Kilka sztabek złota inwestycyjnego
Kategorie:

Co warto wiedzieć o złocie inwestycyjnym?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Złoto inwestycyjne to pojęcie cieszące się coraz większą popularnością. Osoby interesujące się nim zwracają uwagę choćby na to, że trudno o lepszy sposób na zabezpieczenie oszczędności przed inflacją oraz innymi zawirowaniami. Nie można jednak zakładać, że inwestowanie w złoto to rozwiązanie dla każdego. Jeszcze zanim zaczniemy kupować pierwsze sztabki, powinniśmy więc zadać sobie kilka pytań i poszukać na nie odpowiedzi.

Złoto inwestycyjne – podstawowe informacje

Choć złoto nie jest już częścią systemu monetarnego, nadal ma do odegrania wyjątkowo ważną rolę w szeroko rozumianym świecie finansów. Nie ma dziś powszechnego zastosowania jako środek płatniczy, jest jednak, podobnie jak przed laty, przedmiotem zainteresowania licznych inwestorów. Jego fenomen jest zresztą stosunkowo prosty do wyjaśnienia. Trudno dziwić się zapotrzebowaniem na nie, gdy ma się na uwadze to, że jest nie tylko spotykane w przyrodzie rzadko, ale również trwałe i kowalne. Można je łatwo dzielić, problemem nie jest przy tym również nadanie mu odpowiedniej formy. Jakby tego było mało, złoto to kruszec, który naprawdę ciężko zniszczyć.

Wiedząc już, dlaczego złoto wzbudza tak duże zainteresowanie, dobrze jest zadać sobie pytanie o to, dlaczego to właśnie złoto inwestycyjne jest promowane jako rozwiązanie najbardziej opłacalne. Nie jest to przecież jego jedyna forma, dlaczego więc odradza się inwestowanie choćby w złotą biżuterię i monety kolekcjonerskie? Eksperci zalecają ostrożność przede wszystkim wówczas, gdy mówimy o biżuterii wykonanej ze złota. Jest ona dodatkowo obłożona podatkiem VAT, a do tego jej późniejsza odsprzedaż może generować duże trudności. Co więcej, cena biżuterii jest wyższa niż cena tego, co określa się mianem „czystego złota”. Nie może być zresztą inaczej, skoro płacimy również za pracę wykonaną przez jubilera.

Termin złoto inwestycyjne kojarzy się nam przede wszystkim ze złotymi sztabkami lokacyjnymi, choć określenie to sprawdza się także wtedy, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się monety bulionowe. Zaletą jednych i drugich jest przede wszystkim to, że w ich składzie znajduje się niemal wyłącznie kruszec. Nie mają wartości kolekcjonerskiej oraz walorów estetycznych, których ocena zawsze ma subiektywny charakter. Nic więc dziwnego, że ich cena jest uzależniona niemal wyłącznie od tego, jaka jest zawartość złota, a tym samym – łatwa do oszacowania. Zobacz więcej na https://mennica-krakowska.pl/6-zloto.

Gdzie można kupić złoto inwestycyjne?

Gdy zapadnie już decyzja dotycząca zakupu złota inwestycyjnego, pojawia się jeszcze jedno ważne pytanie. Dotyczy ono tego, gdzie najlepiej jest kupić sztabki lub monety bulionowe, aby mieć pewność ich wartości, a w przyszłości – nie mieć problemu z ich sprzedażą. Wielu osobom wydaje się, że kluczowe znaczenie ma cena złota inwestycyjnego. Zgodnie z tym założeniem – im będzie ona niższa, tym lepiej. Choć jednak jest to podejście cieszące się dużą popularnością, jest obarczone ryzykiem i warto zastanowić się nad tym, czy chcemy je ponieść. Koszt monet i sztabek jest uzależniony od dość przejrzystych czynników takich, jak choćby aktualny kurs i ilość zawartego złota. Jeśli więc obserwujemy oferty nawet kilkanaście procent tańsze niż inne, mamy prawo obawiać się, że niska cena nie wynika wcale z tego, że sprzedawca wspaniałomyślnie zrezygnował z marży.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, gdzie kupić złoto inwestycyjne, poszukujemy przede wszystkim jego renomowanych sprzedawców o ugruntowanej pozycji rynkowej. W Polsce takim dostawcą złota inwestycyjnego jest z pewnością Mennica Polska – największy i najdłużej działający podmiot tego typu.

Inwestowanie w złoto w 2022 – co warto wiedzieć?

Rok 2022 nie jest łatwy dla inwestorów. Gospodarka światowa boryka się z licznymi wyzwaniami, a za naszą wschodnią granicą trwa konflikt zbrojny i trudno mieć nadzieję, że nie będzie miał on wpływu nie tylko na Polskę, ale i na Europę jako całość. Jeśli doda się do tego wysoką inflację i metody walki z nią, które nie zbierają najwyższych ocen, jasne stanie się to, że trudno będzie mówić o sprawdzonych inwestycjach. Na szczęście, złoto jest stabilnym rozwiązaniem w czasie kryzysu. Jego ceny utrzymują się na wysokim poziomie nawet wtedy, gdy inne sposoby na inwestowanie wiążą się z ryzykiem większym niż miało to miejsce do tej pory.

Inwestując w złoto w 2022 dobrze myśleć o nim przede wszystkim jako o inwestycji długoterminowej. Nawet jeśli cena nie będzie rosła z dnia na dzień, w ogólnym rozrachunku uda nam się zabezpieczyć zainwestowane pieniądze przed inflacją i innymi negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.