Mężczyzna w domu robi sam sok z sokowirówki
Kategorie:

Domowe przetwory owocowe: jak zrobić samodzielnie sok w sokowniku?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Samodzielnie wykonywane przetwory są zdrowsze i lepiej smakują, niż te dostępne w wielu sklepach. Mogą być także tańsze w ogólnym rozrachunku, gdyż nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z przywiezieniem towaru do sklepu, czy też naliczaną marżą przez producenta. Warto więc zabrać się samemu do pracy – a efekty mogą być doprawdy zdumiewające! Wytwarzanie domowego soku nie jest trudne, ponieważ możemy to zrealizować na wiele sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z sokownika, czyli specjalnego systemu garnków, szczególnie popularnego kilkadziesiąt lat temu. Więcej informacji poniżej!

Czym jest sokownik oraz jak zacząć go obsługiwać?

Sokownik znacząco różni się od sokowirówki, która wykorzystuje zupełnie inne zasady działania. Przede wszystkim sokownik nie potrzebuje do swojego funkcjonowania prądu. Proces pozyskiwania soku odbywa się dzięki podgrzewaniu naczynia na otwartym ogniu, czyli na przykład na kuchence gazowej. Sokownik składa się z trzech elementów, w którym każdy odgrywa nieco inną rolę. Chociaż może brzmieć to dosyć skomplikowanie, to w rzeczywistości jest bardzo proste. Sokownik posiada:

  • górną część, w której umieszcza się owoce,
  • środkową część, do której skapuje sok,
  • dolną część, do której wlewa się wodę.

Nowoczesne sokowniki mogą być zasilane energią elektryczną, choć duża ich część pozwala na podgrzewanie pojemnika na gazie. Dużą zaletą w odróżnieniu do użytkowania sokowirówki jest fakt, że sokownik jest w zasadzie bezgłośny. W sokowirówce ponadto nie uzyskamy soku z liści lub innych elementów, które posiadają mało wody w składzie. Co istotne, sok wyciśnięty w sokowirówce bardzo szybko traci swoje właściwości – już po jednym dniu nie nadaje się do spożycia. W przypadku korzystania z sokownika sok jest znacznie bardziej trwały, co jest wynikiem podgrzania go do wysokiej temperatury.

Kobieta robi sok w sokowniku

Jak zabrać się za robienie soku w sokowniku?

Cały proces wytwórczy jest bardzo prosty, choć wymaga od nas poświęcenia nieco dłuższej chwili. Pod tym względem praca sokowirówki jest znacznie szybsza. Aby wykonać sok taką metodą należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  • Dokładnie umyj i oczyść warzywa i owoce, z których chcesz zrobić sok.
  • Pokrój je na mniejsze kawałki, usuwając gniazda nasienne i najbardziej twarde części.
  • Włóż warzywa i owoce do górnej części sokownika.
  • Do dolnej części sokownika wlej wodę i nałóż środkowe naczynie, a następnie górne.
  • Gotuj na średnim ogniu, aż sok zacznie się uwalniać i spływać do pośredniej części sokownika.
  • Jeśli chcesz, możesz dodać cukru. Wiemy, że tani cukier w dzisiejszych czasach nie jest łatwy do kupienia, choć niekiedy trzeba będzie całość dosłodzić.
  • Przelej sok do czystych butelek lub słoików i zamknij szczelnie. Większość sokowników posiada kranik, dlatego nie powinno być to trudne.
  • Przechowuj sok lodówce i spożyj w ciągu kilku dni.

Gotowy, zdrowy sok z sokowirówki

Tworzenie przetworów domowych przy użyciu sokownika znane było chociażby naszym babciom. Ten rodzaj naczynia miał swoją bardzo dużą popularność w czasach PRL-u. Mimo oczywistych ograniczeń i konieczności spędzenia kilkudziesięciu minut w kuchni, sokownik pozwala na wydobycie z soku z większości owoców i warzyw, a także roślin liściastych. Sprawdź koniecznie, jak przyjemnym procesem jest własnoręczne tworzenie przetworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.