Waga z domkiem i pieniędzmi symbolizująca oszczędzanie na dom
Kategorie:

Kredyt hipoteczny z ekspertem czy bez?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to bardzo odpowiedzialna decyzja, więc trzeba ją podjąć z pełną świadomością. Nie może być tu niedomówień, w związku z tym niektórzy decydują się na pomoc eksperta. Czy to faktycznie dobre rozwiązanie? A może bez jego wsparcia sobie poradzimy?

Kredyt hipoteczny – jak mądrze go pożyczyć?

Dla większości osób kredyt hipoteczny to wielkie życiowe wyzwanie, ale i jedyna szansa, by zrealizować swoje ambitne plany związane z kupnem mieszkania czy budową domu. Jeśli chcemy zamieszkać w końcu “na swoim” musimy spośród wielu ofert wybrać tę jedyną, która z naszego punktu widzenia jest najkorzystniejsza.

Składając podpis na umowie kredytowej, zgadzamy się też na to, że przez ogromną część życia (zależnie od kredytu – najczęściej od 10 do 30 lat) będziemy musieli spłacać to zobowiązanie, choćby nie wiadomo co. Mimo że w ostatnich latach wprowadzono zdecydowanie bardziej prokliencką ustawę o kredycie hipotecznym (można np. odroczyć spłacanie kredytu w razie problemów finansowych), to i tak musimy sobie zdawać sprawę z wagi tej decyzji. Żeby więc wybrać jak najlepiej, dzięki czemu spłata przebiegnie możliwie najłagodniej, wiele osób decyduje się na pomoc eksperta kredytowego.

Co nam daje taka współpraca?

Bardzo dużo, choćby to, że wystarczy już jedno spotkanie, by porównać wiele ofert i dowiedzieć się o nich cennych rzeczy. Osoba na co dzień zajmująca się doradzaniem w sprawie kredytów, wie dokładnie, na jakie kwestie zwrócić uwagę, czego się wystrzegać itd. Od razu też można wnioskować jednocześnie do wielu banków, co nie tylko daje możliwość negocjowania z nimi, ale też zabezpiecza przed ryzykiem odmowy. Co równie ważne, ekspert wskaże klientowi to, czego nikt w banku nie powie – z jakich produktów dodatkowych można zrezygnować bez żadnych konsekwencji. A mowa tu szczególnie o zakładaniu dodatkowych kont, ubezpieczeniach, czy wyrabianiu kart kredytowych. Dzięki temu koszt kredytu będzie niższy, a więc i łatwiejszy do spłaty.

Jak wygląda takie spotkanie?

Nie musimy się do niego specjalnie przygotowywać – zostaniemy po prostu zapytani o nasze plany związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przede wszystkim, jakiej nieruchomości szukamy i po co – czy to dla nas, czy dla kogoś innego (np. dzieci), a może na wynajem. Ekspert sprawdzi, jaką mamy zdolność kredytową, oceniając to oczywiście na podstawie naszego dochodu. Ale nie tyle o wysokość zarobków tu chodzi, lecz o rodzaj umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. Wiadomo, że najlepiej jak mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, ale w innych przypadkach nic straconego – wszystko jednak zależy od indywidualnej sytuacji.

Co ważne, wymogi i warunki przyznania kredytu są obecnie dość zaostrzone – nie tylko ze względu na sytuację pandemiczną, ale też kondycję rynku, wobec czego banki dość często udzielają decyzji odmownej, nawet klientom o dość wysokich, stabilnych dochodach. Decydują o tym sztywne reguły, ale też chłodna kalkulacja. Nie ma tu sentymentów, więc licząc na kredyt hipoteczny na dobrych warunkach lepiej zasięgnąć rady osoby doświadczonej, wiedzącej jak skutecznie starać się o to finansowe wsparcie.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, powiemy, że zdecydowanie tak – jak zaciągamy kredyt hipoteczny to tylko z ekspertem, bo to nie tylko pewność, że uda się go uzyskać, ale jednocześnie będzie to pomoc na dobrych, korzystnych warunkach.

Szukając profesjonalnej pomocy eksperckiej, zapraszamy pod adres sdp-finanse.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.