Zabawki dla dzieci gdzie oddać
Kategorie:

Gdzie oddać zabawki dla dzieci?

Rodzice chcący zapewnić swoim pociechom wszystko, to co najlepsze. Starają się jak, tylko mogą, by niczego im nie brakowało. Już od najmłodszych lat zapewniają im wszystkie niezbędne ubranka, kosmetyki, wózki i kołyski. Dzieciom nie brakuj również zabawek, które pełnią nie tylko rolę rozrywki. Również pomagają się prawidłowo rozwijać. W wielu polskich domach rodzice kupują tyle zabawek, że dziecko nie zdąży nawet ich poznać, a już z nich wyrośnie. Nie chcąc zawracać sobie tym głowy, postanawiają zwyczajnie wyrzucić zabawki i w zamian za nie kupić nowe. To samo dzieje się z zabawkami, które zostały uszkodzone. Jak radzić sobie z nadmiarem zabawek? Czy wyrzucić stare zabawki, czy może lepiej je gdzieś oddać. O tym, poniżej!

Kupowanie z rozsądkiem

Rodzice cieszący się, że lada moment ich dziecko przyjdzie na świat, zakupują wszystko to, co według nich może się przydać. Łącznie z szeregiem zabawek. Pierwszą zasadą, którą powinni się kierować opiekunowie, jest przestrzeganie limitów wiekowych na danym produkcie.

Jeśli dziecko dopiero ma się urodzić lub urodziło, to za szybko nie pobawi się zabawką oznaczoną nalepką, która mówi, że jest przeznaczona powyżej 3 roku życia. Nie dość, że taka zabawka może być niebezpieczna dla malucha, to również z reguły nie są one też zbyt wytrzymałe.

Ponadto małe dziecko, które nie ma jeszcze ukształtowanych zainteresowań. W związku z tym niepowiedziane jest to, że dziewczynka będzie bawić się lalkami, a chłopiec samochodami.

Należy mieć również na uwadze, że zabawki przeznaczone dla dzieci starszych będą na początku tylko zajmować miejsce. Natomiast prawda jest taka, że przy małym dziecku każda wolna przestrzeń jest potrzebna.

Małe dziecko – mało zabawek?

Większość z nas zna rodziców, którzy jeszcze przed narodzinami dziecka zakupili tyle zabawek, że nie mieszczą się już na półkach, czy w specjalnych pojemnikach. Po narodzinach okazuje się, że taki ogrom zabawek wcale nie był potrzebny.

Dzieci najczęściej wybierają kilka sztuk swoich ulubionych zabawek, a reszta odchodzi w zapomnienie. Już od pierwszych dni największe zainteresowanie wzbudza konkretna maskotka, czy książeczka. Warto więc zrezygnować z kupowania dziesiątek pluszaków na rzecz kilku.

Małe dzieci nie rozumieją jeszcze roli pieniądza w życiu i nie przywiązują wagi do ilości własnego dobytku. Dla nich raczej liczy się to, że mają tę jedną ulubioną, a reszta to tylko dodatek do dobrej zabawy. W późniejszych latach również nie wszystkie zabawki będą cieszyć się takim samym zainteresowaniem. Przed zakupem kolejnej, nowej zabawki warto się dobrze zastanowić i to samo zasugerować osobom, które chcą zrobić prezent naszej pociesze.

Najlepiej jest wybierać takie zabawki, które na pewno spodobają się dziecku, czyli:

  • Podobne do tych, które już posiada. Jeśli dziecko bawi się klockami, to uzupełniający zestaw na pewno się sprawdzi.
  • Nawiązujące do ulubionej kreskówki. Figurki, czy maskotki z ukochanej animacji na pewno skradną serce malucha.
  • Związane z jego zainteresowaniami. Jeśli już od małego dziecko jest pasjonatem np. zwierzątek, to w tym wypadku można pomyśleć o zakupie np. zabawkowej farmy albo pluszowego psa.

Nie wszystkie stare i zepsute zabawki należy wyrzucać

Zabawki dla dzieci do oddania
Źródło: Freepik.com

Polskich producentów już od dobrych kilku lat cieszą ogromne zyski, które przynoszą oferowane kupującym zabawki. Idąc za ciosem, produkują coraz to nowsze zabawki oraz gadżety z nimi związane. Niestety rodzice przyzwyczaili się do tego i zepsutą bądź starą zabawkę szybko zastępują nową. Dlaczego jednak nie spróbować dać im drugiego życia?

Stare zabawki to przede wszystkim sentyment. To właśnie najczęściej one przypominają rodzicom pierwsze miesiące lub lata dziecka. Jeśli jednak nie chcą starych zabawek zachować na pamiątkę, to nie trzeba ich od razu wyrzucać. Nie wszystko, co stare oznacza, że nie nadaje się do ponownego użytku.

Nie trzeba również wyrzucać zabawek, które zostały uszkodzone. Jeżeli nie zostały całkowicie zniszczone, można je przecież naprawić. Przykleić odłamany element, czy przyszyć naderwane ucho nie jest skomplikowanym zadaniem, a zabawka będzie mogła posłużyć dziecku jeszcze przez jakiś czas.

Naprawienie zniszczonej zabawki umożliwia nie tylko wspólną zabawę z dzieckiem, przecież nadanie jej nowego życia można przeprowadzać wspólnie. Pozbycie się defektu pozwala również zaoszczędzić, bo nie trzeba kupować kolejnej zabawki.
Najważniejsze jest jednak to, że takie działanie uczy dziecka szacunku do przedmiotów oraz pieniędzy.

Zabawkami można się podzielić

Wcześniej wspomniane stare zabawki mogą się jeszcze komuś przydać. W Polsce jest wiele rodzin, których sytuacja finansowa nie pozwala kupić dzieciom podstawowych produktów spożywczych, a co dopiero nietanich zabawek. Jeśli ktoś zna taką rodzinę, to dlaczego nie przekazać im starych zabawek, którymi nasza pociecha się nie bawi, zamiast je wyrzucać?

Być może nasze dziecko się już czymś znudziło, a inne może sobie o takiej zabawce tylko pomarzyć. W takiej sytuacji warto się podzielić.

Zanim jednak ktoś uzna, że można oddać zabawki potrzebującym, powinien najpierw porozmawiać z rodzicami dziecka. Niektórzy po prostu nie życzą sobie ingerencji w ich życie. Natomiast inni chętnie przyjmą pomoc i nie będą się wstydzić, przyznać, że nie na wszystko ich stać. Rodzinie, która zaakceptuje wyciągniętą dłoń, można oddać nie tylko zabawki, ale również inne niepotrzebne nam rzeczy np. ciuszki lub buciki.

Choć może się wydawać to oczywiste, to należy pamiętać, że oddawane rzeczy nie mogą być zniszczone lub poplamione.

Gdzie oddać zabawki, czyli czym jest sklep charytatywny?

Sklepy charytatywne największą popularnością cieszą się w krajach anglosaskich, choć coraz częściej można spotkać je również w Polsce, szczególnie w dużych miastach. Domeną sklepu charytatywnego jest sprzedaż używanych przedmiotów. Większość zarobionych pieniędzy przeznaczana jest na konkretny cel dobroczynny. Produkty sprzedawane w sklepie charytatywnym pochodzą głównie z darowizn. Dzięki temu można kupić ciekawe rzeczy za niewielkie pieniądze.

Do sklepu charytatywnego można również oddać zabawki oraz niepotrzebne rzeczy, które nadają się do użytku. Robiąc porządki w domu każdy na pewno znajdzie coś, co może podarować. Następnie można wybrać się do sklepu i tam pozostawić zabawkę, czy książkę. A kto wie, może przy okazji trafi się jakaś perełka do kupienia?

W internecie można znaleźć listę sklepów charytatywnych, które są dostępne w danym mieście. Nie chcąc wyrzucać starych zabawek, można je oddać do sklepu, a tym samym zrobić dobry uczynek.

Internet zawsze się sprawdza

Jeśli w jakimś mieście nie ma sklepu charytatywnego lub znajduje się za daleko od miejsca zamieszkania, to można oddać zabawki za darmo przez Internet. Jak? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z portali ogłoszeniowych np. Olx lub Vinted. Należy zamieścić informację o tym, co jest do oddania i w jakim mieście lub dzielnicy. Jeżeli do oddania jest sporo zabawek, to można po prostu sporządzić listę i umieścić ją w ogłoszeniu. Stare zabawki w dobrym stanie na pewno szybko znajdą nowych właścicieli.

Dobry miejscem do oddania zabawek i niepotrzebnych rzeczy mogą okazać się również fora i grupy internetowe. Najlepiej szukać takich, które są zgodne z miejscem zamieszkania oddającego, znacznie ułatwi to przekazanie przedmiotów. Na forum istnieje również możliwość porozmawiania z innymi rodzicami, którzy także nie chcieli wyrzucać starych zabawek, ale już znaleźli rozwiązanie.

Co jeszcze można zrobić ze starymi zabawkami, zamiast je wyrzucać?

Zabawki dla dzieci, które można oddać
Źródło: Freepik.com

Nie wiedząc co zrobić ze starymi zabawkami, trzeba pomyśleć, komu mogłyby się jeszcze przydać. Zabawki za darmo można oddać, chociażby do pobliskiego domu dziecka lub fundacji, która zajmuje się prowadzeniem działalności dobroczynnej. A może gdzieś niedaleko mieszka rodzina zastępcza, która wychowuje obce dla siebie dzieci, dając im ciepły dom, a tym samym robiąc dobry uczynek dla całego społeczeństwa? Oni na pewno przyjmą stare zabawki, ponieważ w wieloosobowej rodzinie zawsze czegoś brakuje.

Zamiast wyrzucać stare zabawki, można zapytać w najbliższej szkole lub przedszkolu, czy nie zechcą ich przyjąć dla dzieci, które po lekcjach spędzają czas na świetlicy.

Natomiast jeśli problem polega na nadmiarze pluszowych maskotek, to w tym wypadku sprawa jest najprostsza. Bowiem można je oddać na różnego rodzaju zbiórki, jak np.:

  • Organizowana co jakiś czas w szkołach akcja pod hasłem: Daj pluszaka dla zwierzaka. W wyznaczonych dniach dzieci przynoszą do placówki maskotki, które po zakończeniu zbiórki sprzedawane są na przerwach między lekcjami, przez wybranych uczniów. Misie kupują inne dzieci, którym konkretny egzemplarz przypadł do gustu. Wszystkie zebrane środki zostają przekazane na rzecz schronisk dla zwierząt.
  • Zbiórki gminne. W niektórych gminach organizowane są zbiórki, podczas których można oddać zabawki i inne przedmioty. Następnie stają się fantami, które można wygrać na festynach. Pieniądze zebrane na loterii również przekazywane są na różne cele charytatywne.
  • Wsparcie dla szpitala. Czasami szpitale organizują zbiórkę zabawek dla dzieci, które przebywają w nim długi czas np. po wypadku.

Jak widać miejsc, gdzie można oddać zabawki, jest naprawdę sporo. Stare zabawki nie zawsze trzeba wyrzucać, żeby zrobić miejsce na nowe. Warto pomyśleć o kimś, kto byłby szczęśliwy, mając ukochanego pluszowego misia, czy jedyną lalkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.