Sędzia piłkarski
Kategorie:

Sędzia piłkarski – jak zostać i jaki kurs wybrać? Ile zarabia sędzia piłkarski?

Sędzia piłkarski to bardzo atrakcyjny zawód, dla tych, którzy pasjonują się piłką. To też ogromna odpowiedzialność. Tylko nieliczni będą mieli szansę na osiągnięcie sukcesu. Sędzia to zawód trudny. Taki, który wymaga dużo pracy, wytrwałości, samozaparcia. Pojedyncze jednostki będą miały możliwość sędziowania rozgrywek najwyższej klasy. Niewielu jest sędziów piłkarskich w Polsce, którzy odnieśli prawdziwy sukces zawodowy. Sędzia jest też narażony na ciągłe oceny i niezadowolenie kibiców. Czy gra jest warta świeczki? Czy zarobki zrekompensują trud pracy i tak dużą odpowiedzialność? Dla kogo ten zawód będzie odpowiedni? Jak zostać sędzią piłkarskim?

Kim jest sędzia piłkarski?

Sędzia piłkarski to osoba, która jest odpowiedzialna za dopilnowanie prawidłowego przebiegu rozgrywki sportowej. To bardzo trudny i niewdzięczny zawód. Sędzia musi nie tylko zmagać się z regułami i zasadami. Jedną z największych trudności tego zawodu jest zmaganie się z zawodnikami i kibicami. Decyzje sędziego skutkują ukaraniem jednej z drużyn. Czasem zawodnicy i kibice mają poczcie, że są one niesprawiedliwe. To budzi wiele emocji, które niejednokrotnie są wyrażane bardzo ekspresyjnie. Pilnowanie prawidłowego przebiegu gry wymaga dobrego znania zasad.

Sędzia musi mieć dobry wzrok, bezbłędną spostrzegawczość. Potrzebna jest też duża asertywność, stanowczość i opanowanie. Sędzia potrzebuje też dobrej kondycji. Ciągle jest w ruchu, towarzyszy zawodnikom w grze. Niezbędna jest też odpowiednia charyzma. To w jakimś sensie zawód publiczny. Każdy, kto myśli o zostaniu sędzią piłkarskim musi wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy. Początek kariery jest trudny. Zazwyczaj na początku nie dostaje się wynagrodzenia, które pozwala na samodzielne utrzymanie się. Zarobki sędziów na początku kariery są po prostu znikome. Ile zarabia sędzia piłkarski? Najpierw trzeba też skończyć odpowiedni kurs na sędziego piłkarskiego. Kurs zakończony jest egzaminem. Jaki to kurs? Jak się na niego dostać?

Od czego zacząć czyli kurs?

Sędzia piłkarski w Polsce musi mieć ukończony kurs. Do kursu nie może przystąpić osoba, która nie ma ukończonych 16  lub 17 lat. Wiek różni się w zależności od konkretnych miejsc. Jeśli ktoś nie ma ukończonych 18 lat, to potrzebuje też zgody opiekuna. Osoba przystępująca do kursu musi mieć przynajmniej średnie wykształcenie. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności.

Osoba, która popełniła jakieś przestępstwo nie będzie mogła zostać sędzią. Jeśli zbierzesz wszystkie potrzebne dokumenty i spełniasz wszystkie kryteria, to możesz przystąpić do kursu sędziowskiego. Zazwyczaj odbywa się on raz albo dwa razy do roku. Informacji należy szukać na stronach komisji sędziowskich w danych województwach. Na każdej stronie są wszystkie potrzebne informacje w sprawie nowych naborów.

Kursy najczęściej zaczynają się na początku roku. Wtedy właśnie warto sprawdzić aktualności. Na kursie poznaje się wszystkie przepisy, regulaminy rozgrywek, specyfikę pracy w danym okręgu. Dotychczas taki kurs odbywał się na kilku spotkaniach. Odbywały się one co tydzień albo co dwa tygodnie. Każdy zjazd trwał kilka godzin. Koszt kursu jest różny. Wszystko zależy od konkretnego regionu.

Egzaminy po kursie

Po kursie czas na egzaminy. Jak zostać sędzią piłkarskim? Najpierw należy zdać egzamin. Najczęściej ma on postać testu wewnętrznego. Po zaliczeniu testu wewnętrznego można wziąć udział w teście głównym. Egzamin składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Część teoretyczna ma postać testu pisemnego. Ma on 30 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w czasie 30 minut. Na jedną minutę przypada zatem jedno pytanie. Mogłaby się wydawać, że to mało czasu, ale sędzia musi podejmować decyzje bardzo szybko. Istotna jest sprawna analiza sytuacji.

Część pytań jest zamknięta. Wystarczy odpowiedzieć tak lub nie. Niektóre pytania polegają na podjęciu decyzji, co w danej sytuacji powinien zrobić arbiter. Sprawdzane będą przepisy gry w piłkę nożną, regulamin rozgrywek. Do pozytywnego zaliczenia testu, zazwyczaj potrzebna jest prawidłowa odpowiedź na minimum 21 pytań. Wszystko zależy od poziomu. Jeśli test dotyczy sędziego klasy A, to poprawnych odpowiedzi musi być więcej. Pytania mogą być bardzo szczegółowe. Trzeba dokładnie czytać polecenia i zwracać uwagę na każde słowo.

Testy na sędziego. Jak zostać sędzią piłkarskim?

Zawód sędziego jest bardzo trudny i wymaga dużych umiejętności analizy sytuacji. Test ma sprawdzić, czy kandydat podoła temu wyzwaniu. Do testu lepiej podchodzić przygotowanym. Im więcej czasu poświęcimy na naukę materiału, tym większe prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku. Po zdanym egzaminie czeka długa droga zawodowa. Warto go zdać szybko i rozpocząć walkę o bycie prawdziwym sędzią.

Egzamin praktyczny ma za zadanie sprawdzenie kondycji kandydatów oraz ogólnej sprawności fizycznej. Sędzia jest ciągle w ruchu, mysi podążać za zawodnikami. Ważne, aby był blisko każdej akcji, która rozgrywa się na boisku. Egzamin praktyczny sprawdza, czy kandydat podoła tym wymaganiom. Sprawdza on umiejętności biegania. Chodzi zarówno o sprint, jak i bieganie długodystansowe. Obejmuje on sprint 6 x 40 metrów. A także 10 x 100 metrów w wyznaczonym czasie. 

Jak zaczyna karierę sędzia piłkarski — piłka nożna

Po ukończeniu kursu czas zacząć sędziować. Zazwyczaj zaczyna się od rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nie są to wielkie mecze. To nie będzie najwyższa liga. Zarobki sędziów tuż po egzaminach też nie są duże.

Ile zarabia sędzia po egzaminie?

Czasem w ogóle nic nie zarabia. Kariera rozkręca się powoli. Nie ma co liczyć na samym początku na duże zarobki. Najpierw czekają wydatki.

Jak zostać sędzią piłkarskim i dbać o właściwy przebieg rozgrywek w Polsce i na świecie? Zaczyna się od rozgrywek młodzieżowych. Nie ma jednej drogi. Każdy sędzia rozwija swoją karierę w inny sposób. Wiele zależy od umiejętności, ale wiele też od szczęścia. Pierwszym przełomem jest sędziowanie w meczu klasy B. Wtedy wszystko zaczyna się rozkręcać. Sędziemu potrzebne będą buty, odzież, koszulki sędziowskie. Trzeba mieć też gwizdek, zegarek, kartki, chorągiewki. Nie można też zacząć bez licencji.

Licencja sędziego

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu dostaje się status sędziego próbnego. Można wtedy prowadzić mecze niższego szczebla oraz rozgrywki młodzieżowe. Należy sędziować 30 takich spotkań. Wtedy zostaje się rzeczywistym sędziom. Czas oczekiwania na licencję jest zatem uzależniony od tego, jak sprawnie rozwija się kariera. Ważne, aby od samego początku być sprawnym, szybko i dobrze podejmować decyzje. Ważny jest kontakt z piłkarzami na boisku. Należy unikać błędów. Licencja sędziego przyjmowana jest na czas jednego sezonu. Odnosi się ona do rozgrywek określonego poziomu. Za wydanie licencji pobierane są opłaty. Ważne jest, aby pamiętać, że licencja może zostać odebrana.

Ścieżka kariery

Egzamin na sędziego piłkarskiego
Źródło: Pexels.com

Kariery nie rozpoczyna się od ekstraklasy. Trzeba się wspinać po ścieżce kariery. A ta jest wyboista. Wymaga wielu poświęceń, zdolności oraz sumienności. Od pierwszego sędziowanego meczu trzeba sumiennie podchodzić do wszystkich obowiązków. Bardzo ważne są wyniki egzaminów. Na każdym etapie kariery mają one znaczenie.

Sędzia jest też poddawany obserwacji. Z nich również dostaje się oceny. Czasem ważna jest decyzja zarządu. Regulaminy różnią się w zależności od okręgu. Na podstawie tych ocen prowadzi się listę klasyfikacyjną sędziów. Ci, którzy otrzymają najwyższe noty, dostaną też promocję do wyższej klasy. W niektórych województwach odbywa się obserwacja na meczach klasy B. W innych natomiast nie. Sędzia, który pracuje w wyższej lidze będzie miał też trudniejsze egzaminy. Na każdym etapie trzeba otrzymywać jak najwięcej punktów. To one zadecydują o ścieżce kariery.

Co ma znaczenie podczas sędziowania?

Podczas sędziowania znaczenia ma kilka czynników. To one będą oceniane podczas obserwacji. Ważne jest to, jakie decyzje podejmie sędzia. Im mniej błędów, tym lepiej. Ważne jest też to, aby sędzia panował nad całą sytuacją. Nie tylko nad przepisami, ale też nad zawodnikami.

Sędzia powinien mieć autorytet. Powinien utrzymać zawodników w ryzach. Istotne jest przygotowanie kondycyjne. Sędzia musi być w odpowiednim miejscu i czasie i nadążać za grą. Podczas obserwacji odbywa się też konsultacja z obserwatorem. Omawia się na niej sytuacje na boisku oraz zaistniałe kontrowersje. W sędziowaniu ważny jest też charakter sędziego. Powinien być stanowczy, łagodny i pewny siebie. Nie powinien wchodzić w niepotrzebne polemiki. Sędzia nie może się też przejmować komentarzami kibiców. Najważniejsze jest to, aby był sprawiedliwy i bezstronny.

Ile zarabia sędzia piłkarski?

Zarobki sędziów piłkarskich w Polsce są uzależnione od danego okręgu oraz klasy. W przypadku klasy B to około 100 -130 złotych. W klasie A niewiele powyżej. Liga okręgowa daje możliwość zarobienia około 200 złotych. 4 liga to powyżej 200 złotych. 3 liga to około 500 złotych. 3 liga to 1000 złotych. 1 liga to 1800 złotych. W ekstraklasie sędzia zarobi 3600 złotych. Podane wartości są zmienne. Zależne od wielu czynników. Odpowiadają zarobkom za jeden mecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.