowaniu systemu wytwarzających nadciśnienie dmuchaw. Elementem, którego zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji takiej hali, są stalowe linki.

CIEKAWOSTKA! Rozłożenie i złożenie balona tenisowego trwają naprawdę krótko (jeden dzień). To właśnie z tego powodu są najczęściej wykorzystywanym, sezonowym zadaszeniem obiektów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.