Duże pola które ma naturalną ochrone
Kategorie:

Czy naturalna ochrona Twojego pola ma sens?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Trudno wyobrazić sobie współczesne uprawy bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin przed szkodnikami, chwastami i chorobami. Jednak fungicydy, herbicydy oraz insektycydy są kosztowne, a przecież ich wpływ na środowisko nie jest obojętny. Czy naturalne środki ochrony, jako uzupełnienie lub częściowe zastępstwo dla pestycydów, mają sens? Jakie techniki warto stosować?

Zabiegi agrotechniczne

Istnieją sposoby, które pozwalają zdecydowanie ograniczyć nie tylko zachwaszczenie gleby, ale również w dużym stopniu liczebność zagrażających uprawom organizmów. Chodzi oczywiście o pożądane zabiegi agrotechniczne, do których, oprócz tradycyjnej orki, zalicza się też między innymi talerzowanie. Ważnym zabiegiem jest też wapnowanie, które reguluje poziom pH podłoża, co ogranicza występowanie chwastów. Odpowiednia agrotechnika być może nie wyeliminuje całkowicie konieczności stosowania pestycydów, ale z pewnością ją ograniczy.

Płodozmian w roli prewencji

Sposobem walki ze szkodnikami i chorobami roślin jest znany od dawna płodozmian, który stosuje się przecież również w celu zapobiegania wyjałowieniu gleby. Nieobecność żywiciela naturalnie ogranicza populację szkodników. Oprócz tego warto postawić na międzyplony, w tym ścierniskowe oraz ozime. Określone gatunki roślin pomagają w zwalczaniu pasożytów obecnych w glebie. Dodatkową korzyść stanowi możliwość użycia międzyplonu jako paszy, na przykład w formie kiszonki.

Selekcja materiału siewnego

Odporność upraw na działanie szkodników oraz na choroby roślin zależy w dużej mierze od materiału siewnego. Niezwykle istotne jest wykorzystywanie nasion pochodzących od sprawdzonych dostawców, którzy mogą pochwalić się stosownymi certyfikatami.

Utrzymanie czystości w gospodarstwie

Środowiskiem sprzyjającym szkodnikom oraz drobnoustrojom przenoszącym choroby roślin bywają maszyny rolnicze, podobnie jak pomieszczenia gospodarcze. Dlatego tak bardzo istotna jest regularna kontrola poziomu higieny w parku maszynowym i w samych pomieszczeniach. To jedna z najważniejszych metod prewencji w gospodarstwie rolnym.

W Polsce jednym z największych zagrożeń dla uprawy zbóż pozostaje brunatna plamistość liści. Więcej na temat tej kłopotliwej choroby oraz sposobów jej zapobiegania można przeczytać pod adresem:

https://www.syngenta.pl/atlas-chorob-i-szkodnikow/atlas-chorob/choroby-zboz/brunatna-plamistosc-lisci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.