Miałeś wypadek lub kolizję i potrzebowałeś auta zastępczego? Mubi podpowiada, jak odzyskać koszty z OC sprawcy!

Ruch drogowy

Dla wielu osób auto to podstawowy środek lokomocji. Przydaje się zwłaszcza, gdy mieszkają poza miastem, mają małe dzieci, dużo podróżują lub wykorzystują pojazd do celów służbowych. Kolizja lub wypadek mogą więc spowodować, że na czas naprawy auta konieczne będzie wynajęcie samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Kiedy takowy przysługuje i z czym należy się liczyć, decydując się na skorzystanie z tej opcji – o tym przeczytasz w dzisiejszym artykule, a więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://mubi.pl/poradniki/samochod-zastepczy-z-oc-sprawcy/

Wniosek o auto zastępcze

Jako ofiara kolizji czy wypadku, z OC sprawcy możesz otrzymać odszkodowanie za uszkodzenia zarówno pojazdu, jak i ciała. Co jednak istotne, masz również prawo, by domagać się zadośćuczynienia za utracone korzyści czy korzystanie z auta zastępczego właśnie.  Jeśli nagle zostaniesz auta pozbawiony, możesz na przykład nie być w stanie dojechać do pracy czy wyruszyć w delegację, odwieźć dzieci do szkoły albo dojechać na ważne spotkanie. Dlatego warto wystąpić do ubezpieczyciela o auto zastępcze z OC sprawcy.

Bezgotówkowy wynajem pojazdu

Warto podkreślić, że sam fakt, iż na skutek wypadku czy kolizji tracisz na jakiś czas swoje auto, nie stanowi szkody. Dzieje się tak dopiero wówczas, gdy dochodzi do tzw. uszczerbku na majątku. Oznacza to, że ubezpieczyciel zwróci Ci koszty wynajmu samochodu zastępczego dopiero wówczas, gdy faktycznie je poniesiesz. Wiele firm ubezpieczeniowych nie będzie jednak wymagała, byś za auto zastępcze płacił z własnej kieszeni – współpracują one z wypożyczalniami i oferują bezgotówkowy wynajem pojazdu, rozliczając się bezpośrednio z firmą, która samochody wypożycza. Dobrą wiadomością jest również to, iż w takim przypadku nikt nie będzie wymagał od Ciebie wpłacania kaucji za pojazd.

Skorzystanie z wypożyczalni samochodów

Pamiętaj, że to do Ciebie, jako poszkodowanego należy decyzja, czy wolisz bezgotówkowy wynajem auta, czy też sam wybierzesz wypożyczalnię. W tym drugim przypadku pamiętaj, że auto z OC sprawcy powinno być mniej więcej tej samej klasy co Twój pojazd. Jeśli jeździsz Golfem z ‘95 roku, nie możesz z OC sprawcy wynająć najnowszego Mercedesa klasy C. Za taką fanaberię ubezpieczyciel nie zapłaci. i

Generalnie warto kierować się zasadą, iż pojazd wypożyczany powinien być tej samej klasy, co auto poszkodowanego w kolizji czy wypadku, które znajduje się w naprawie. Zdrowy rozsądek jest tu zatem mocno wskazany – tłumaczy doradca klienta porównywarki Mubi

Pojazd zastępczy – na jak długo?

Co do zasady, z samochodu zastępczego z OC sprawcy korzystać możesz tak długo, jak długo Twój pojazd pozostaje niesprawny. W sytuacji gdy Twoje auto w ogóle nie może zostać naprawione, samochód zastępczy przysługiwał Ci będzie od dnia wypadku do dnia, w którym uzyskasz wypłatę odszkodowania.

Więcej informacji o ubezpieczeniu samochodu OC znajdziesz na stronie porównywarki Mubi https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/oc/. W opracowanym przez ekspertów tekście przeczytasz m.in. o zakresie tego ubezpieczenia, karach za jego nieposiadanie, wypowiedzeniu umowy OC czy cenach tej polisy. Na stronie Mubi znajdziesz również kalkulator, po wypełnieniu którego otrzymasz najlepsze oferty OC na rynku. Co istotne, korzystanie z narzędzia jest całkowicie bezpłatne, a umowę ubezpieczenia zawierasz przez Internet, bez wychodzenia z domu. Działanie porównywarki Mubi wyjaśnia w reklamie telewizyjnej znany rajdowiec Krzysztof Hołowczyc (“Sprawdź sobie!”) – być może miałeś już okazję, by zobaczyć ten spot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.