Wybieranie odpowiedniego lokalu usługowego do wynajęcia
Kategorie:

3 przydatne porady przy najmie lokalu usługowego

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

W Twojej głowie pojawił się pomysł na biznes i szukasz lokalu do wynajęcia na potrzeby swojej działalności? A może prowadzisz już firmę i poszukujesz miejsca na powiększenie jej zakresu? Odpowiednia lokalizacja, pożądany metraż i rozkład, atrakcyjna cena wynajmu, odpowiednia infrastruktura, a także korzystne warunki. To bez wątpienia klucz do sukcesu. Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę i co koniecznie powinno być ujęte w umowie najmu lokalu usługowego? Poznaj praktyczne wskazówki oraz przydatne porady, które pozwolą Ci podjąć dobrą decyzję!

Najem lokalu usługowego – o czym warto pamiętać?

Tego rodzaju najem związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, a lokal najczęściej służy jako siedziba firmy lub miejsce, w których wykonywane są usługi. Decydując się na konkretny lokal, należy więc zastanowić się, czy spełnia on określone wymagania pod kątem rozkładu, metrażu, instalacji, infrastruktury czy też lokalizacji. Ważne jest również zastanowienie się nad dobrym zaadoptowaniem lokalu pod daną działalność. Już na etapie sporządzania umowy należy ustalić te kwestie. W umowie najmu powinien znaleźć się zapis, który normuje kwestię prac remontowych oraz adaptacyjnych.

Często jednak takie prace związane są z koniecznością uzyskania zgody właściciela. Warto więc bez wątpienia ustalić te sprawy jeszcze przed podpisaniem umowy, tak aby nie doszło do żadnych nieporozumień. W przypadku lokalu użytkowego często konieczne będą również zgody spółdzielni czy wspólnoty, różnych organów administracyjnych czy też wydane przez sanepid. Chcąc mieć także pewność, że pozwolenia nie będą blokowały rozwoju działalności, warto dodać do umowy najmu zapis, który umożliwia unieważnienie umowy lub jej rozwiązanie bez okresu wypowiedzenia w przypadku braku uzyskania potrzebnych do prowadzenia działalności zgód.

Drugą kwestią, o której warto pamiętać, jest sprawa podziału prac remontowych – najczęściej przystosowanie najmowanego lokalu pod działalność, a także remonty leżą po stronie najemcy. Natomiast kwestie instalacji, wymiany okien, drzwi czy też innych prac, które musiałyby zostać podjęte niezależnie od najemcy, leżą po stronie właściciela.

Najem lokalu usługowego a podatek VAT – wartość netto czy brutto?

Robiąc kalkulację kosztów najmu lokalu usługowego, warto zwrócić uwagę na możliwość wliczenia czynszu związanego z najmem w koszty prowadzenia działalności. Właściciele najczęściej wystawiają fakturę VAT 23%, jeżeli więc w zakresie Twojej działalności są usługi związane z tą stawką VAT, to bez problemu możesz wliczyć w swoje koszty fakturę za najem lokalu. Wtedy pod kalkulację kosztów firmy należy brać kwotę netto.

Jeżeli natomiast Twoja działalność jest zwolniona z podatku VAT 23%, jako kwotę najmu przyjmuje się wartość brutto. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli zarówno Twoja działalność, jak również sam wynajmujący rozliczacie się na tych samych zasadach.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Interesuje Cię branża nieruchomości? W takim razie koniecznie odwiedź stronę PFR Katowice!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.