Z czego wynikają opóźnienia w przelewach?

transfer danych

Niemalże każdy w dzisiejszych czasach dokonuje przelewów, czy to do znajomego, sklepu, czy do instytucji publicznej. Na samym początku należy wyjaśnić czym jest ELIXIR. Jest to system rozliczeń międzybankowych utworzony i obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeń w 1994 roku. Jest on niezwykle istotny dla funkcjonowania banków w Polsce. Rozliczenia prowadzone są zazwyczaj w 3 sesjach w ciągu jednego dnia, co zapewnia szybkość przekazywania środków pieniężnych.

Kluczowy element

Rozliczanie transakcji w systemie ELIXIR składa się z sesji wychodzącej i przychodzącej. Sesja wychodząca to nic innego jak zbiór danych o transferowanych środkach pieniężnych, który otrzymuje KIR o ustalonych porach dnia. Z sesją przychodzącą jest podobnie, tylko że w tym przypadku dane o księgowaniu przelewów wysyłane są do odpowiednich banków. Dzięki takim zabiegom zachowana jest spójność i porządek w transakcjach międzybankowych.

Nie wszystkie

Jednak nie wszystkie przelewy wymagają tak długiego czasu oczekiwania. Mowa tu o przelewach wewnątrz banku. One akurat rozliczane są natychmiastowo i automatycznie. Sprawdza się to szczególnie w przypadku zakupów on-line. Ponieważ systemy płatności oferują nam możliwość dokonania przelewu na konto w tym samym banku co nasz, dzięki czemu płatności księgują się w kilka sekund.

Gdzie szukać

No tak, ale gdzie znaleźć informacje o sesjach księgowania w moim banku i jak je interpretować? Warto skorzystać w takiej sytuacji z kalkulatora przelewów. Dzięki takiej aplikacji z powodzeniem wyszukamy interesujące nas informacje i dowiemy się kiedy pieniądze dotrą na konto nasze lub naszego odbiorcy. Księgowanie przelewów nie dzieje się dokładnie o wyznaczonej godzinie, możliwe są minutowe opóźnienia wynikające z ilości transakcji.

Podsumowanie

Obecnie żyjemy w świecie gdzie wszystko chcemy mieć od razu, natychmiast. Gdy przelew jest nam niezbędny możemy wybrać przelew typu Express Elixir, który jest realizowany szybciej niż zwykły przelew międzybankowy. W pozostałych sytuacjach pozostaje nam cierpliwie czekać lub dokonywać przelewów w obrębie tego samego banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.