Wybieranie najlepszej lokaty dla siebie
Kategorie:

Typy lokat – jak wybrać lokatę dla siebie

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Lokaty to produkty oszczędnościowe cieszące się wysoką popularnością. Wynika to z ich prostoty, a w obliczu rosnących stóp procentowych – także z dużych możliwości uzyskania dużych profitów w formie odsetek ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Lokaty bankowe mogą występować w różnych odmianach. Poszukując odpowiedniego rozwiązania, warto sprawdzić oferty kilku różnych banków, by porównać ich warunki i wybrać najkorzystniejszy dla siebie produkt.

Lokata bankowa – definicja

Lokata w banku to forma depozytu, który zakładamy, podpisując umowę z bankiem. Może być ona zawarta w oddziale banku lub w formie elektronicznej – na odległość. Momentem zawarcia takiej lokaty jest wpłata na rachunek lokacyjny określonej przez umowę kwoty pieniędzy.  Ta umowa zobowiązuje nas do tego, żebyśmy pozostawili bankowi środki do dyspozycji na określony czas. Korzyścią z tego tytułu są dla nas odsetki otrzymywane na koniec lub w toku trwania lokaty. Oprocentowanie lokaty w bankach może się znacznie różnić, w zależności od ich rodzajów.

Lokata bankowa – odmiany

Najbardziej popularną lokatą bankową oferowaną przez większość banków jest lokata standardowa udzielana w PLN. Polega ona na powierzeniu wybranemu bankowi określonej kwoty pieniędzy w polskiej walucie, na ściśle ustalony okres (a więc np. na 1 miesiąc, 3 miesiące, 1 rok itp.).  Gdy taka lokata się zakończy, bank dokonuje nam zwrotu kapitału po powiększeniu go o naliczone odsetki i pomniejszeniu ich o podatek od zysków kapitałowych w wysokości 18% (tzw. podatek Belki). Przy standardowej lokacie bankowej oprocentowanie jest stałe przez cały okres trwania, a jej zerwanie wiąże się zwykle z utratą wypracowanych odsetek.

Możemy się spotkać jednak z kilkoma innymi odmianami lokat bankowych. Różnią się one między sobą nie tylko okresem trwania czy też częstotliwością wypłaty odsetek. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • lokaty overnight – w których kapitał lokujemy na 1 dzień. Środki na założenie lokaty tego typu ściągane są zwykle pierwszego dnia wieczorem, a w drugim dniu rano – zwracane wraz z odsetkami,
  • lokaty walutowe – zawierane w walutach obcych (a więc np. EURO lub USD),
  • lokaty rentierskie – zawieranej na dłuższy okres (np. 2-3 lat), przy wyższym oprocentowaniu, z szybszą możliwością dysponowania wypracowanym zyskiem dzięki wypłacie odsetek w regularnych odstępach czasu (np. co 3 miesiące), a nie dopiero na koniec okresu trwania lokaty. Aby skorzystać z takiej lokaty, musimy dysponować większą kwotą, sięgającą zwykle co najmniej kilkudziesięciu tys. złotych,
  • lokaty strukturyzowane – w których środki częściowo są lokowane w bezpieczne produkty finansowe (np. obligacje), a częściowo – w te bardziej ryzykowne (np. w fundusze), co pozwala na osiągnięcie większych zysków długoterminowo,
  • lokaty progresywne – produkty długoterminowe o zwiększonym oprocentowaniu. Jego wysokość zależy od powierzonej kwoty i okresu trwania umowy. Lokowane w ten sposób środki mają niższe oprocentowanie na początku, a najwyższe – na końcu trwania lokaty.

Najlepsza lokata bankowa – jak wybrać?

Dobra lokata powinna być nie tylko dopasowana do naszych potrzeb, lecz również oferować najkorzystniejsze oprocentowanie. Jeśli poszukujemy takiej lokaty, powinniśmy zwrócić uwagę na kalkulator lokat i rankingi online. Znajdziemy w nich aktualnie najlepsze na rynku oferty, które oferują najwyższe oprocentowanie lokat. Wśród takich produktów oszczędnościowych szczególnie wyróżnia się Lokata przez Internet oferowana przez Santander Consumer Bank, którą założymy bez wychodzenia z domu. Obecnie pozwala ona na ulokowanie kwoty od 1.000 do 400.000 złotych na 6 miesięcy przy oprocentowaniu 5% lub na 12 miesięcy przy oprocentowaniu aż 4,5%. Ta lokata z kapitalizacją odsetek na koniec jej okresu jest także korzystna ze względu na dużą liczbę okresów lokacyjnych – od 1 do aż 36 miesięcy – oraz możliwość jej przedłużenia na kolejne okresy automatycznie, bez konieczności wydawania dodatkowej dyspozycji.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.