Szkatułki i motety ze złota na stole
Kategorie:

Uwzględniając inflacje, złoto tańsze niż ponad 40 lat temu

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Złoto jest często reklamowane jako sposób na zabezpieczenie się przed inflacją – ryzykiem, które jest obecnie najważniejsze dla inwestorów. Jednak metal szlachetny nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Zgodnie z danymi historycznymi, jego notowania są nierówne. Inwestycja zabezpieczająca przed inflacją zazwyczaj rośnie wraz z szybkim wzrostem cen konsumpcyjnych. Jednakże, złoto przyniosło inwestorom ujemny zwrot podczas jednych z najwyższych w ostatnim czasie okresów inflacji w Stanach Zjednoczonych. Stopa inflacji w USA wzrosła do 6,8% w ciągu ostatniego roku, osiągając najwyższy poziom od 1982 roku.

50 lat wyższych cen złota

Poniżej znajduje się wykres cen złota w ciągu ostatniego stulecia. Podane ceny są średnimi miesięcznymi cenami zamknięcia.

40 lat niższych cen złota

Wykres pokazuje realne (skorygowane o inflację) ceny złota za uncję od 1915 roku. Podobnie jak w poprzednim wykresie, ceny są miesięcznymi średnimi cenami zamknięcia.

Poniżej znajdziesz informacje, związane z trzema szczytowymi punktami cenowymi na wykresie powyżej.

LUTY 1980                                                 SIERPIEŃ 2011                                 SIERPIEŃ 2020 

875 USD/oz                                               1920 USD/oz                                    2077 USD/oz

2309 USD/oz                                             2080 USD/oz                                    2078 USD/oz

Pierwsza kolumna zawiera ceny obowiązujące w danym dniu. Pod nią znajdują się ceny skorygowane o inflację, które odpowiadają poszczególnym szczytom cenowym.

Złoto jest teraz tańsze

Rozpatrując ceny nominale złota z ostatnich 40 lat można zauważyć, że w tym okresie królewski metal zaliczył trzy szczytowe momenty – w lutym 1980 roku, gdy kosztował 875 USD za uncję, w sierpniu 2011 roku, gdy osiągnął poziom 1920 USD za uncję, oraz w sierpniu 2020 roku, kiedy to nominalna wartość kruszcu wynosiła 2077 USD za uncję. Po czterdziestu latach można jednak z całą szczerością zapytać: „Czy to już wszystko?”. Pytanie to ma swoje uzasadnienie. W przeliczeniu na inflację, złoto jest dziś tańsze o około dwadzieścia procent w porównaniu z najwyższą ceną z 1980 roku, gdyż w ujęciu realnym, wartość złota wynosiła wówczas 2309 USD za uncję dolarów w dzisiejszym, znacznie słabszym dolarze, zaś „peak” z 2011 roku w ujęciu realnym to 2080 USD. Oznacza to, że do tej pory, przy uwzględnieniu inflacji, cena złota nie przekroczyła szczytu z 1980 roku. Kupując zatem w roku 1980 sztabkę złota, uwzględniając inflację, po 30 latach, w roku 2010, była warta już cztery razy mniej, przy ówczesnej sile nabywczej dolara.

Jak traktować tę sytuację? Czy jest to zjawisko niepożądane? Skoro złoto jest uważane za bezpieczną przystań i pewne aktywo, zabezpieczające przed inflacją, to szczyty powinny spotkać się w podobnym punkcie w ujęciu realnym.

Dlaczego cena złota spada w ujęciu realnym?

Ponieważ rosnąca z czasem cena złota jest odzwierciedleniem postępującego spadku siły nabywczej dolara amerykańskiego, nie można oczekiwać, że cena złota przekroczy poprzednie szczyty cenowe w ujęciu skorygowanym o inflację. Jak wskazują ostatnie dane, dolar umacnia się wraz ze wzrostem cen za towary i usługi. Jednocześnie, nie jest nierozsądne oczekiwanie, że złoto osiągnie te szczyty. Czynnikiem, który prawdopodobnie powstrzymuje cenę złota przed osiągnięciem poprzednich szczytów jest fakt, że ogólne skutki inflacji Rezerwy Federalnej mają coraz mniejszy wpływ na notowania metalu.

Tymczasem w Polsce w ostatnich tygodniach, bardzo wiele osób lokuje kapitał w złocie, korzystając ze słabnących notowań kruszcu. By inwestycja się opłaciła, transakcji warto dokonać tylko u renomowanych, autoryzowanych dealerów metali lokacyjnych, takich jak firma 79 Element, która zajmuje się sprzedażą złota na rodzimym rynku od ponad 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.