Przelewy zagraniczne SWIFT
Kategorie:

Przelew SWIFT

Wraz z rozwojem globalnego handlu, kraje szukały bezpiecznego sposobu na przenoszenie pieniędzy z jednego banku do drugiego. Transakcje międzynarodowe często wymagają sieci lub instytucji pośredniczącej, aby wszystko przebiegało bezproblemowo. W Europie jest to firma Worldwide Interbank Financial Telecommunications, znana również jako SWIFT. W 2019 r. ponad 11 000 instytucji członkowskich SWIFT przetwarzało około 33,6 mln transakcji dziennie za pośrednictwem sieci. Usługa finansowa tworzy globalny poziom łączności, który przyspiesza międzynarodowy biznes i nieco przybliża świat do siebie. Dziś słów kilka na temat tego, czym dokładnie jest Przelew SWIFT oraz ile trwa przelew zagraniczny SWIFT.

Przelewy SWIFT

Sieć płatnicza SWIFT umożliwia, osobom prywatnym i firmom, przyjmowanie/wysyłanie międzynarodowych pieniędzy za pomocą płatności elektronicznych lub płatności kartą kredytową. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy klient lub sprzedawca korzysta z usług innego banku niż odbiorca płatności.

Sieć ta jest miejscem bezpiecznego przesyłania wiadomości finansowych. W pewnym sensie jest to nic innego jak posłaniec między bankami. Korzystając z systemu przelewy SWIFT, nie wysyła się w rzeczywistości przelewu pieniężnego. Jest to raczej „zlecenie płatnicze” między dwoma bankami.

Jak przebiegają przelewy SWIFT?

Odbywa się to za pomocą kodu SWIFT. To właśnie sieć SWIFT znormalizowała formaty IBAN (międzynarodowe numery rachunków bankowych) i BIC (kody identyfikacyjne banków). SWIFT jest właścicielem systemu BIC i zarządza nim. Oznacza to, że w ciągu kilku sekund może zidentyfikować bank i szybko wysłać bezpieczną płatność. Unikalny kod SWIFT składa się z 8 lub 11 znaków. Inne nazwy tego samego kodu to:

  • Bank Identification Code (BIC),
  • SWIFT ID,
  • ISO9362.
Kobieta wykonująca przelewy SWIFT
Źródło: Freepik.com

Kod SWIFT przykłady

Przykładem kodu SWIFT jest włoski bank UniCredit Banca z siedzibą w Mediolanie. Kod ten to UNICRITMM. Pierwsze cztery znaki (UNCR) są kodem banku. Kolejne dwa znaki (IT) to kod kraju dla Włoch. Następnie dwa następne znaki (MM) to kod lokalizacji lub miasta, w którym znajduje się bank. Ostatnie trzy znaki (których tutaj nie widać) są opcjonalne. Są one używane tylko przez banki w celu przypisania kodów do poszczególnych oddziałów. Przykładem tego może być sytuacja, w której klient wchodzi do Bank of America w Nowym Jorku i chce wysłać pieniądze do swojego przyjaciela w Wenecji za pośrednictwem UniCredit Banca. Potrzebuje on numeru konta przyjaciela oraz unikalnego kodu BIC, który nie dotyczy tylko UniCredit Banca, ale także konkretnego oddziału w Wenecji. Następnie Bank of America wysyła wiadomość SWIFT do banku UniCredit Banca przez bezpieczną sieć SWIFT. Kiedy włoski bank otrzyma tę wiadomość, wyczyści pieniądze i uzna włoskiego przyjaciela, podczas gdy Bank of America obciąży konto klienta.

Ile trwa przelew zagraniczny SWIFT?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa przelew zagraniczny SWIFT? Otóż, przelew zagraniczny SWIFT trwa nawet od 3 do kilkunastu dni roboczych. Pierwotnym założeniem i celem systemu SWIFT było zapewnienie bankom możliwości szybszej i bezpieczniejszej komunikacji między sobą. W szczególności w odniesieniu do przetwarzania płatności międzynarodowych. Słowo „komunikować się” jest zawsze używane, ponieważ SWIFT jest po prostu posłańcem między bankami. Przekazuje on wiadomość zawierającą instrukcje płatnicze z banku wydającego (tj. inicjatora) do banku wysyłającego (tj. beneficjenta/odbiorcy). Wszystkie banki uczestniczące w przekazie SWIFT przenoszą środki z jednego rachunku na drugi w oparciu o bazową sieć rachunków Nostro i Vostro. Są to konta, które banki otworzyły między sobą wyłącznie w celu przeprowadzania transakcji SWIFT. Członkowie SWIFY są podzieleni na klasy na podstawie procentowego udziału we własności. Wszyscy członkowie płacą jednorazową opłatę oraz opłaty roczne, które różnią się w zależności od klasy członkowskiej.

SWIFT – opłaty

Ponadto, system przekazywania SWIFT zarabia na pobieraniu opłat od użytkowników w zależności od rodzaju i długości wiadomości. Opłaty te różnią się w zależności od wielkości wykorzystania banku.

To wyjaśnia, dlaczego płacisz różne opłaty za płatności międzynarodowe z jednego banku do drugiego. Innym powodem jest polityka banku w zakresie międzynarodowych przelewów pieniężnych. SWIFT pobiera również opłaty za dodatkowe usługi, takie jak wywiad gospodarczy, profesjonalne aplikacje, innowacje w zakresie płatności globalnych oraz zgodność z przepisami. Przed powstaniem sieci SWIFT, banki polegały na systemie TELEX do przesyłania przekazów pieniężnych. Nie dość, że proces ten przebiegał w ślimaczym tempie, to jeszcze system TELEX nie był wystarczająco bezpieczny i zaawansowany jak na czasy, gdy technologia rozwijała się w tempie wykładniczym.

Wolny format wiadomości nie posiadał standardowego zestawu kodów (jak SWIFT) do oznaczania banków i typów transakcji. Powodowało to wiele zamieszania i prowadziło do wielu błędów ludzkich. Nadawcy TELEX musieli opisywać każdą transakcję pełnymi zdaniami, które następnie były interpretowane i realizowane przez specjalny odbiornik. Konieczność stała się matką wynalazku i tak powstała sieć SWIFT. Przelewy SWIFT to innowacyjne rozwiązanie w świecie pieniężnych przekazów międzybankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.