Kobieta podpisuje wypowiedzenie umowy zlecenie
Kategorie:

Jak wypowiedzieć umowę zlecenie i czy obowiązuje okres wypowiedzenia?

Umowa zlecenie jest umową cywilno-prawną, na podstawie której wiele osób po prostu pracuje. W przeciwieństwie do umowy o pracę osoba pracująca na podstawie umowy zlecenia 2021 nie jest chroniona przepisami prawa pracy. Nie oznacza to jednak, że strony nie są zobowiązane do postępowania zgodnego z przepisami prawa. Zarówno praca na podstawie umowy zlecenia 2021, jak i ewentualne wypowiedzenia takich umów muszą być zgodne z prawem. Wypowiedzenie umowy zlecenia także powinno być zgodne z przepisami prawa. Od tego zależy skuteczność wypowiedzenia umowy zlecenia.

Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia?

Zanim przystąpimy do pisania wypowiedzenia umowy zlecenia, powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście była to umowa zlecenie. Wielu pracodawców, chcąc oszczędzić na kosztach zatrudnienia pracownika, zatrudnia na umowę zlecenie, w rzeczywistości wymaga zaś pracy takiej jak na umowie o pracę. Aby upewnić się, czy umowa zlecenie nie może być uznana za umowę o pracę, warto zagłębić się w jej treść.

Umowa zlecenie to nic innego jak pisemne potwierdzenie zlecenia nam wykonania jakiejś pracy. To my odpowiadamy za swoją skuteczność. Dla zlecającego powinien liczyć się przede wszystkim efekt działań strony. Zdarza się jednak, że zleceniodawca, świadom tego, że rynek pracy nie zapewnia wystarczającej liczby ofert pracy, zatrudniając na umowę zlecenie, tak naprawdę wymaga pracy, jak na etacie.

Jeśli zagłębiając się w treść umowy, widzimy, że zleceniodawca wymaga od strony zgłaszania się do pracy na określoną godzinę, przebywania w miejscu pracy i wychodzenia w określonym czasie, może to oznaczać, że ten okres pracy był tak naprawdę pracą na etacie. Umowa zlecenie okres wypowiedzenia ma w tej sytuacji mniejsze znaczenie. Warto jednak pamiętać, że jeśli umowa zostanie uznana za umowę o pracę, umowa zlecenie okres wypowiedzenia nie będzie istotny. Będą obowiązywać przepisy takie jak przy wypowiedzeniu umowy o pracę. Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia w tej sytuacji? Dokładnie tak, jak wypowiedzenie umowy o pracę.

Kobieta pisze wypowiedzenie umowy zlecenie
https://www.pexels.com/

Przy wypowiedzeniu umowy zlecenia, można zawalczyć o uznaniu ją w opinii sądu za umowę o pracę

Wiadome jest, że rynek pracy nie jest łatwy. Trudno znaleźć sensowne zatrudnienie. Dlatego często pracujemy na zlecenie, mając świadomość, że nie do końca to jest w porządku. Jeśli jesteśmy zdecydowani już na rozwiązanie takiej umowy, możemy zawiadomić inspekcję pracy o tym, że podejrzewamy, że nasza umowa powinna być umową o pracę.

Sąd pracy może wydać wyrok przyznający nam rację. Pracodawca zaś na podstawie konkretnych artykułów kodeksu pracy może zostać przez sąd zobowiązany do zapłacenia nam wyrównania do wysokości wynagrodzenia etatowego. Wynagrodzenia za wszystkie miesiące pracy na umowie zleceniu, które powinny być miesiącami pracy na umowie o pracę. Oczywiście sąd wyda wyrok, uwzględniając też konieczność wypłacenia nam odsetek za zwłokę. Taki wyrok wydany przez sąd pracodawca będzie musiał respektować. Skuteczność działań odpowiednich organów jest w tych sytuacjach bardzo wysoka. Dla nas będzie to oznaczać po prostu dodatkowe pieniądze, które na podstawie określonych artykułów kodeksu, po prostu nam się należą.

Umowa zlecenie a okres wypowiedzenia

Jeżeli twoja umowa to rzeczywiście umowa zlecenie, spełnia wszelkie wymagania umowy kodeksu cywilnego i chcesz ją wypowiedzieć, także możesz to zrobić. Co do zasady, jeśli twoja umowa została zawarta pisemnie, także i w ten sposób musi zostać wypowiadana. Jeśli twoja umowa była zawarta ustnie, wystarczy wypowiedzenie w tej formie. Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia nie jest konieczny, tym bardziej wzór z omówieniem. Nie ma bowiem konkretnego druku, na którym takie wypowiedzenie trzeba złożyć, żaden wzór z omówieniem nie musi być przez nas wypełniany.

Jeśli umowa była zawarta pisemnie, aby ją wypowiedzieć, należy napisać nawet odręczne pismo, w którym określamy, z jakim dniem wypowiadamy umowę zlecenie. Dobrze jest też zawrzeć wzmiankę o tym, że umowę zlecenie wypowiadamy z danym dniem, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia w tej sytuacji? W najprostszych słowach. Jeśli jednak jest to wypowiedzenie za porozumieniem stron, trzeba także zawrzeć tą informację.

Czy okres wypowiedzenia przy umowie zleceniu jest konieczny?

Każdy sąd określa w swoich wyrokach z omówieniem, że w większości przypadków okres wypowiedzenia przy umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie, nie obowiązuje. Jest jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli w podpisanej umowie zleceniu jest wzmianka o okresie wypowiedzenia, trzeba tego zapisu przestrzegać. Do przestrzegania zobowiązany jest zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca. Nie trzeba w tej sprawie zasięgać żadnej opinii prawnej. Jeśli zapis jest jasny i czytelny, trzeba się do niego dostosować.

Umowa zlecenie okres wypowiedzenia. Nie musi on obowiązywać

Oczywiście istnieje sposób na ominięcie koniecznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie za porozumieniem stron, bo o tym mowa, może skrócić czas wypowiedzenia, lub całkowicie go zlikwidować, pomimo tego, że zapis na ten temat znajduje się w umowie. Jak sama nazwa wskazuje, zachodzi to jednak konieczność porozumienia stron. Jeśli obie strony ustalą warunki, które je satysfakcjonują, zawrą stosowne porozumienie, zleceniobiorca może nawet w tym samym dniu zrezygnować z pracy na podstawie wcześniej podpisanej umowy. Jeśli jednak któraś ze stron nie zgodzi się na ustalenia i nie podpisze porozumienia stron, obowiązują zapisy zawarte w podpisanej umowie i konieczne jest dostosowanie się do nich.

Koszty wypowiedzenia umowy zlecenia

Wydawać by się mogło, że wypowiedzenie jakiejkolwiek umowy o pracę nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wypowiedzenie takiej umowy jak umowa zlecenie tym bardziej. Są różne sytuacje. W większości przypadków rzeczywiście zleceniobiorca wypowiadający umowę może odejść z pracy z dnia na dzień i nie będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz zleceniodawcy żadnych pieniędzy. Może jednak się zdarzyć inaczej.

Jeśli zleceniodawca na skutek nagłego wypowiedzenia umowy zlecenia poniósł lub poniesie jakieś nieprzewidziane koszty, może żądać ich zwrotu od zleceniobiorcy. Najczęściej oznacza to jednak konieczność wejścia na drogę sądową, nie każdy zleceniodawca zaś się na to decyduje. Co ważne, nawet jak zachodzi taka sytuacja, zleceniodawca nie może zmusić zleceniobiorcy do dalszego świadczenia pracy. Zleceniodawca może odejść, ewentualne koszty będzie zwracać, jeśli sąd wyda taki wyrok.

Szef rozmawia ze swoim pracownikiem
https://www.pexels.com/

Czy warto wypowiadać umowę zlecenie z dnia na dzień?

Zastanowić się też warto wypowiadać umowę zlecenie z dnia na dzień. Oczywiście są takie sytuacje. Jeśli zleceniodawca nie płaci, umowa zlecenie okres wypowiedzenia nie powinien obowiązywać. W takiej sytuacji wręcz powinno odejść się z dnia na dzień. Jeśli jednak zleceniodawca płaci, warto zastanowić się, czy nagłe odejście z pracy ma sens. Można przecież zawalczyć o to, by pozostać w pracy, ale na podstawie umowy o pracę.

Żaden zleceniodawca, który jest zadowolony ze zleceniobiorcy i przekonał się do tego człowieka, nie powie, że może on sobie odejść. W wielu przypadkach oczywiście po rozmowie, zleceniodawcy ze zleceniobiorcą, to zleceniodawca zyskuje przekonanie, że jednak warto pozostać i zawalczyć o pracę na lepszych warunkach. Rynek pracy nie jest z gumy, nie każdy znajdzie zatrudnienie. Zawsze więc warto rozmawiać ze zleceniodawcą. Być może uda się wynegocjować lepsze warunki.

Odejście z pracy na podstawie umowy zlecenia warto zaplanować

Jeśli wiemy, że rynek pracy ma dla nas inne miejsca i jesteśmy pewni, że z czasem znajdziemy lepszą pracę, warto wypowiedzieć umowę zlecenie, ale niekoniecznie natychmiast. Takie nagłe wypowiedzenie umowy zlecenia niekiedy ma rzecz jasna uzasadnienie. W większości przypadków jednak powoduje przede wszystkim nagłą utratę dochodów.

O wiele rozsądniej jest zorientować się najpierw, jak wygląda rynek pracy i jakie ogłoszenia o pracę się pojawiają. Potem rozsądnie jest wysyłać podania o pracę do różnych pracodawców, a nawet chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Dopiero gdy będziemy mieli pewność, że nowe miejsce pracy już na nas czeka, możemy składać wypowiedzenie umowy zlecenia i to nawet bez okresu wypowiedzenia. Niekiedy wręcz warto pójść pod prąd, zapłacić zleceniodawcy to, co powinniśmy zapłacić, nagle opuszczając pracę i iść do nowej.

Kobieta planuje odejście z pracy
https://www.pexels.com/

Podsumowując

Umowę zlecenie najczęściej można wypowiedzieć bez okresu wypowiedzenia, są jednak wyjątki od tej zasady. Zawsze warto też próbować wypowiedzieć umowę zlecenie za porozumieniem stron. Jest to bowiem dla obu stron dużo korzystniejsze. Jeśli zleceniodawca nie płaci lub z innego powodu nie chcemy u niego pozostać ani jednego dnia dłużej, odejście z dnia na dzień ma sens. Jeśli jednak praca na podstawie umowy zlecenia nie jest idealna, ale przynosi jakieś dochody, o wiele lepszym wyjściem jest zorientowanie się co do nowych miejsc pracy w naszym zawodzie, zdobycie nowej pracy i dopiero potem wypowiadanie umowy zlecenia.

Takie działanie zapewni nam przede wszystkim ciągłość dochodów. Nowego pracodawcę warto jednak szczerze poinformować o sytuacji. Jeśli jest wyrozumiały, zrozumie nasze kroki i nie oceni źle tego, że od zleceniodawcy chcemy odejść właśnie w ten sposób. Co więcej, może docenić taki krok, oznacza on bowiem, że jesteśmy konkretni i zależy nam na lepszej pracy, sensownych warunkach zatrudnienia i zarabianiu większych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.