Nowoczesne i funkcjonalne stoisko targowe stoi na hali
Kategorie:

Profesjonalne stoisko targowe – kto go potrzebuje?

Różnego rodzaju targi, są idealną okazją do pozyskania nowych klientów, a także do nawiązania nowych relacji biznesowych. Wydarzenia te cechuje jednak ogromna konkurencja. Nie wystarczy więc przyciągnąć odwiedzających swoją ofertą. Prawdziwym kluczem do sukcesu jest profesjonalne stoisko targowe, które umiejętnie połączone z prezentacją oferty, może dać wiele korzyści. Dzięki temu przyciągniesz do siebie nowych, potencjalnych klientów i sprawisz, że stoisko będzie bardzo chętnie odwiedzane przez innych gości. Odpowiednio zaprojektowana zabudowa targowa jest jednym z najważniejszych czynników, które pomogą osiągnąć sukces na targach. Nie od dziś wiadomo, że klienci na samym początku odwiedzają te firmy, które mają stoiska bardzo atrakcyjne – przede wszystkim wizualnie. O tym, jak wyglądają targi, jak się do nich przygotować i jak stworzyć profesjonalne stoisko targowe, opowiadamy w poniższym tekście.

Jak wyglądają targi i kto może na nich się zaprezentować?

W dzisiejszych czasach targi organizowane są prawie w każdym dużym mieście. Organizowane są po to, by przedstawić klientom, którzy zainteresowani są daną branżą, jak najwięcej firm, które oferują usługi lub produkty z konkretnego sektora. Jeszcze przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w targach, powinieneś zastanowić się nad tym, po co w ogóle chcesz brać udział w takim wydarzeniu.

Już na tym etapie powinieneś zastanowić się, jaka jest specyfika samych targów. Zależeć będzie ona od profilów uczestników, którzy zdecydują się odwiedzić takie wydarzenie. Inne cele powinno się określać dla targów B2C (business-to-customer), a jeszcze inne dla B2B (business-to-business). Warto wiedzieć, że strategia działania firmy na targach powinna być długofalowa. Nie będzie ona opłacalna finansowo od razu, jak sprzedaż, ponieważ udział w targach to inwestycja długoterminowa, która zwróci się po pewnym czasie (jeżeli tylko odpowiednio się zaprezentujesz).

Oczywistym jest, że targi branżowe są doskonałą okazją do promocji firmy oraz pozyskania nowych partnerów biznesowych, a także klientów. Ustalenie konkretnych celów pomoże odpowiednio przygotować się do wydarzenia, co sprawi, że Twoja firma zabłyśnie i wyróżni się na tle konkurencji. Warto wiedzieć, że na targach może zaprezentować się każda firma, która działa w określonej przez organizatora branży i chciałaby przedstawić swoją ofertę szerszej grupie odbiorców.

Prawdziwym kluczem do sukcesu, jest odpowiednio zaprojektowana zabudowa targowa. Czasem przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy, że mają oni zaledwie kilka sekund na to, by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Są przeprowadzane nawet specjalne badania, które potwierdzają, że chętniej odwiedzane są stoiska targowe, które są niesztampowe, kreatywne oraz przemyślane.

Stoisko targowe

Jak zaprojektować stoisko, by przyciągało uwagę?

Niektórym firmom nadal wydaje się, że odpowiednie targowe stoiska składają się z prostej lady oraz białych otaczających ją ścian, na których można zawiesić logo swojej firmy. Te czasy już dawno minęły, a Ty – czytając ten tekst, jesteś na wygranej pozycji. Wiesz już, że ten relikt przeszłości może przynieść firmie więcej szkód niż pożytku, przez co zamiast pozyskać nowych klientów, ci właśnie potencjalni klienci zobaczą, że firma nie idzie z duchem czasu, a więc jest przestarzała, a tym samym nieatrakcyjna.

Na każdych targach prezentują się setki i tysiące firm, a każda z nich próbuje wypaść jak najlepiej i przyciągnąć do siebie jak najwięcej potencjalnych klientów. Dlatego też powinieneś wiedzieć, że potrzebujesz stoiska targowego, które przyciągnie uwagę i sprawi, że targi będą dla Ciebie początkiem czegoś znacznie większego. Co prawda organizatorzy targów często dają możliwość skorzystania z przygotowanej przez nich zabudowy, ale powinieneś wiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł. Stoiska te są identyczne, mają podobny układ i wygląd, a tym samym niczym się nie wyróżniają. Jak wspominaliśmy – nadal jesteś na wygranej pozycji, ponieważ już wiesz, że część z firm na pewno z nich skorzysta. Wiesz więc, jak będzie wyglądać ich prezentacja, a więc możesz przygotować swoje stoisko targowe w sposób, który Twoje stoisko na pewno wyróżni.

Aby Twoje stoiska targi zwracały uwagę klientów oraz potencjalnych klientów biznesowych, powinny one być wyższe i widoczne już z daleka. To jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na przyciągnięcie do siebie nowych klientów.

Stoisko na targi

Warto jednak wiedzieć, że zależnie od celu, który stawiasz sobie w związku z udziałem w targach, dobrze zaprojektowane stoisko targowe powinno do tego celu nawiązywać. Zabudowa powinna być dopasowana – zarówno do celu, jak i potrzeb. Oczywistym jest więc, że jeżeli chcesz zaprezentować odwiedzającym oferowane przez firmę produkty, powinieneś zadbać o ich odpowiednią ekspozycję. Jeżeli natomiast chcesz nawiązywać kontakty, a także pozyskiwać nowych pracowników – w stoisku powinna być zapewniona przestrzeń, która będzie sprzyjała przeprowadzaniu spokojnych, intymnych rozmów.

Zabudowa targowa jest swoistą wizytówką firmy, dzięki której możemy budować świadomość marki, a także kreować jej wizerunek. Nie bój się więc stawiać na nowoczesne technologie, które sprawią, że w oczach klientów firma będzie dużo bardziej atrakcyjna. Skorzystanie ze środków komunikacji IT/AV pomoże Ci również w prezentacji różnych treści, które trudno jest umieścić na broszurach. Na ekranach możesz wyświetlać filmy, które pokazywać będą, jak działa firma, jak produkuje się bieżące wyroby, jak się je tworzy. Dzięki temu odwiedzający na własne oczy zobaczą to, o czym inni tylko opowiadają.

Nie bez znaczenia będzie również przemyślane oświetlenie, które zastosujesz w targowych stoiskach. Większość wystawców decyduje się na skorzystanie ze światła, które oferuje im hala, w której odbywają się targi. Badania jednak jasno (nomen omen) mówią o tym, że odwiedzający nie czują się przy nim komfortowo, przez co nie są w stanie skoncentrować się na treściach, które przekazują im wystawcy. Jeżeli zdecydujesz się na indywidualne, własne oświetlenie, będziesz mógł także wyeksponować produkty, które oferujesz odwiedzającym. Bezpośrednio przełoży się to na zainteresowanie marką, a następnie na wyniki sprzedaży.

Możesz rozważyć:

  • podświetlane litery,
  • podświetlane sufity,
  • neony,
  • elementy ruchome,
  • ekrany.

Nie bój się niestandardowych rozwiązań, które będą kreatywne. Przełoży się to na liczbę odwiedzających Twoje stoisko targowe, a tym samym na ilość nowych klientów lub partnerów biznesowych. Niech wizyta przy Twoim stoisku zapadnie każdemu w pamięć i niech chętnie kojarzy Twoją markę z kreatywnością oraz innowacyjnością. Przy tym jednak uważaj, by nie przesadzić z kolorami. Wystarczą zaledwie dwie-trzy barwy, może dodatkowe ich tonacje. Do tego dojdą kolory wydruków wielkoformatowych zdjęć. Jeśli nie przesadzisz z kolorami, odwiedzający nie będzie przytłoczony atakującymi bodźcami.

Targowe stoiska

Jaki rodzaj stoiska wybrać?

Jak wspominaliśmy, udział w targach to pewnego rodzaju inwestycja, do której warto się odpowiednio przygotować. Powinieneś przemyśleć, jaki rodzaj stoiska targowego wybrać. To właśnie ten czynnik w dużej mierze zdecyduje, czy Twoja firma osiągnie sukces i zakładany cel.

Rodzaj stoiska jest istotny, ponieważ to właśnie od tego wyboru zależeć będzie jego wystrój, a także wrażenie, które zrobisz na zwiedzających stoisko. Oczywiście, im większy budżet, tym lepiej. Da się co prawda stworzyć stoisko targowe bez generowania dużych kosztów, lecz z doświadczenia wiemy, że profesjonalne, odpowiednio zaprojektowane stoisko targowe wymaga sporych nakładów finansowych – zwłaszcza gdy chcesz, by było ono przemyślane oraz multimedialne. Nie bez znaczenia będzie również miejsce, w którym ma stanąć Twoje stoisko. Tańsze stoiska będą położone na uboczu, a nieco droższe na głównej alejce. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ lokalizacja ma bezpośredni wpływ na liczbę potencjalnych klientów. Dlatego negocjuj stanowczo z Organizatorami imprezy swoje umiejscowienie na hali, swoje usytuowanie na całych targach.

Zebraliśmy dla Ciebie kilka typów stoisk targowych.

Systemowe

Stoiska targowe systemowe – inaczej określane jako modułowe. Choć nie mamy na myśli stoisk samoobsługowych w rozkładaniu. Takich stoisk nie bierzemy pod uwagę. Służą one raczej firmom, biorącym udział w szybkich kongresach, organizowanych najczęściej w hotelach i przestrzeniach, które nie są przestrzeniami stricte targowymi, profesjonalnymi dla targów i wystaw gospodarczych. Profesjonalne, targowe stoiska systemowe są z wielu elementów, które łączone są wspólnymi, najczęściej aluminiowymi stelażami. Ich zaletą jest mniejsza komplikacja zabudowy, a co za tym idzie – cena realizacji. Decydując się na stoisko systemowe, oszczędzasz na wydatkach, jednak tracisz na atrakcyjności ekspozycji.

Typowe stoiska samo rozkładalne, zwane często modułowymi, są bardzo proste w transporcie. Nie zajmują zbyt dużo miejsca, dzięki czemu łatwo mieszczą się do większych aut. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się firmom, które często biorą udział w kongresach, ale nie w profesjonalnych targach. Dzięki elastyczności modułów, można dopasowywać je w zależności od potrzeb danego, małego wydarzenia. Do celów targowych polecamy skorzystanie z oferty profesjonalnych firm, takich, jak np. Grupa Antares.

Mieszane

Idealną opcją dla firm, które chcą postawić na niestandardowe projekty, będą stoiska mieszane. Charakteryzują się one łączeniem co najmniej dwóch systemów. Dzięki temu mogą powstawać wyjątkowe, przemyślane stoiska, które będą bezpośrednio wpływać na ich estetykę oraz kształt. Z doświadczenia wiemy, że to właśnie stoiska mieszane przyciągają dużą uwagę klientów, przez co cieszą się one popularnością podczas wydarzeń.

Niesystemowe

Dla najbardziej wymagających klientów, powstają stoiska niesystemowe. Są to stoiska tworzone indywidualnie dla każdego Wystawcy, z drewnopochodnych materiałów, specjalnie budowanych i kształtowanych w produkcji stolarskiej. Często stosuje się także szkło, pleksiglass, stal, PCV, tkaniny itd. Stoiska targowe niesystemowe mogą również być tworzone ze specjalnych tworzyw sztucznych lub ze specjalnych płyt. Wyróżnia je wysoka jakość wykończenia – często zamiast wykładziny stosowane są panele, płyty laminowane, specjalne wykładziny sizalowe. Korzysta się także ze wszelkich odcieni farb, które przeznaczone są do wewnętrznego stosowania.

Stoiska niesystemowe wymagają dokładnego projektu, który wykonuje projektant targowy. Te największe i najbardziej zaawansowane, mogą powstawać nawet przez 2-3 miesiące!

Zewnętrzne

Jeżeli targi odbywają się na zewnątrz – poza zadaszonym obiektem wystawienniczym, niezbędne będzie specjalne stoisko zewnętrzne. Dzięki temu będziesz w stanie ochronić swoich pracowników oraz odwiedzających przed deszczem, wiatrem lub słońcem. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku stoisk zewnętrznych, wzrastają ceny ich realizacji.

Stoiska te, to w praktyce samodzielne pawilony, które umieszczane są na odpowiednim podeście. Posiadają także niezbędne zadaszenie. Mogą być to pawilony niskie, ale mogą to być również pawilony wysokie, nierzadko z piętrem. Nieco tańszą opcją jest postawienie profesjonalnego namiotu wystawienniczego i zabudowa targowa, zrealizowana w jego wnętrzu.

Stoisko na targi

Co powinno znaleźć się na funkcjonalnym stoisku targowym?

Gdy już wiesz jak stworzyć odpowiednią przestrzeń ekspozycji targowej – stoiska targowe Polska – stoiska targowe Europa – możesz pomyśleć o tym, co powinno znaleźć się na funkcjonalnym, atrakcyjnym stoisku. Są pewne elementy, o których nie można zapomnieć, ponieważ nawet najlepiej zaprojektowana przestrzeń nie wystarczy, by na targach osiągnąć spektakularny sukces. O czym więc warto pamiętać?

  • Gadżety,
  • Broszury,
  • Katalogi,
  • Identyfikacja wizualna,
  • Przestrzeń do rozmów z klientami kluczowymi, tzw. VIP-roomy,
  • Urządzenia multimedialne : duże telewizory, ściany medialne, ekrany dotykowe,
  • I inne w zależności od potrzeb.

Zadbaj o to, by każdy element stoiska targowego był atrakcyjny wzorniczo, oraz spełniał swoją funkcję. Nie zapominaj, że głównym celem wydarzenia, jest przyciągnięcie odwiedzających, którzy mogą okazać się w przyszłości nowymi partnerami, klientami lub kluczowymi pracownikami. Odpowiednio zaprojektowane stoiska-ekspozycje targowe mogą sprawić, że targi, w których weźmiesz udział, będą początkiem najlepszego okresu w działaniu Twojej firmy. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.