Finansowanie suwnic i dźwignic
Kategorie:

Finansowanie suwnic i dźwignic — analiza możliwości

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Suwnice to urządzenia wykorzystywane w gałęziach przemysłu, w których pojawia się potrzeba poruszania ciężkim lub wielkogabarytowym ładunkiem w pionie i w ograniczonym zakresie w poziomie.

W praktyce korzysta z nich wiele branż: od TSL przez przetwórstwo spożywcze aż po przemysł papierniczy, metalurgiczny i automotive. Jak można kupić suwnicę i z jakimi kosztami się to wiąże?

Ile kosztuje suwnica?

Cena suwnicy jest uzależniona od wielu czynników. Należy je dokładnie przeanalizować przed zdecydowaniem się na zakup sprzętu, aby niepotrzebnie nie przepłacić.

Decydujące znaczenie mają techniczne parametry suwnicy jak:

  • udźwig,
  • tempo podnoszenia i opuszczania ładunku,
  • rodzaj zasilania.

Suwnice aluminiowe ze względu na niższą masę własną są droższe od dźwignic stalowych.

Uniwersalne dźwignice, które można wykorzystać w każdej branży, kosztują mniej niż te technologiczne, zaprojektowane z myślą o pracy z konkretnym materiałem, np. płynnym lub sypkim.

Wycenę suwnicy warto zlecić profesjonalistom zajmującym się ich produkcją i montażem. Wsparcie fachowców gwarantuje rzetelne podejście do oszacowania inwestycji i dobór właściwego rozwiązania.

Jak prezentują się ceny dźwignic?

  • Niewielkie modele suwnic kołowych kosztują kilkanaście tysięcy złotych.
  • W przypadku suwnic pomostowych lub kolumnowych, które są solidniejsze i pozwalają na pracę z ładunkami o wadze kilkudziesięciu ton, ceny wynoszą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Taki wydatek do duże obciążenie nawet dla firmy działającej transgranicznie. Jak więc mądrze zaplanować finansowanie suwnicy?

Jakie są możliwości finansowania suwnic?

Finansowanie suwnicy zwykle możliwe jest dzięki zaciągnięciu kredytu albo skorzystaniu z leasingu dla przedsiębiorców. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania?

Kredyt na suwnice

W przypadku wyboru kredytu właścicielem suwnicy od razu staje się klient. On też będzie uprawniony do jej amortyzacji.

Zakup suwnicy na raty pozwala na zaliczenie wydatków na amortyzację i odsetkowej części raty kredytu do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku tego rozwiązania łatwiej również o nabycie przedmiotu z drugiej ręki (wiele firm decyduje się na zakup używanej suwnicy). Strony mogą w zasadzie dowolnie określić okres finansowania.

Ważne jest też, że sprzęt kredytowany można w dowolnej chwili sprzedać lub wynająć innej firmie.

W razie potrzeby zmiany warunków współpracy umowę kredytową wystarczy aneksować.

Leasing suwnicy

W przypadku leasingu finansowanie jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ jego warunki zależą w dużej mierze od modelu współpracy. Dwa najczęściej stosowane rozwiązania to:

  • leasing finansowy,
  • leasing operacyjny.

Pierwsza opcja pod wieloma względami przypomina kredyt, dlatego warto przyjrzeć się finansowaniu operacyjnemu.

Okres umowy w tym przypadku musi wynosić minimum 40% okresu amortyzacji przedmiotu. Amortyzacja jest obowiązkiem leasingodawcy, a nie leasingobiorcy, który może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu czynsz inicjalny i ratę leasingową w całości.

Zasadniczą wadą leasingu jest to, że korzystający nigdy nie staje się właścicielem suwnicy. W modelu operacyjnym może jednak korzystać z niej przez czas wskazany w umowie i zwrócić ją albo wykupić za kwotę, która zwykle stanowi ułamek ceny sprzętu.

Finansowanie dźwignic z majątku firmy

Zakup suwnicy z własnych środków jest najmniej korzystnym rozwiązaniem, ponieważ w zasadzie eliminuje efekt dźwigni finansowej. Firma musi od razu wyłożyć całą kwotę, co często wiąże się z koniecznością odroczenia innych planów inwestycyjnych.

Bazowanie na własnych środkach sprawdzi się przede wszystkim w przypadku firm bez zbudowanej historii kredytowej, które nie mogą liczyć na wysoki scoring w instytucji finansowej.

Z tego modelu skorzystają też początkujący przedsiębiorcy, którzy funkcjonują na rynku zbyt krótko, aby móc liczyć na skorzystanie z finansowania dłużnego.

Znalezienie optymalnego modelu finansowanie nie jest proste i wymaga przeanalizowania możliwości finansowych firmy oraz jej polityki.

Przedsiębiorcy zainteresowani nabyciem suwnicy na korzystnych warunkach mogą rozważyć skorzystanie z oferty firmy Konecranes: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe. Producent światowej klasy suwnic oferuje różnego rodzaju urządzenia dźwignicowe, w tym suwnice pomostowe standardowe i niestandardowe, a także wciągniki do środowisk niebezpiecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.