Podatek u źródła
Kategorie:

Czym jest i kogo dotyczy podatek u źródła?

W Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają polskie podmioty, które dokonują wypłat na rzecz zagranicznych odbiorców. Ten termin powinni zatem znać wszyscy przedsiębiorcy, którzy współpracują z zagranicznymi partnerami. Kogo dokładnie dotyczy podatek u źródła i na czym polega?

Co to jest podatek u źródła?

Podatek u źródła, czyli w skrócie WHT (z ang. Withholding Tax) jest formą podatku CIT, która służy przede wszystkim do opodatkowana przelewów transgranicznych, wypływających z krajów. Pobierany jest od płatnika w momencie dokonania wypłaty dochodu na rzecz podatnika. Zazwyczaj kojarzy się go z opodatkowaniem niektórych rodzajów dochodów uzyskiwanych przez osoby niebędące rezydentami. Zdarza się jednak, że pobiera się go również od rezydentów, np. w przypadku wypłaty dywidendy na rzecz krajowego podmiotu.

W Polsce podatek u źródła obejmuje różne kategorie przychodów, takie jak odsetki, dywidendy, opłaty licencyjne oraz wynagrodzenia za usługi artystyczne.

Podatek u źródła – kogo dotyczy?

Podatek u źródła ma zastosowanie zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych otrzymujących dochody, które są objęte tym rodzajem opodatkowania. Co to dokładnie oznacza? Przykładowo, jeśli polska firma wypłaca dywidendy inwestorowi z zagranicy, zazwyczaj musi pobrać podatek u źródła od tej wypłaty, a następnie przekazać go do polskiego urzędu skarbowego.

Podatek u źródła dotyczy m.in. takich dochodów, jak:

  • Przychody uzyskane przez osoby niebędące rezydentami, które związane są z prawami autorskimi, odsetkami czy też opłatami za usługi związane z działalnością sportową, widowiskową, rozrywkową, księgową bądź doradczą. Podatek może być pobrany również z tytuły opłat za przewóz ładunków i pasażerów przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskie w polskich portach.
  • Przychody uzyskane z dywidend i dochodów z udziału w zyskach osób prywatnych posiadających zarząd bądź siedzibę firmy na terytorium RP. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoby te są rezydentami Polski.
  • Dochodu uzyskiwane przez osoby nie będące rezydentami z tytułu żeglugi morskiej, żeglugi śródlądowej i transportu lotniczego. Dotyczą one wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych. Do tej grupy zaliczane są także dywidendy oraz inne dochodu z udziału w zyskach osób prawnych oraz dochody z wolnych zawodów, opłaty licencyjne, odsetki czy wynagrodzenia dyrektorów, dochody z działalności artystycznej lub sportowej, itd.

Ile wynosi podatek u źródła?

Podatek u źródła ma określone stawki, które zależą od rodzaju przychodów. Ile dokładnie wynoszą?

  • 19% – stawka podatkowa pobierana od dywidend,
  • 20% – stawka podatkowa pobierana od innych przychodów, np. odsetki, należności licencyjne, itd.,
  • 10% – dodatkowa stawka podatkowa pobierana w przypadku usług transportu lotniczego lub morskiego.

Ważne!

Jeśli płatnik wypłaca środki na rzecz osoby niebędącej rezydentem, musi sprawdzić, czy między Polską a państwem, w którym osoba ta ma swoją siedzibę, istnieje umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.