funty
Kategorie:

Środki płatnicze, które są najdłużej w obiegu

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wiele mówi się o tym, że w najbliższych latach pieniądze papierowe zostaną wyparte przez środki elektroniczne. Wskazywać ma na to m.in. popularność Bitcoina, a także próby przejścia na elektroniczną walutę, jakie przeprowadza się obecnie w Szwecji. Historia pokazuje jednak przywiązanie do tradycyjnych form płatności, a niektóre waluty mogą poszczycić się wielowiekową tradycją. Oto kilka przykładów.

Złoto

Choć nie jest popularnym środkiem płatniczym, warto mieć świadomość, że wciąż pozostaje w obiegu. Wykorzystywane jest od w zasadzie od tysiącleci, a w szerszym zakresie funkcjonowało jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Pierwsze monety bulionowe – Krugerrandy – były zaprojektowane jako oficjalny środek płatniczy. Wskazuje na to choćby ciemniejszy kolor monet, wynikający z dodawania do stopu miedzi, co pozwalało uzyskać pożądane właściwości bulionówek, ich większą odporność i twardość. Warto jednak wiedzieć, że złotem można dziś płacić również w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w stanie Utah. Na posługiwanie się złotem pozwala również system goldmoney, dzięki któremu możemy otworzyć własny rachunek w złocie. Jak więc widać, tradycja płacenia kruszcem za różne dobra nie ginie nawet w czasach rozwoju technologii cyfrowych.

złoto

Funt szterling – waluta z tradycjami

Najstarszą walutą, która pozostaje dziś w obiegu, jest brytyjski funt szterling. Jego historia sięga końca VIII wieku, choć za jego upowszechnienie odpowiada Henryk II. Waluta ta przez większość swojej historii była wymienialna na srebro, co zmieniło się dopiero w 1816 roku, kiedy zatwierdzono oparcie funta na złocie. Zrezygnowano z tego dopiero w 1931 roku, w następstwie wielkiego kryzysu. Aby ustabilizować wartość pieniądza, jego wartość próbowano wiązać z dolarem amerykańskim, a później z marką niemiecką. Choć brytyjska waluta sporo straciła na wartości, wciąż liczy się w obrocie bankowym. Jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych walut świata.

Forint węgierski

Choć Węgry, podobnie jak Polska, zobowiązane są do przyjęcia wspólnej waluty euro, wciąż mogą się chwalić tradycją swojej waluty. Floren – późniejszy węgierski forint – pozostaje w obiegu od 1325 roku. Burzliwe losy państwa tylko na krótko zastąpiły starą walutę koroną węgierską (1868-1892) a później pengő. Węgrzy wrócili do dawnej waluty w 1947 roku. W związku ze zmianą wartości nabywczej forinta w ostatnich latach wycofano monety i banknoty o drobnych nominałach. Jeśli więc posiadasz gdzieś banknot 200-forintowy, możesz sprzedać go w skupie walut wycofanych z obiegu.

Korona duńska

Pod koniec XVI wieku w Danii wybito pierwsze złote korony. Upowszechniły się one jednak dopiero kilkadziesiąt lat później. Choć wiele krajów należących do Unii Europejskiej zdecydowało się przyjąć wspólną walutę, Dania postawiła na własną koronę. Pozostaje ona (oczywiście po pewnych modyfikacjach) oficjalnym środkiem płatniczym od 400 lat!

jedno dolarówki

Dolar amerykański

Choć jest kilka innych walut o dłuższej tradycji, warto zwrócić uwagę na dolary amerykańskie, które pozostają w obiegu od końca XVIII wieku. Choć waluta ta ciągle poddawana jest pewnym zmianom i modyfikacjom, nawet stare banknoty pozostają oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu możesz wymienić pozaobiegowe dolary w skupie starych banknotów, licząc przy tym na całkiem niezły kurs.

Skup wycofanych banknotów pozwoli Ci sprzedać dawne pieniądze

Wprowadzenie euro w miejsce wielu tradycyjnych walut europejskich spowodowało, oficjalne pieniądze wielu państw wyszły z użycia po wiekach funkcjonowania w obiegu. Dziś pieniądze te przedstawiają niewielką wartość, o ile nie można wymienić ich w banku centralnym konkretnego państwa. Strona Staragotówka, czyli internetowy skup banknotów wycofanych z obiegu, pozwoli Ci znaleźć informację o orientacyjnej wartości poszczególnych walut i umożliwi Ci wymianę nieużywanych dziś pieniędzy na polskie złotówki. Wystarczy przesłać posiadane banknoty do siedziby firmy, by w ciągu kilku dni roboczych otrzymać wpłatę na konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.