Branie kredytu hipotecznego na dom
Kategorie:

O czym warto pamiętać, wybierając kredyt hipoteczny?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wzięcie kredytu hipotecznego w banku to jeden z podstawowych sposobów na sfinansowanie zakupu mieszkania bądź domu. Należy jednak koniecznie mieć na uwadze, że jest to zobowiązanie wieloletnie i jednocześnie bardzo kosztowne. Dlatego przy wyborze konkretnego kredytu warto zawsze bardzo dokładnie przeanalizować jego warunki, skupiając się na kilku kluczowych parametrach.

Elementy wpływające na zdolność kredytową

Każda instytucja bankowa podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu głównie w oparciu o zdolność zainteresowanego do spłacania rat zgodnie z wyznaczonym terminem. Ocenie podlegają tutaj przede wszystkim takie czynniki, jak wysokość comiesięcznych zarobków, forma zatrudnienia (najlepiej tradycyjna umowa o pracę albo indywidualna działalność gospodarcza), staż pracy, a także branża i zawód — świetnie postrzegane są zwłaszcza wszelkie stanowiska specjalistyczne.

Dodatkowo spore znaczenie ma liczba aktualnych zobowiązań finansowych do zapłaty, liczba osób będących na utrzymaniu klienta (dzieci, żona, rodzice) oraz dotychczasowa historia kredytowa. Jakiekolwiek opóźnienia w terminowym regulowaniu należności z pewnością niwelują szansę na zdobycie pieniędzy. Na koniec pamiętajmy, że odrzucenie wniosku przed jeden z banków nie oznacza automatycznie braku możliwości starania się o kredyt w innej placówce.

Wkład własny, oprocentowanie i wysokość rat

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny niezbędne okazuje się zazwyczaj wniesienie wkładu własnego w wysokości 20% wartości produktu. W ten sposób banki upewniają się, że klient dobrze radzi sobie z własnymi finansami i prawdopodobnie będzie w stanie bez problemu wywiązywać się z umowy. Dana instytucja oferuje zawsze do wyboru raty równe bądź malejące. Te pierwsze określane są inaczej mianem stałych i nie ulegają modyfikacji przez cały okres spłacania należności.

Drugie z kolei naliczane są wyłącznie od pozostałej do uregulowania kwoty, co jest znacznie korzystniejsze z punktu widzenia zainteresowanego. Niestety mogą na nie liczyć tylko osoby o optymalnej zdolności kredytowej. Jeśli natomiast chodzi o oprocentowanie, to składa się ono z marży banku i tzw. stawki WIBOR 3M, a kształtuje się w granicach 2-5%. Nie łudźmy się, że jakikolwiek podmiot zaproponuje nam 0%.

Okres kredytowania i prowizja

Podejmując decyzję o wyborze kredytu hipotecznego, zaleca się zainteresowanie kwestią okresu obowiązywania umowy. Niekiedy opłaca się go wydłużyć — np. w sytuacji posiadania ograniczonych możliwości finansowych na spłacanie rat. Taki zabieg zmniejsza ryzyko popadnięcia w długi, ale wymaga zorientowania się, czy bank przypadkiem nie pobiera z tego tytułu jakichś ponadnormatywnych opłat.

Maksymalny okres kredytowania wynosi obecnie 35 lat. Jednym z kosztów omawianego instrumentu jest prowizja, która ma bezpośrednie przełożenie na RRSO. Stanowi ona po prostu zysk instytucji za pożyczenie środków. Na szczęście istnieje opcja negocjacji jej wysokości (średnio 2-3% wartości kredytu). Dodajmy, że przy wypełnianiu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość danych, bo nawet minimalny błąd oznacza dyskwalifikację.

Dowiedz się więcej na https://intuum.pl/kredyty-lodz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.