Kobieta trzyma w dłoniach banknoty
Kategorie:

Czy 500+ wpływa na zdolność kredytową?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Aby uzyskać kredyt w banku, należy udokumentować odpowiednio wysokie dochody. Na etapie wyliczania zdolności kredytowej klienta, instytucje biorą pod uwagę przede wszystkim zarobki osiągane na podstawie umowy o pracę lub też z prowadzonej działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach bank bierze pod uwagę środki uzyskiwane na innej podstawie. Obecnie bardzo wiele osób korzysta z programu Rodzina 500+, czyli świadczenia wychowawczego poprawiającego sytuację materialną rodzin z dziećmi. Czy takie wsparcie finansowe może stanowić podstawę do uzyskania kredytu w banku?

Kredyt na 500+

Rodzina 500+ jest rządowym programem, który zgodnie z aktualnymi zasadami pozwala na uzyskanie 500 zł miesięcznie na każde dziecko od momentu narodzin do uzyskania pełnoletności. Pierwotnie środki na pierwsze dziecko można było uzyskać zależnie od sytuacji materialnej rodziców oraz na podstawie kryterium dochodowego. Obecnie program 500+ jest dostępny dla wszystkich, bez względu na osiągane dochody. W praktyce samo świadczenie nie wystarcza do tego, aby uzyskać kredyt w banku. Instytucje wymagają dodatkowych stałych dochodów, których źródłem jest umowa cywilnoprawna lub umowa o pracę. W ocenie zdolności kredytowej duże znaczenie mają ponadto comiesięczne wydatki potencjalnego kredytobiorcy, a także fakt terminowej spłaty wcześniejszych zobowiązań. Świadczenia uzyskane w ramach programu 500+ mogą być jednak uwzględniane w zdolności kredytowej jako dochód rodziny. Ostateczna decyzja podejmowana jest jednak przez banki, które mają różne zasady udzielania finansowania.

Alternatywa dla kredytu a świadczenia z programu 500+

Pieniądze można pożyczać nie tylko w bankach, ale też rozmaitych firmach pożyczkowych. W takim przypadku również należy osiągać dochody pozwalające na bezpieczną i terminową spłatę zobowiązania. Firmy pozabankowe często jednak nie wymagają przestawiania zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, co zachęca wiele osób do skorzystania z ich usług. W wielu instytucjach możliwe jest też zaciągnięcie pożyczki na 500+, ponieważ świadczenie to zalicza się do osiąganych dochodów. Ocena zdolności klienta odbywa się w oparciu o wysokość miesięcznych wpływ i dodatków realizowanych poprzez konto bankowe. Z tego względu świadczenie uzyskane w ramach programu traktowane jest jako stały dochód. Warto jednak pamiętać, że pożyczkodawcy zwykle nie udzielają zbyt wielu informacji na temat procesu weryfikacji klienta oraz jego zdolności. Większość firm nie udziela precyzyjnych danych na temat honorowania świadczeń w ramach programu Rodzina 500+, bądź też możliwości wskazania takich środków jako jedynego źródła dochodu przy staraniach o pożyczkę.

Banknoty 500 złotowe

Program Rodzina 500+ a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych zobowiązań długoterminowych. Zgodnie z aktualnymi danymi, zdecydowana większość nowych umów kredytowych dotyczących budowy lub zakupu nieruchomości zawierana jest na okres od 25 do 35 lat. Ze względu na tak długie okresy kredytowania oraz bardzo wysokie kwoty zobowiązań, banki wymagają od swoich klientów spełnienia szeregu wymagań. Poza konieczności zapewnienia wkładu własnego, potencjalny kredytobiorca musi oczywiści posiadać wysoką zdolność kredytową. Podstawę w przypadku kredytu hipotecznego również stanowią stałe dochody, osiągane na podstawie umowy cywilnoprawnej, umowy o pracę czy prowadzonej działalności gospodarczej. Przy ustalaniu zdolności kredytowej w takim przypadku nie jest uwzględniane świadczenie 500+, co wynika z różnych powodów. Środki osiągane w ramach tego programu udzielane są jedynie czasowo, a więc do momentu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko. Okres kredytowania może być natomiast znacznie dłuższy, niż 18 lat. Zasady przyznawania środków z 500+ prawdopodobnie ulegną w przyszłości zmianie, przez co nie są one wystarczająco wiarygodne dla banków. Wniosek o świadczenie z tego programu trzeba też składać co roku. Potencjalny kredytobiorca może się z tym spóźnić, przez co nie otrzyma pieniędzy w odpowiednim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.