szklarnia
Kategorie:

Uprawy szklarniowe w Polsce

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Warzywa odgrywają coraz większą rolę nie tylko w naszych jadłospisach, ale i w generacji przychodu dla polskiej gospodarki. Zgodnie z informacjami zawartymi w broszurze wydanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, uprawa warzyw w Polsce w 2017 r. zajmowała 1,6% powierzchni zasiewu, podczas gdy jej udział w wartości towarowej produkcji rolniczej osiągnął 8%. Zauważalne jest zwiększanie wydajności upraw oraz zmniejszanie liczby gospodarstw zajmujących się tą gałęzią rolnictwa.

Rynek upraw szklarniowych w Polsce

W ostatnich latach notuje się zwiększenie procentowego udziału upraw warzyw pod osłoną (tunele foliowe i szklarnie) w całościowej strukturze produkcyjnej tych roślin. Statystyki dobrze ilustrują ten proces: w latach 2004 – 2014 odnotowano wzrost zbiorów warzyw spod osłon z 0,7 do około 1 miliona ton, a wcześniej wspomniany procentowy udział zwiększył się z 12 do 17%. Obserwuje się wzrost areału przeznaczonego na tego typu uprawy (w latach 2011 – 2014 coroczny wzrost o 3%), a niecałe 40% tej powierzchni zajmują szklarnie.  Według danych podawanych przez GUS, w 2018 r. w szklarniach wyprodukowano 560,4 tys. ton warzyw, z czego znaczną część stanowią pomidory (418,3 tys. ton) ogórki (120,8 tys. ton). Pozostałe 21,3 tys. ton obejmuje zbiory m.in papryki czy rzodkiewki. Oczywistym wnioskiem wydaje się zorientowanie polskich właścicieli szklarni na produkcję pomidorów. Nic dziwnego – nasze pomidory cechujące się kwaśniejszym, orzeźwiającym smakiem, cieszą się dużym powodzeniem nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów stanowiły one aż 37% struktury wartościowej eksportu warzyw z Polski w 2017 r. Co ciekawe, aż 72% pomidorów pochodziło z upraw pod osłonami. Najczęstszym kierunkiem eksportu tego produktu są:

  • Hiszpania,
  • Niemcy,
  • Wielka Brytania,
  • Białoruś.

Jeśli chodzi natomiast o drugie najczęściej uprawiane w szklarniach warzywo, czyli ogórki, to jego eksport jest zjawiskiem dość marginalnym, ze względu na fakt, iż jest ono przeznaczone w Polsce do wykorzystania w przemyśle spożywczym i konsumpcji bezpośredniej.

Wyposażenie profesjonalnych upraw szklarniowych

W tym miejscu warto pochylić się nad zagadnieniem jakim jest wyposażenie szklarni. Jest to o tyle ciekawe, że pryncypia o których należy pamiętać są takie same zarówno w przypadku upraw na dużą skalę, jak i w przypadku przydomowej, niewielkiej konstrukcji. Mimo, że w tej branży zachodzą duże zmiany i z roku na rok pojawiają się nowe technologie wypierające stare rozwiązania, to pewne zasady pozostają nienaruszone:

  • Kluczową kwestią o którą należy zadbać jest odpowiednie oświetlenie. Dzięki odpowiedniemu systemowi oświetleniowemu można poradzić sobie z problemem zbyt małego nasłonecznienia oraz zapewnić możliwość funkcjonowania szklarni zimą. Gdy zadbaliśmy już o światło, nie można zapomnieć o cieniu – w zaawansowanych budynkach szklarniowych wykorzystuje się odpowiednie środki cieniowania, którymi pokrywa się szkło lub folię, dzięki czemu można zredukować ilość promieniowania dochodzącego do roślin.
  • Wspomniano wcześniej, że uprawy mogą funkcjonować również zimą. W celu zapewnienia im odpowiednich warunków należy zastosować instalację grzewczą. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gorącej wody rozprowadzanej w rurach po całej powierzchni szklarni. Istnieje również bardziej nowoczesna metoda oparta o ogrzewanie podłoża szklarni. Gwarantuje ona szybsze tempo wzrostu warzyw.
  • Aby mogły one w ogóle rosnąć, niezbędne jest ich odpowiednie nawodnienie. Wykorzystuje się w tym celu system zraszaczy regulowany w sposób automatyczny. Oprócz dostarczenia roślinom wymaganej ilości wody, należy również zaaplikować właściwy nawóz. Dobiera się go mając na uwadze zawarte w nim mikroelementy, gdyż mogą one w znacznym stopniu usprawniać uprawę, np. do nawożenia pomidorów wykorzystuje się środki zawierające bor.
  • Równie istotnym aspektem z perspektywy gospodarstwa szklarniowego jest niwelowanie negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na uprawę. Zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu sprzyja powstawaniu pleśni i innych grzybów, dlatego też do profesjonalnych szklarni implementuje się zaawansowane systemy wentylacji. Z kolei szkodniki w postaci choćby mszyc czy skośników pomidorowych zwalcza się lampami owadobójczymi, opryskami specjalnymi środkami czy zabezpieczeniami w postaci lepu lub siatki.

Wymienione elementy nie stanowią oczywiście całości wyposażenia profesjonalnej uprawy szklarniowej, w którym aż roi się od detali zależnych indywidualnie od potrzeb właściciela, natomiast tworzą fundament gospodarstwa szklarniowego.

Największe szklarnie w Polsce

W Polsce obserwowalna jest tendencja wzrostowa zainteresowania szklarniową uprawą warzyw. Spośród wielu firm w tej branży, szczególną uwagę należy zwrócić na PPO Siechnice należące do grupy Citronex oraz Vegapol.

  • PPO Siechnice – jeden z największych producentów warzyw szklarniowych. Jego szklarnie należą do najnowocześniejszych w kraju, a łączna powierzchnia plantacji wynosi ponad 60 hektarów. Firma ta chlubi się wieloma odmianami najwyższej jakości pomidorów, w tym wyjątkowej Tomimaru Muchoo. Dech w piersiach zapierają nocne zdjęcia oświetlanej 18 godzin na dobę uprawy w Siechnicach – pomarańczowa łuna pochodząca stamtąd robi naprawdę ogromne wrażenie.
  • Vegapol – kolejna z potęg polskiej branży szklarniowej. Plantacje należące do niej zajmują ponad 35 hektarów. Vegapol koncentruje się głównie na uprawie pomidorów i ogórków, ale dostarcza również papryki czy bakłażanów. Firmę tę uznaje się za wiodącego producenta pomidorów malinowych w Polsce.

Wszystko wskazuje na to, że znaczenie gospodarstw szklarniowych w krajowym rolnictwie będzie rosnąć. Przedsiębiorstwa prześcigają się w stosowaniu coraz to nowszych technologii, które mają zapewnić najwyższą jakość i nieprzerwaną produkcję warzyw, aby klienci mogli cały rok cieszyć się ich fantastycznym smakiem. Wydaje się, że przyszłość tej branży rysuje się w różowych barwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.