Mężczyzna szuka informacji w internecie na temat leasingu
Kategorie:

Co z leasingiem w 2023 roku? Poradnik GRENKE Experts

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

Nowoczesny sprzęt, oprogramowanie lub maszyny są niezbędne firmom, aby mogły one świadczyć usługi na wysokim poziomie. Jak wiadomo, zakup potrzebnych urządzeń, programów multimedialnych bardzo często wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych kosztów finansowych. W tym wypadku coraz więcej przedsiębiorstw szuka alternatywnych form finansowania i decyduje się na podpisanie, np. umowy leasingowej. Czy w 2023 roku warto wziąć leasing? Zachęcamy do lektury krótkiego poradnika przygotowanego przez firmę GRENKE.

Leasing – co to?

Leasing to forma finansowania różnych inwestycji w przedsiębiorstwie, w której właściciel (lub leasingodawca) umożliwia użytkowanie określonego przedmiotu (np. samochodu, maszyny, sprzętu IT) przez określony czas na rzecz najemcy (lub leasingobiorcy), ponoszącego koszty wynajmu w formie comiesięcznych rat. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może zwrócić urządzenie lub pojazd, przedłużyć umowę lub skorzystać z opcji wykupu przedmiotu.

Leasing może dotyczyć różnego rodzaju urządzeń IT, maszyn przemysłowych, sprzętu biurowego, pojazdów czy nieruchomości.

Leasing w 2023 – co warto wiedzieć?

Zmiany dotyczące leasingu weszły w życie już 1 stycznia 2022 roku wraz z Polskim Ładem. Przychód ze sprzedaży poleasingowego samochodu wykupionego do majątku prywatnego w okresie krótszym niż po upływie 6 lat, wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Należy również wykazać transakcję w KPiR. Wcześniej sprzedaż nieopodatkowana pojazdu była możliwa po zaledwie 6 miesiącach od wykupu.

W 2023 roku nie weszły w życie żadne zmiany, które miałyby wpływ na leasing, natomiast z pewnością duże znaczenie ma wysokość inflacji. Rosnące koszty stałe, trudna sytuacja na rynku kredytów, itp., doprowadziły do tego, że znacznie mniej osób chce nawiązywać umowy kredytowe, czyli leasingowe. Należy natomiast podkreślić, że leasing jest nadal jedną z najbardziej korzystnych form finansowania, a przy tym najmniej ryzykowną.

Umowa leasingowa nie obciąża zdolności kredytowej leasingobiorcy, dlatego przedsiębiorca nadal ma możliwość skorzystania z tej formy finansowania w przypadku trudniejszej sytuacji w firmie.

Rynek leasingowy w 2023 roku

Rynek leasingowy nie zmienił się znacząco w 2023 roku. Można zauważyć nawet, że sektor ten nadal rozwija się i ewoluuje, dostosowując się do nowych przepisów, regulacji oraz potrzeb klientów. W przyszłości można oczekiwać dalszego wzrostu zainteresowania leasingiem, zwłaszcza w odniesieniu do pojazdów elektrycznych, maszyn i urządzeń oraz nieruchomości. Przedsiębiorcom, którzy szukają sprawdzonego leasingu, polecamy szczególnie usługi firmy GRENKE, która specjalizuje się w finansowaniu między innymi sprzętu IT, urządzeń biurowych czy mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.