Segregowanie odpadów do dużego pojemnika
Kategorie:

Czy segregacja odpadów ma sens?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Mimo iż segregacja odpadów jest już z nami w Polsce od wielu lat, to ciągle słychać głosy, że to nie ma sensu. Przerzucamy się opowieściami o tym, że i tak przecież te śmieci trafiają do jednego samochodu lub że segregowanie jest trudne i powoduje bałagan i niepotrzebne zamieszanie.

Jednym z częściej wymienianych powodów niechęci do segregacji śmieci jest konieczność zakupienia kilku oddzielnych pojemników na odpady. Biorąc jednak pod uwagę, że takie pojemniki kupujemy na lata, a zysk związany z mniejszymi opłatami za wywóz śmieci zmieszanych szybko nam taki wydatek zrekompensuje, jest to argument nietrafiony. Jeżeli nie cena, to na przeszkodzie staje brak miejsca na przechowywanie dodatkowy pojemników, bo duże pojemniki na odpady zajmują dużo miejsca, jednak można kupić niedrogie i do tego stosunkowo niewielkie stojaki na worki na śmierci, które w razie konieczności można złożyć. Wymówki można piętrzyć w nieskończoność, ale najważniejsze pytanie brzmi:

Czy segregacja odpadów ma w ogóle sens?

 Odpowiedź na to pytanie jest krótka i brzmi tak, segregacja śmieci ma sens i jest bardzo ważna dla ochrony środowiska naturalnego. Odpady, które nie są segregowane i trafiają na składowiska, zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze, a także generują duże ilości metanu, który jest gazem cieplarnianym i przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Segregacja odpadów pozwala na ich selektywny recykling, co z kolei pozwala na odzyskiwanie surowców wtórnych, takich jak szkło, metal czy papier, oraz minimalizuje ilość odpadów, które trafiają na składowiska. Ponadto recykling pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych związanych z wydobyciem i produkcją surowców pierwotnych.

Właściwe segregowanie odpadów jest także ważne ze względów ekonomicznych, ponieważ może przyczynić się do obniżenia kosztów ich składowania. W Polsce obowiązują też tzw. opłaty śmieciowe, czyli opłaty pobierane od mieszkańców za ilość wyrzucanych przez nich odpadów zmieszanych, co może stanowić dodatkowy argument za selektywnym zbieraniem śmieci.

Wreszcie, segregacja odpadów to także kwestia edukacji i świadomości ekologicznej społeczeństwa. Poprzez regularne segregowanie odpadów w domu i pracy, można zwiększyć świadomość ekologiczną ludzi i zachęcić ich do podejmowania bardziej ekologicznych działań w innych dziedzinach życia. Ma to szczególnie duży wpływ w przypadku dzieci. Jeżeli w domu opiekunowie traktują segregację odpadów jako zło konieczne lub wręcz uważają je za bezsensowne, to w przyszłości dzieci, które w takim domu dorastały również mogą prezentować taką postawę w stosunku do segregacji odpadów. 

Warto zatem przemyśleć sprawę indywidualnej i rzetelnej segregacji śmieci, ponieważ ma to szereg pozytywnych konsekwencji zarówno dla naszego portfela, jak i najbliższego otoczenia. Nie zapominajmy też o tym, że konieczność segregacji śmieci jest uregulowana prawnie i unikanie jej może mieć poważne negatywne konsekwencje.  

Mamy tylko jedną planetę, która musi posłużyć nie tylko nam ale jeszcze wielu kolejnym pokoleniom, nie zostawiajmy zatem im więcej śmieci niż jest to konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.