Szukanie informacji na temat odwołania do KIO
Kategorie:

Odwołanie do KIO – jak walczyć o zamówienie publiczne?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Gdy jakieś błędy w przetargach publicznych się pojawiły i uważamy, że niesprawiedliwe został wyłoniony wykonawca to najskuteczniejszą metodą na podważenie tej decyzji jest złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Wtedy cała sprawa zostanie zbadana przez niezależne grono osób, które podejmą decyzję, czy wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami.

Ludziom, którzy zamawiali daną usługę będzie nieraz ciężko przyznać się do błędów popełnionych w czasie całego przetargu. Należy pilnować dokładnie terminu w jakim można złożyć odpowiednie dokumenty, aby cały proces przetargu został zweryfikowany.  Najczęściej mamy tylko 5 dni lub 10 dni na wniesienie odwołania. Po upływie tego czasu są małe szanse, że dojdzie do postepowania wyjaśniającego. Trzeba też ten wniosek złożyć w odpowiedni sposób, aby mogło dojść do jego rozpatrzenia. Może przecież on zostać odrzucony, ponieważ nie będą spełnione wszystkie potrzebne formalności. W momencie, gdy ktoś chce wiedzieć jak dokładnie przebiega ten cały proces to warto wejść na stronę internetową  https://capitallegal.pl/odwolanie-do-kio/, gdzie można poznać więcej szczegółów dotyczących odwołania do KIO.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy chcemy złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?

Należy przed przygotowaniem odpowiednich dokumentów ocenić szansę na to, że uda nam się coś ugrać tym odwołaniem. Postępowania wykonywane przez Krajową Izbę Odwoławczą są płatne, dlatego odpowiednio kwotę trzeba zapłacić już w czasie składania dokumentów odwoławczych. Trzeba pamiętać, że napisać wniosek powinien nam napisać radca prawny, bo jego treść może być kluczowa do tego, aby uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie. Musimy również dokładnie sprawdzić ile dni mamy na wniesienie odwołania, ponieważ złożony wniosek po jego upływie nie będzie rozpatrywany. Istnieje też spora szansa, że nawet, gdy uzyskamy dobrą decyzję od KIO to podmiot, który był odpowiedzialny za dany przetarg może złożyć jeszcze odwołanie, dlatego takie postępowania mogą trwać przez kilka miesięcy. Jednak terminy rozpraw przed Krajową Izbą Odwoławczą są dość krótkie i trzeba nie czekać w tej chwili około miesiąca.

W jakich sytuacjach warto wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?

Tak naprawdę odwołanie do KIO można złożyć zawsze, gdy zamówienie publiczne nie zostało rozstrzygnięte zgodnie z prawem, które dotyczy zamówień publicznych. Możemy zdecydować się na wytoczenie podmiotowi sprawy, gdy zostały zbyt wysoko postawione warunki, aby uczestniczyć w przetargu lub doszło do opisu, który niekonkurencyjnie pokazuje przedmiot zamówienia. Można się zdecydować na złożenie wniosku, gdy dokumenty złożone przez konkurencje nie zostały odtajnione lub podali oni zbyt niską cenę za wykonanie danego typu usługi. Możemy się odwołać również, gdy przegramy przetarg i takie rozstrzygnięcie będziemy uważali za niesprawiedliwe. Nawet można napisać odwołanie, gdy cały przetarg zostanie unieważniony, a nasza firma poniosła straty z powodu tego, że musiała zapłacić pieniądze za udział w przetargu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.