Kategorie:

Parabank czy bank – gdzie po pożyczkę, kredyt?

Artykuł partnera.

Chcąc wziąć kredyt, najczęściej kierujemy się tym, by dostać jak najwięcej, jak najtaniej i jak najszybciej. Nie jest to proste i często z tych trzech „naj”, udaje się nam osiągnąć maksymalnie dwa punkty. Co więcej, obok banków dużą popularnością cieszą się instytucje parabankowe, które mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. W jaki sposób wybrać kredyt? Gdzie lepiej po niego iść – do banku czy parabanku? Na co zwracać uwagę?

Bank a parabank – jakie różnice?

Bank i parabank to dwie zupełnie odmienne instytucje finansowe, które związane są innymi przepisami prawa. Bank podlega prawu bankowemu, z kolei parabank prawu kodeksu cywilnego. Parabank, choć oferuje podobne produkty co bank, bankiem nie jest i nie jest też objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. To rzecz jasna sprawia, że tego typu instytucja jest zdecydowanie bardziej ryzykowna i to na wielu płaszczyznach. Parabank nie może więc oferować kredytów, ponieważ są one zarezerwowane tylko dla banków i objęte są wyłącznie prawem bankowym.

Jak dostać kredyt w parabanku?

Jedną z największych zalet parabanków jest łatwość, z jaką można otrzymać w nich pożyczkę. Zgadza się – pożyczkę, ponieważ te instytucje nie mogą udzielać kredytów, z racji tego, iż nie obejmuje ich prawo bankowe. Mimo to parabanki często oferują produkty podobne do tych bankowych – kredyty, pożyczki, lokaty, wszystko to na pozornie korzystnych warunkach. A jak wyglądają te oferty? Pożyczki w parabankach opisuje parabankowo.pl, dzięki czemu można sprawdzić, jak działają te instytucje oraz jak przebiega proces przyznawania pożyczki. Jak wiadomo – jest on zdecydowanie prostszy niż przy kredycie bankowym, choć możliwe sumy do wypłacenia niższe, a ryzyko wyższe.

Jak dostać kredyt w banku?

Jak wiadomo, otrzymanie kredytu w banku nie jest takie proste. Banki bardzo dokładnie sprawdzają swoich klientów, muszą też działać zgodnie z przepisami prawa bankowego, a to oznacza, że cały proces weryfikacji może trochę potrwać. Oczywiście szybkość załatwienia sprawy będzie zależała przede wszystkim od nas – naszej zdolności kredytowej, poziomu przygotowania dokumentów oraz rzecz jasna naszej historii kredytowej. Kredyt w banku mimo wszystko można dostać na znacznie wyższe kwoty, a także na korzystniejszych warunkach. Przede wszystkim jest to także bezpieczniejsze – ponieważ bank musi podporządkować się przepisom prawa. W ten sposób nasze pieniądze podlegają ochronie, nasze dane osobowe są zabezpieczone, a umowy kredytowe muszą spełniać konkretne wytyczne.

Gdzie po kredyt – do banku czy parabanku?

Chcąc wziąć kredyt mamy właściwie tylko jedną opcję – bank. Jest to jedyna instytucja, która zgodnie z prawem może udzielać tego typu produktów i jeżeli inne firmy oferują podobne możliwości, działają wbrew przepisom. Oczywiście, należy też dokładnie zweryfikować swoje potrzeby – ile pieniędzy potrzebujemy, jak szybko chcemy je dostać oraz jakie są nasze możliwości finansowe. Jeżeli zamiast banku decydujemy się na parabank, najczęściej kierujemy się szybkością weryfikacji, minimalnymi formalnościami oraz natychmiastowym otrzymaniem gotówki. Jeżeli zależy nam na niewielkich kwotach i mamy pewną sytuacją finansową, ale znaleźliśmy się w nagłej potrzebie, można z takich ofert skorzystać. Trzeba jednak liczyć się z ryzykiem i ewentualnymi wyższymi kosztami takiej pożyczki.

Ponieważ banki mają dokładniejszą weryfikację, są przeznaczone dla osób o pewnej sytuacji finansowej i bez zadłużeń. Ich oferty bywają zróżnicowane, ale są też bezpieczniejsze, ponieważ podlegają KNF i BFG. Jeżeli potrzebujemy większej ilości gotówki (np. na zakup mieszkania), to bank będzie lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.