Freelancerzy szukają klientów i projektów
Kategorie:

Gdzie freelancerzy szukają klientów i projektów?

Wybór odpowiedniej strategii pozyskiwania nowych zleceń to klucz do stałych i wysokich zarobków jako freelancer. Z poniższego poradnika dowiesz się tego, jakie są najważniejsze aspekty związane z budowaniem swojej marki i zdobywaniem klientów.

Dlaczego proces pozyskiwania zleceń jest tak ważny?

Odpowiednie przygotowanie (w tym także prezentacja swoich dotychczasowych prac) zwiększa przede wszystkim szansę na to, że zostaniesz wybrany do wykonania danego projektu. Te najbardziej istotne czynniki, które zleceniodawcy biorą pod uwagę, to umiejętności i portfolio. W tym ostatnim wypadku szczególnie projekty, które są podobne do ich zlecenia.

Praca przez internet w ostatnich latach obejmuje coraz więcej branż. Nie tylko tych, które do tej pory, kojarzone były z freelancingiem (mamy tutaj na myśli między innymi programowanie i design). To z kolei otwiera możliwość znalezienia swojej niszy. I rozwijanie się w niej. Przykładowo, jeśli do tej pory pracowałeś jako reżyser animacji na etacie, to Twoje doświadczenie – również w kontekście charakterystyki klientów – daje Ci ogromną przewagę na starcie, jako wolny strzelec.

Platformy internetowe dla freelancerów do pozyskiwania klientów

Wraz ze wzrostem popularności popularności pracy online znacząco rozwinął się (również pod kątem możliwości jakie daje) rynek freelancerski. To nie tylko strony z ogłoszeniami. Obecne to bardziej miejsca, gdzie możesz stworzyć a następnie rozbudowywać swoją markę. Czy rynek ten ma minusy? Jasne. Chociażby to, że jest na nim spora konkurencja. Dlatego właśnie tak istotne jest zrozumienie w jaki sposób należy się po nim poruszać. Jak również tego, które z platform oferujących zlecenia dla freelancerów dają Ci największej możliwości rozwoju.

  1. Upwork – platforma działająca od 2013 roku. Znajdziesz tu wiele zleceń (między innymi IT i copywriting). Natomiast musisz bardzo dobrze operować językiem angielskim. Platforma ta daje możliwość prezentacji swoich umiejętności i portfolio.
  2. Fiverr – kolejna popularna strona w której również angielski jest językiem podstawowym. Ma ona jednak dość wysoki próg wejścia dla początkujących freelancerów. Natomiast świetnie się sprawdza przy małych projektach (na przykład stworzenie logo, czy napisanie treści na One Land Page).
  3. Freelancehunt – platforma dla zdalnych specjalistów działająca na rynku od ponad 15 lat. Dostępna jest w trzech językach (w tym po polsku). Posiada narzędzia w znaczącym stopniu usprawniające i ułatwiające budowę własnej marki jako freelancer. To między innymi sposób prezentacji portfolio. Jak również przejrzysty przegląd zleceń: https://freelancehunt.com/pl/project
  4. LinkedIn – nie mogło zabraknąć tego portalu. Służy on przede wszystkim do budowania własnej marki. Oczywiście możesz to robić bez jego pomocy. Natomiast jego siłą jest przede wszystkim możliwość szybkiego tworzenia rozbudowanej sieci kontaktów. A więc potencjalnych zleceniodawców.

Jak tworzyć portfolio jako freelancer?

Oczywiście, im jest ono bogatsze, tym lepiej. Ale istotny jest również sposób prezentacji portfolio. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie strony internetowej, która będzie przedstawiać wykonane dotychczas zlecenia i umiejętności jakie posiadasz. Natomiast, jak wspomnieliśmy, platformy dla freelancerów dają możliwości prezentacji portfolio. Część z nich, tak jak Freelancehunt , posiada również rozbudowany system oceny pracy zdalnych specjalistów.

A referencje w przypadku freelancerów i zdobywania nowych zleceń, to element mający ogromny znaczenie. Zasada jest prosta. Im większa liczba zadowolonych i polecających klientów, tym więcej nowych projektów dla Ciebie.

Budując swoją pozycję jako freelancer nie ograniczaj się tylko do tworzenia portfolio. Przykładowo, jesteś początkującym programistą Python (skupionym na budowie aplikacji webowych). Wykorzystaj Twittera (czyli teraz portal X) do znalezienia innych koderów. Obserwuj ich. Zobacz jak oni budują swoją markę. I naśladuj ich. Świetnym pomysłem jest tworzenie tutoriali na Youtube.

Warto też śledzić branżę i wydarzenia z nią związane. Na przykład uczestnictwo w DjangoCon Europe to możliwość zdobycia nowych kontaktów. Natomiast w tym kontekście nie zapominaj o „starych” zleceniodawcach. Odezwij się do nich. Może będą mieli dla Ciebie kolejne zlecenie.

Marketing i autopromocja freelancera

Bez tego również się nie obędzie. I znowu – sprawdź jak to robią inni. Na pewno powinieneś pomyśleć nad blogiem (powinien być on zintegrowany z Twoją stroną – portfolio). Pisanie o branży w której zarabiasz przez internet to dobry pomysł. Po pierwsze – to też forma promocji Twoich umiejętności i możliwość zaprezentowania wykonanych do tej pory zleceń. Po drugie blog daje Ci możliwość stworzenia Newslettera. A kampanie mailingowe to sposób na dotarcie w sposób bezpośredni do zainteresowanych Twoją branżą.

Spróbuj też znaleźć blogi i portale na których będzie mógł stworzyć wpis gościnny. To kolejny sposób na prezentację swojego doświadczenia i dodatkowo link zewnętrzny. I tutaj wchodzimy na pole SEO. Jest ono obecnie koniecznością. Jeśli sami nie wiesz jak się nim zająć, może zatrudnij freelancera.

Jeszcze jedna kwestia. Aktywnie szukaj zleceń. Jednym z rozwiązań jest oferowanie swoich usług firmom (w przypadku programowania – Software House). One często decydują się na zatrudnienie do danego projektu freelancera. Dzięki temu zdobędziesz nowe kontakty.

Świetnym rozwiązaniem jest współpraca z freelancerami przy dużym projekcie. To również możliwość dzięki której w przyszłości zdobędziesz kolejne tego typu zlecenie.

Zapewnij sobie ciągły rozwój

Dotyczy to każdej branży. Bądź na bieżąco z trendami. Jesteś copywriterem? Podglądaj konkurencję. Sprawdzając jak wyglądają oferty pracy online w swojej branży bez trudu wyłapiesz zmiany. Na przykład te dotyczące wymogów lub stawek.

Postaw na ciągły rozwój. Kursy online to jedno z rozwiązań. Nie tylko płatne. W sieci – (na przykład SkillShare) znajdziesz ich naprawdę sporo.

Konkludując. Szukanie projektów to ciąg pewnych kolejnych kroków (między innymi portfolio, nauka). Cel to wysokie zarobki przez internet. Bez wychodzenia z domu i chodzenia do biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.