osoba odśnieża chodnik
Kategorie:

Złamanie nogi na oblodzonym chodniku – czy należy mi się odszkodowanie?

Zimowa pora to czas na beztroskie zabawy z dziećmi w śniegu, czas wyjazdów na ferie i na narty, nie zawsze jednak ta pora roku budzi tak miłe skojarzenia. Oblodzone chodniki to prawdziwa zmora, szczególnie w mniejszych miastach, gdzie nie zawsze służby porządkowe na czas odśnieżają ulice i chodniki. Niewiele wciąż osób zdaje sobie sprawę, że wskutek doznania uszczerbku na zdrowiu po przewróceniu się na oblodzonym chodniku, mogą oni dochodzić roszczeń o odszkodowanie. Warto wiedzieć, w jaki sposób i gdzie dochodzić swoich praw za podobny wypadek, aby otrzymać należne odszkodowanie.

Wypadki pieszych na oblodzonych chodnikach są na porządku dziennym w sezonie zimowym. Stłuczenia, skręcenia lub zwichnięcie stopy to tylko niektóre z efektów takiego upadku. Wiąże się to z bólem, stresem, a później ze specjalistycznym leczeniem, długą rehabilitacją, a co za tym idzie – przez pewien czas z niezdolnością do pracy. Konsekwencje mogą być bardziej dalekosiężne i wpływać na resztę naszego życia.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika?

Właściciel posesji, do której przylega chodnik, jest zobowiązany do jego odśnieżania w sezonie zimowym, również za posypywanie go solą lub piaskiem. Jeśli natomiast bezpośrednio przy danej nieruchomości dozwolony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów, wówczas na jej właścicielu nie ciąży obowiązek utrzymania chodnika w należytym stanie. W przypadku, gdy terenem nie zarządza osoba prywatna lub nie jest to przedsiębiorstwo komunikacyjne, obowiązek utrzymania chodnika spada na gminę, która zatrudnia w tym celu prywatną firmę porządkową.

Miałeś wypadek na oblodzony chodniku – co dalej?

Jeśli miałeś wypadek na oblodzony chodniku, powinieneś jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną. Gdy podejrzewasz poważną kontuzję, zwichnięcie, czy złamanie i jesteś w stanie samodzielnie reagować, wezwij karetkę pogotowia. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, poproś o pomoc przechodniów. Po otrzymaniu należnej pomocy, poproś o właściwy dokument, potwierdzający zdarzenie, będzie on potrzebne do ubiegania się o odszkodowanie. Bardzo ważne, by ustalić kto odpowiada za zaistniałą sytuację. Z pewnością, każdy chodnik powinien być odśnieżony i w żadnym wypadku nie może być oblodzony, dlatego osoba odpowiedzialna za jego stan odpowiada za wypadek osoby poszkodowanej. Bardzo ważne, aby zadbać o odpowiednią dokumentację z miejsca zdarzenia. Warto, w miarę możliwości, zrobić zdjęcie pokazujące stan chodnika, a także potwierdzające powstałą szkodę – np. złamanie nogi. Jeśli ktoś widział całe zajście, dobrze poprosić o jego dane, aby w razie potrzeby mógł opowiedzieć o zdarzeniu.

Na jakie odszkodowanie mogę liczyć?

W zdecydowanej większości osoby poszkodowane wskutek wypadku na oblodzonym chodniku ubiegają się przede wszystkim o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Oczywiście, istnieje cały szereg innych roszczeń, których możesz dochodzić. Może to być choćby zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub pokrycie strat materialnych za przedmioty lub części garderoby, które uległy uszkodzeniu bądź całkowitemu zniszczeniu, takie jak ubranie, buty, zegarek, telefon komórkowy, laptop itp. Zdarza się, że osoby poszkodowane dochodzą również odszkodowania za utracony zarobek, na przykład wskutek utraty pracy lub możliwości uzyskania pracy (jeśli osoba poszkodowana zanim nastąpił wypadek zmierzała na podpisanie umowy). Wysokość odszkodowania może być różna i zależy w dużej mierze od okoliczności wypadku i rozmiaru powstałej szkody. Zdarza się, żę materiały przedstawione ubezpieczycielowi są niewystarczające i twoje roszczenia zostaną wówczas odrzucone. Wówczas, możesz ubiegać się o odszkodowanie przed sądem, gdzie będziesz musiał sam lub z pomocą prawnika udowodnić winę właściciela nieruchomości, przylegającej do chodnika, na którym miał miejsce wypadek z twoim udziałem.

Walka przed sądem

Wejście na ścieżkę sądową powinno być ostatecznością, ponieważ pochłania to wiele czasu, nerwów, a czasem też środków pieniężnych, szczególnie wtedy, gdy trudno udowodnić winę osoby odpowiedzialnej za utrzymanie chodnika. Pozew o wypłatę odszkodowania powinno się złożyć w sądzie rejonowym lub okręgowym, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.