Złote szkatułki i monety leża na stole
Kategorie:

Obalamy 5 najpopularniejszych mitów na temat złota cz.2

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł sponsorowany.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy 5 najpopularniejszych mitów, dotyczących złota i inwestycji w ten kruszec. Ponieważ mitów istnieje znacznie więcej, w poniższym artykule kontynuujemy wątek, oddzielając kolejne fakty od fikcji na temat inwestowania w królewski metal.

1. Złoto musi być przechowywane w banku

Fałsz. Twoja inwestycja w królewski kruszec może rozpocząć się od nabycia niewielkiej ilości złota, np. 1-gramowej sztabki lub monety bulionowej o wadze 1/10 uncji. Taka ilość złota zajmuje bardzo niewiele miejsca i nie wymaga przechowywania go w skarbcu bankowym. Wystarczy bezpieczne miejsce w Twoim domu – skrytka lub sejf, o której wiesz tylko Ty. Jeśli zdecydujesz się ulokować w złocie większe kwoty, warto zapytać dealera metali szlachetnych o możliwość przechowywania sztabki czy monety bezpośrednio u sprzedawcy – jest to popularna praktyka.

2. Certyfikat jest gwarantem nabycia złota

Certyfikaty na złoto, nabyte od różnych funduszy lub sprzedawców kruszcu są niczym innym niż deklaracją, że wystawiony dokument ma pokrycie w fizycznym złocie. W przypadku takiej formy inwestowania w kruszec, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, do jakiego stopnia mamy zaufanie do wystawcy certyfikatu i czy ryzyko związane z ewentualną upadłością emitenta jest dla Ciebie akceptowalne. Jest to o tyle ważne, że w razie ogłoszenia bankructwa czy upadłości, nie chroni Cię Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a posiadany certyfikat staje się tylko bezwartościowym świstkiem papieru.

3. Złoto to metal szlachetny o sztucznie napompowanej wartości

Niektórzy twierdzą, że złoto nie ma żadnej wewnętrznej wartości, że jest barbarzyńskim reliktem, który nie posiada już monetarnych właściwości z przeszłości. Twierdzą oni, że w nowoczesnym środowisku ekonomicznym papierowa waluta jest pieniądzem z wyboru, a złoto jest warte jedynie jako materiał do wyrobu biżuterii. Nie jest to prawda. Złoto znajduje coraz więcej zastosowań – od branży medycznej, modowej, gastronomicznej, poprzez przemysł elektroniczny. Popyt na złoto wzrasta, podczas gdy podaż się zmniejsza. To wpływa na aktualną wycenę złota, a także może wykładniczo przynieść wzrost notowań tego metalu w niedalekiej przyszłości.

4. Bardzo trudno jest kupić złoto jako inwestycję

To powszechne błędne przekonanie jest łatwe do zaakceptowania, biorąc pod uwagę najnowszą historię. Złoto nie zawsze było łatwo dostępnym aktywem inwestycyjnym w przeszłości – dzięki uchwale Roosevelta z 1933 roku, przez dziesiątki lat zabronione było posiadanie kruszcu, zaś w 1971 roku, prezydent USA, Richard Nixon uśmiercił ówczesny ład monetarny, doprowadzając do kolejnej banicji złota z systemu finansowego. Choć obecnie nabycie złota jest powszechne i łatwe, mit ten wciąż pokutuje wśród ludzi.

5. Złoto nie ma wartości, ponieważ nie wypłaca odsetek ani dywidendy

Prawdą jest, że złoto nie generuje odsetek ani dywidend, jak robią to tradycyjne instrumenty inwestycyjne – akcje i obligacje często wynagradzają akcjonariuszy poprzez zapewnienie pewnej kombinacji dochodu (dywidendy) i wzrostu wartości kapitału. Ale złoto kruszcowe – aktywo materialne – nie ma akcjonariuszy. Inwestorzy w złoto są wynagradzani wyłącznie przez wzrost cen, który jest napędzany przez zróżnicowany i unikalny zestaw czynników ekonomicznych rynkowych, które wpływają na notowania metalu.

Mam złoto. Gdzie mogę je sprzedać?

Masz sztabki złota lub srebra i zastanawiasz się, gdzie możesz je korzystnie sprzedać? Przede wszystkim skorzystaj z pomocy renomowanego kantoru obrotu metalami szlachetnymi, takiego jak Zlotagotowka, który prowadzi skup złota i srebra stacjonarnie oraz online. Dzięki niskim kosztom i unikaniu pośredników, skup oferuje najwyższe ceny za sprzedawany złom złota. Wejdź na stronę firmy i sprawdź, ile jest warte Twoje złoto, korzystając z kalkulatora cen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.