Zajmowanie się transportem intermodalnym
Kategorie:

Czym jest transport intermodalny? Jakie są jego zalety?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Transport intermodalny to rodzaj przewozów ładunków, który doskonale sprawdza się na długich trasach. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega transport intermodalny?

Transport intermodalny, który potocznie nazywany jest intermodalem to przewóz ładunków, w przypadku którego wykorzystywane są dwie formy transportu w jednej jednostce transportowej na całej trasie. W praktyce najczęściej stanowi połączenie transportu drogowego z transportem kolejowym, jednak warto mieć świadomość, że może to być również hybryda transportu drogowego z transportem lotniczym lub morskim. Istotne jest także to, że jako jednostki transportowe w transporcie intermodalnym mogą być wykorzystywane nie tylko kontenery, ale także naczepy samochodowe, czy specjalnie zaprojektowane wymienne nadwozia.

Transport intermodalny – jak wygląda to w praktyce?

Transport intermodalny to forma przewozu, która składa się z kilku etapów. Jak wygląda to w praktyce? W dużym uproszczeniu cały proces można opisać w pięciu krokach, które sprowadzają się do:

  • odbioru ładunku bezpośrednio od klienta,
  • dostarczenia załadowanej naczepy do terminala kolejowego,
  • mocowania ładunku (naczepy) na dedykowany wagon kolejowy,
  • transportu ładunku koleją do portu docelowego,
  • odbioru ładunku z portu oraz dostarczenia naczepy bezpośrednio do klienta końcowego.

Istotną cechą transportu intermodalnego jest zatem brak jakiejkolwiek ingerencji w przewożony ładunek, co zdecydowanie zwiększa jego bezpieczeństwo. Przyczynia się to również do optymalizacji czasu transportu, który jest znacznie krótszy ze względu na brak przeładunków.

Zalety transportu intermodalnego?

Rosnąca popularność wykorzystania transportu intermodalnego wynika przede wszystkim z zalet tej formy przewozu ładunków. Co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim opłacalność, która jest tym większa im dłuższą trasę musi pokonać dany ładunek. Na ograniczeniu kosztów nie kończą się jednak zalety intermodalu, ponieważ zaliczyć do nich należy także możliwość optymalizacji transportu, co wynika z faktu, że klient otrzymuje z reguły kilka wariantów do wyboru, a połączenia kolejowe odbywają się regularnie. Co jeszcze należy wymienić wśród zalet transportu intermodalnego? Przede wszystkim będzie to:

  • większe bezpieczeństwo ładunków, co wynika zarówno z braku ingerencji w nie na całej trasie, ale również faktu, że kradzieże z wagonów kolejowych mają miejsce znacznie rzadziej niż incydenty tego typu występujące w transporcie drogowym,
  • mniejszą emisję zanieczyszczeń, która jest znacznie niższa niż w przypadku transportu drogowego,
  • odciążenie dróg, co pozwala zauważalnie zmniejszyć korki,
  • możliwość przewozu zarówno ładunków gabarytowych, jak i drobnicowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że transport intermodalny to rodzaj przewozów, którego popularność systematycznie rośnie. Jest to efektem nie tylko jego licznych zalet, ale także faktu, że przewozy tego typu są świadczone zarówno jako transport krajowy, jak i międzynarodowy.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.