Dostarczona przesyłka pobraniowa
Kategorie:

Czym charakteryzują się przesyłki pobraniowe?

Zakupy w sieci stają się coraz bardziej popularne wśród polaków. Z roku na rok odsetek kupujących w Internecie ciągle rośnie. Wybrane produkty są wyszukiwane nawet przez osoby w podeszłym wieku.

Zalety i wady robienia zakupów w sieci

Podczas przeprowadzanej ankiety przez Gemius ponad 70% Polaków przyznało, że przynajmniej raz kupili coś przez Internet. Na czele stoją konsumenci w przedziale wiekowym od 35 do 49 lat, którzy głównie zamieszkują w dużych miastach (powyżej 200 tysięcy mieszkańców). Nie oznacza to jednak, że osoby starsze, młodsze, czy mieszkające na wsiach nie korzystają z zakupów online.

Według tej samej ankiety nasi rodacy najchętniej kupują w sieci obuwie, ubrania oraz kosmetyki. Nierzadko przedmiotem zakupu są też książki, płyty lub zabawki. Ankietowani mężczyźni przyznali, że kupują sprzęty RTV lub AGD, części samochodowe, a nawet samochody.

Ankietowane osoby zostały również zapytane o zalety płynące z robienia zakupów w Internecie. Najczęściej padały następujące odpowiedzi:

  • Możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu.
  • Nie ma potrzeby stać w kolejkach.
  • Możliwość zrobienia zakupów przez całą dobę.
  • Nieograniczony czas na poszukiwanie wybranego produktu.
  • Korzystne ceny.

Wady zakupów online

Jednak istnieją jeszcze inne zalety kupowania w sieci, a mianowicie:

  • Możliwość porównania cen w różnych sklepach.
  • Poznanie opinii innych konsumentów.
  • Zależnie od wysyłki, dostarczenie produktu do domu.
  • Szeroki asortyment.
  • Łatwy dostęp do produktów zza granicy.
  • Spora oszczędność czasu.

Oczywiście nie jest tak, że wszystko jest idealne. Zakupy w Internecie mają następujące wady:

  • Konieczność oczekiwania na przesyłkę.
  • Często wysoki koszt wysyłki, nieadekwatny do ceny produktu.
  • Brak możliwości zobaczenia, dotknięcia i ocenienia towaru przed zakupem.
  • Możliwość stania się ofiarą oszustwa lub kradzieży.

Ankietowani konsumenci wspomnieli również, że dla nich zakupy w sieci byłyby jeszcze atrakcyjniejsze, gdyby produkty były tańsze.

Ciekawe jest to, że Polacy coraz chętniej korzystają również z zakupów spożywczych z dowozem do domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób starszych bądź takich, które nie mają czasu zrobić większych zakupów, np. z powodu nadmiaru obowiązków zawodowych.

Natomiast największą kontrowersję wzbudzają koszty przesyłki. Z reguły najdroższą opcją jest przesyłka za pobraniem.

Co to jest przesyłka pobraniowa?

Przesyłki za pobraniem
Źródło: Pixabay.com

Robiąc zakupy w Internecie, można skorzystać z następujących metod odbioru paczki:

  • Odbiór osobisty, czyli sprzedawca odkłada produkt, który należy odebrać w określonym czasie w siedzibie sklepu. Takie rozwiązanie sprawdza się najczęściej wtedy, kiedy klientowi zależy na danym towarze, który bardzo szybko znika z półek. Można za niego zapłacić przelewem lub na miejscu. W pewnym sensie odbiór osobisty jest rezerwacją.
  • Odbiór paczki w kiosku RUCH. Tej opcji nie oferuje każdy sprzedawca. Polega ona na zakupie produktu, który można odebrać w wybranym przez siebie kiosku po przedstawieniu kilkucyfrowego kodu, który otrzymuje się wiadomością SMS.
  • Odbiór w wybranym punkcie. Aktualnie wiele sklepów spożywczych dodatkowo pełni usługi pocztowe. To właśnie w nich można odebrać zamówioną paczką. Takie usługi świadczą choćby sklepy z sieci „Żabka”, „Biedronka„, czy „ABC”.
  • Odbiór w paczkomacie Inpost. To metoda często wybierana przez klientów. Po otrzymaniu wiadomości, że paczka została umieszczona w paczkomacie, w ciągu dwóch dni należy udać się do niego i odebrać przesyłkę. Podczas odbioru należy mieć przy sobie numer telefonu oraz kod z wiadomości SMS. Jeśli paczka nie zostanie odebrana przez 24 godziny, to Inpost odeśle ją do nadawcy.
  • Paczkę przywiezie kurier. Na ogół jest to z reguły jedna z najdroższych przesyłek, ale ludzie chętnie z niej korzystają, ponieważ jest niezwykle wygodna. Kurier ma obowiązek przynieść paczkę pod same drzwi, więc nie trzeba się martwić, że np. coś będzie dla nas za ciężkie.

Wiele osób korzystających z zakupów w sieci zastanawia się, jak działa wysyłka za pobraniem. Większość sprzedawców wychodząc naprzeciw swoim klientom, oferują im taką formę odbioru przesyłki.

Wysyłka za pobraniem charakteryzuje się tym, że wysłana zostaje bez wcześniejszego uiszczenia opłaty zarówno za towar, jak i transport. Odbiorca pokrywa cały koszt zakupu dopiero podczas jego odbioru.

Jeszcze do niedawna taką przesyłkę mógł dostarczyć wyłącznie kurier bądź można było ją odebrać w placówce pocztowej. Teraz istnieje taka możliwość również w niektórych paczkomatach.

Zalety przesyłki pobraniowej

Zakup towaru za pobraniem ma szereg zalet przede wszystkim dla klienta. Dlatego przed wyborem sposobu dostawy, warto rozważyć tę opcję.

Do najistotniejszych zalet przesyłki za pobraniem należą:

  1. Nie trzeba posiadać konta bankowego, pieniądze przekazywane są kurierowi lub pani na poczcie. Nie ma możliwości wpłacania gotówki w paczkomatach (tutaj można zapłacić tylko kartą, aplikacją BLIK lub przelewem).
    Nieposiadanie konta bankowego szczególnie dotyczy osób starszych, które jedna coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw Internetu. Niestety ze względu na liczne oszustwa, o których tyle się słyszy emeryci i renciści nie ufają bankom, a pieniądze wolą trzymać w domu. Tak więc przesyłka za pobraniem jest dla nich sporym udogodnieniem.
  2. Znacznie zmniejsza się ryzyko oszustwa. Zamawiając za pobraniem, odbiorca nie musi się martwić, że paczka do niego nie dotrze, a on będzie stratny pieniądze. Taka opcja jest niewątpliwą zaletą dla osób kupujących przedmioty od prywatnych sprzedawców. W sieci jest sporo portali bądź grup, gdzie niewątpliwie można trafić na interesujące rzeczy. Niestety nieuczciwi ludzie często szukają w ten sposób szybkiego i nielegalnego zarobku. Najwięcej oszustw polega na przyjęciu pieniędzy i niewysłaniu towaru.
  3. Można obejrzeć zamówiony towar podczas odbioru. Takie działanie pozwala stwierdzić, czy w paczce znajduje się to, co zostało zamówione, czy jest niezniszczone oraz, czy niczego nie brakuje. Choć dotyczy to wszystkich zakupów, to jest to szczególnie istotne w przypadku przesyłek wartościowych oraz delikatnych.
  4. W historii konta bankowego nie zostanie odnotowana płatność. Może się to sprawdzić np. wtedy, kiedy małżonkowie mają wspólne konto bankowe, a jedna strona chce zrobić prezent drugiej.

Zwrot przesyłki na koszt odbiorcy – jak tego uniknąć?

Jak wcześniej wspomniano, jedną z zalet przesyłki pobraniowej jest możliwość obejrzenia zawartości paczki przy odbiorze. Warto to zrobić, zanim przesyłka zostanie opłacona, pozwoli to uniknąć problemów ze zwrotem.

Jeśli kupujący sprawdzi, czy paczka zawiera zamówiony produkt w nienaruszonym stanie w obecności kuriera i stwierdzi, że coś jest nie tak, to może natychmiast go zwrócić. Wystarczy, że spisany zostanie protokół, w którym umieszczona zostanie informacja i powodach zwrotu.

Natomiast otwierając paczkę dopiero po jej opłaceniu, kurier ma prawo nie przyjąć zwrotu. Zresztą, jeśli ktoś sprawdza towar po zapłaceniu, to kurier już pewnie dawno odjechał.
Sprawdzając stan przesyłki w domu i stwierdzając jej wady lub braki, jej zwrot będzie opłacany na koszt odbiorcy. W takiej sytuacji kupujący zapłaci za transport paczki podwójnie.

Problemy wynikające z nadania paczki pobraniowej

Z zalet przesyłki pobraniowej mogą cieszyć się głównie adresaci. Dla nadawców taka forma dostawy może okazać się nie tylko problemem. Nadanie paczki pobraniowej nie jest równoznaczne, z tym że zostanie ona opłacona i odebrana. Takim sposobem sprzedający może narazić się na straty związane z usługą przewozową. Zamawiający klient może zachować się różnie. Mógł się rozmyślić, wydać przeznaczone na odbiór paczki pieniądze, czy kupił zamówiony produkt w innym sklepie za lepszą cenę. W takim wypadku postanawia nie odbierać przesyłki pobraniowej. Choć koszt zwrotu niesprawdzonej wcześniej przesyłki zostaje nałożony na odbiorcę, to za nieodebranie przesyłki pobraniowej zapłaci nadawca.

Jak pieniądze za przesyłkę trafiają do nadawcy?

Wiedząc już, jak działa wysyłka za pobraniem, warto zapoznać się z tym, jak pieniądze przekazane kurierowi trafiają do nadawcy paczki. Kurier najczęściej otrzymuje równowartość kosztów za zakupiony produkt i transport od odbiorcy w gotówce (czasami klienci płacą kartą). Podczas nadawania przesyłki sprzedawca zobowiązany jest podać numer rachunku bankowego, na który zostanie wpłacona określona suma. Kurier najczęściej rozlicza się na koniec dnia z firmą, w której pracuje. Dopiero w kolejnym kroku osoba odpowiedzialna za finanse zgodnie z dokumentami przelewa pieniądze na konto sprzedawcy. Na ogół nie trwa to dłużej niż 3 dni robocze.

Ciekawostka

Warto także wiedzieć, że kurier z reguły powinien podjąć dwie próby doręczenia przesyłki w ciągu dwóch dni roboczych. Jeżeli w obu przypadkach nikt nie otworzy mu drzwi, musi odnotować, że nikogo nie było. Następnie pozostawia paczkę w punkcie odbioru lub obsługi klienta, gdzie ma czekać na odbiór. Jeżeli po określonym czasie przez firmę przewozową paczka nie zostanie odebrana, to wróci do nadawcy.

Niezastanie klienta w domu nie jest tym samym co odmowa przyjęcia paczki. W tym drugim przypadku przesyłka od razu zostaje odesłana do sprzedawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.