Skradziony telefon
Kategorie:

Skradziono telefon – jak postępować?

Dzisiaj mało kto potrafi wyobrazić sobie życie bez telefonu. Urządzenia wykorzystywane są przez nas na co dzień i to nie tylko do wykonywanie połączeń. Niestety korzystanie z nich w miejscach publicznych jest swego rodzaju zachętą dla złodziei. Szczególnie jeśli jest to drogi smartfon. Kradzież telefonu to niezwykle przykra sytuacja. Jednak jeżeli już nastąpiła, to nie można tego zbagatelizować i trzeba zacząć działać. W końcu skradzione zostało nie tylko nasze urządzenia, ale też prywatne wiadomości i zdjęcia.

Kradzież a może zguba?

Jeżeli telefon zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach, nie trzeba od razu panikować. Warto zastanowić się, czy na pewno doszło do kradzieży. Być może urządzenie zostało w domu lub miejscu pracy. Najlepiej jest spróbować zadzwonić na własny numer i sprawdzić, czy ktoś odbierze połączenie. Jeżeli uda się nawiązać kontakt ze znalazcą to całkiem możliwe, że telefon zaraz wróci do naszych rąk i kryzys zostanie zażegnany.

W przypadku, gdy nikt nie odbierze i wszystko wskazuj na to, że telefon został wyłączony, to trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby potem nie ponieść przykrych konsekwencji.

Jak zablokować skradzione urządzenie? Kontakt z operatorem sieci

Niezależnie od tego, czy telefon został skradziony, czy też zgubiony konieczny będzie kontakt z operatorem sieci. Po weryfikacji danych osobowych właściciela pracownik zablokuje kartę sim. Dzięki takiemu rozwiązaniu znalazca lub złodziej nie będzie mógł wykonywać żadnych połączeń, wysyłać wiadomości i korzystać z internetu. Tym samym nie narazi właściciela na ogromne rachunki. Szczególnie szybko powinny zgłosić się do operatora osoby, które mają telefon na abonament. Mając taki na doładowanie, stracą ewentualnie dostępne środki.

Skradziono telefon — wizyta na policji

Zgłoszenie kradzieży na policji powinno mieć miejsce, jeżeli istnieją wyraźne przesłanki, że telefon rzeczywiście został skradziony. W innym wypadku może się okazać, że sam zgłaszający poniesie konsekwencje prawne za składanie fałszywych zeznań. Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie musi wystawić zaświadczenie potwierdzające fakt, że zostanie wszczęte postępowanie i najprawdopodobniej doszło do kradzieży. Ten dokument jest istotny, gdy użytkownik urządzenia wykupił u operatora sieci ubezpieczenie od kradzieży. Mając zaświadczenie, będzie mógł się starać o rekompensatę finansową.

Blokada numeru IMEI

IMEI przypomina trochę ludzki PESEL. Każde urządzenie ma niepowtarzalny numer, dzięki któremu można go zidentyfikować. Numer IMEI można znaleźć, chociażby na nalepce pod baterią telefonu. Ciężko jednak to zrobić nie mając go przy sobie. Jednakże nic straconego. Na pewno został umieszczony na pudełku, umowie, fakturze VAT, paragonie lub karcie gwarancyjnej.

Osoba, której skradziono telefon, powinna udać się do salonu operatora, aby zablokować urządzenie. Musi posiadać przy sobie:

  • Dokument potwierdzający numer IMEI.
  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.
  • Zaświadczenie z policji.

Po zablokowaniu telefonu obecny posiadacz nie będzie mógł z niego korzystać. Niestety wyłącznie w kraju, w którym doszło do zgłoszenia.

Skradziono telefon — wyrobienie duplikatu karty SIM

Smutny mężczyzna, któremu ukradli telefon
Źródło: Pixabay.com

Jak wspomniano wcześniej, bez telefonu ciężko jest funkcjonować. Trzeba więc uzyskać duplikat karty SIM. Daje to możliwość korzystania z dotychczasowego numeru i kontynuację umowy z operatorem. Duplikat można otrzymać w każdym salonie. Wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty. Koszt z reguły jest niewielki i wynosi około 20 zł. Po otrzymaniu duplikatu pracownik salonu powinien odblokować możliwość wykonywania połączeń, które zostały zawieszone podczas blokady karty.

Jak znaleźć telefon?

Jeżeli użytkownik nie jest przekonany do tego, że telefon został skradziony, może spróbować go zlokalizować na własną rękę. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to wcale takie trudne. Kiedyś, gdy telefony były wykorzystywane wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości, odnalezienie ich było praktycznie niemożliwe. Dzięki technologii obecnie nie ma takich trudności.

Oto kilka sposobów na to, jak znaleźć telefon:

  • GPS. Ta opcja wymaga od użytkownika, aby lokalizacja była włączona bez przerwy. Na mapce zostaną pokazane współrzędne z niewielkim marginesem błędu. Pozwoli to na zawężenie pola poszukiwań i znacznie łatwiej można będzie znaleźć urządzenie.
  • Mając konto Google, również można namierzyć telefon z systemem Android. Wystarczy wejść na stronę android.com/find, zalogować się na konto Google i wybrać opcję, która nas interesuje. Można zablokować telefon, znaleźć go lub usunąć z niego dane.
  • Zainstalowane aplikacje. Jak mówi przysłowie przezorny zawsze ubezpieczony. W sieci można znaleźć wiele aplikacji, darmowych i płatnych, które pomogą namierzyć telefon.

Telefon na abonament — dodatkowa funkcja namierzania

Kradzież lub zguba telefonu na abonament może przynieść niepożądanych konsekwencji. Złodziej, czy nieuczciwy znalazca może nabić na tyle wysoki rachunek, że ciężko będzie go później spłacić właścicielowi. Szczególnie jeśli urządzenie trafi za granicę bądź połączenia będą wykonywane do innego kraju.

Praktycznie każdy operator w Polsce daje użytkownikom możliwość skorzystania z dodatkowej funkcji namierzania. Sprawdza się ona nie tylko w przypadku kradzieży, czy zgubienia telefonu, ale też w razie nagłej potrzeby namierzenia bliskich nam osób. Użytkownik podpisujący umowę lub w trakcie jej trwania może dodać kilka numerów, które w późniejszym czasie będzie mógł namierzyć.

Jak namierzyć telefon przez internet?

Internet przepełniony jest witrynami, które mają nam pomóc w namierzaniu urządzenia. Jednak nie wszystkim można zaufać. Wiele takich stron oczekuje od nas wysłania SMS-a i ponoszenia dodatkowych kosztów. Na jeszcze innych konieczne jest wypełnienie formularzy, które tak naprawdę mają wyłudzić od nas tzw. wrażliwe dane. Także nie wszystkie aplikacje są wiarygodne i godne zaufania. Warto przed skorzystaniem z usług sprawdzić opinie o danej stronie, czy aplikacji. Użytkownicy, którzy dali się nabrać często chętnie ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem.

Lepiej więc nie działać na jakichś nowych metodach i korzystać z tych, które były wcześniej omówione. Są bezpieczne i nie grozi nam kradzież danych.

Inne sposoby na to, jak namierzyć telefon! Sprawdź, jak postępować, gdy skradziono telefon!

Utrata telefonu na abonament czy kartę to przede wszystkim strata naszych zdjęć, dokumentów itp. W przypadku, gdy użytkownik nie chce, aby jego wrażliwe dane wypłynęły gdziekolwiek lub trafiły w niepowołane ręce, to może podjąć radykalne kroki.

  • Wymazanie urządzenia to ostateczność, ale warto ją poznać. Wymazanie oznacza usunięcie wszystkich danych na urządzeniu i brak możliwości go namierzenia.
  • Zabezpieczenie urządzenia polega na zablokowaniu go i wylogowaniu z kont Google. Nadal można lokalizować telefon.

W momencie, gdy skradziono telefon, użytkownik powinien zgłosić to na policję. Nawet jeżeli wątpi w to, że urządzenie się odnajdzie. W razie jakichkolwiek problemów będzie miał stosowne zaświadczenie, które pozwoli mu wykazać, że nie zrobił nic złego. Nigdy nie wiadomo, kto jest aktualnie w posiadaniu urządzenia. Być może wykorzystane zostanie do popełnienia przestępstwa, a właściciel raczej nie chce być z nim powiązany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.