Praca w dużym magazynie dystrybucji
Kategorie:

Czym się różni magazyn dystrybucyjny od produkcyjnego?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Przechowywanie ładunków, czyli inaczej ich magazynowanie, to niezwykle istotny proces, którego nie można pozostawić przypadkowi. Istnieją różne typy magazynów, które za cel mają jak najlepsze dopasowanie przestrzeni do charakteru składowanych towarów. W tym artykule przyjrzymy się magazynom dystrybucyjnym i produkcyjnym.

Jaka jest definicja magazynu?

Magazyn jest elementem przepływu składników majątku obrotowego, który służy do czasowego składowania ładunków, zapewniając możliwość wykonania przynajmniej podstawowych operacji logistycznych, a więc przyjęcia i wydania towarów. Ważne w tej definicji jest stwierdzenie, że składowanie ładunków jest czasowe, a najważniejsza kwestia to możliwość manipulacji towarem. 

Czym charakteryzuje się magazyn produkcyjny?

Funkcja magazynu produkcyjnego jest składowanie materiałów potrzebnych do zapewnienia ciągłości procesów produkcyjnych. Obiekty tego typu służą do zaopatrywania linii produkcyjnych w surowce, półprodukty i komponenty. Najczęściej są one usytuowane w pobliżu fabryk, nierzadko także są połączone z fabrykami za pomocą systemu przenośników paletowych. 

Zarządzanie przepływem towaru w magazynie produkcyjnym odbywa się w specyficzny sposób. Zamówienia u dostawców muszą opierać się na planach produkcyjnych, które powinny być przeliczane na zapotrzebowanie surowcowe na podstawie receptur. W związku z tym, że surowce do produkcji różnych wyrobów gotowych często pokrywają się ze sobą, system zarządzający powinien taką kwestię uwzględniać. 

Ponadto produkcja wyrobów gotowych bardzo często wymaga kompletnej dostępności poszczególnych surowców, co wymaga dbałości o zarządzanie zamówieniami od dostawców. Co istotne, wszystkie procesy dotyczą tu produkcji, więc ich optymalizacja wymaga przeprowadzenia audytu logistycznego. 

Czym charakteryzuje się magazyn dystrybucyjny?

Magazyny dystrybucyjne charakteryzują się strategiczną lokalizacją. Znajdują się one tak blisko klienta końcowego, jak to tylko możliwe. Rolą tych magazynów jest zagwarantowanie zapasu konkretnych produktów na określonym obszarze. Trafiają do nich ładunki z zakładów produkcyjnych przed wysłaniem do klienta. 

Podstawowym celem magazynu dystrybucyjnego jest ograniczenie czasu dostaw do niezbędnego minimum i zapobieganie ryzyku przerwania łańcucha dostaw. W skrócie chodzi o to, aby zapewnić klientowi jak najwyższy poziom obsługi. W magazynie dystrybucyjnym składowane są tylko produkty, które cieszą się największym popytem na obszarze, gdzie zlokalizowana jest firma. 

Istotnym aspektem zarządzania  zapasami w magazynie dystrybucyjnym jest mniejsza wrażliwość na błędy związane z obsługą zamówień u dostawców. Błędne zamówienie albo realizacja niezgodna z założeniem bardzo rzadko wpływa negatywnie na sprzedaż innych towarów. Oczywiście nie oznacza to łatwiejszego zarządzania zapasami. Można jednak uruchomić mechanizmy niespotykane w przypadku surowców, jak np. akcje promocyjne, przeceny lub wyprzedaże.

Więcej informacji z branży magazynowej znajdziesz na https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.