Kobieta trzyma w dłoni pieniądze z kredytu celowego
Kategorie:

Kredyt celowy – czym jest i na co go przeznaczyć?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Kredyt celowy to odpowiednie finansowanie dla osób, które doskonale wiedzą, na co chcą przeznaczyć uzyskane pieniądze. Niekoniecznie musi być wykorzystany na zakup nieruchomości, gdyż kredyt hipoteczny to tylko jeden z rodzajów kredytów celowych. Dowiedz się, czym jest takie zobowiązanie oraz na co można je przeznaczyć.

Kredyt celowy, czyli jaki?

Choć banki często proponują kredyty na dowolny cel, w których nie ma potrzeby precyzowania planów, jakie mają być zrealizowane dzięki finansowaniu, to tzw. kredyt celowy często jest bardziej opłacalny dla obu stron. Takie zobowiązanie polega na tym, że już w trakcie składania wniosku kredytobiorca wskazuje konkretnie, na co zamierza przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki. Zanim dojdzie do podpisania umowy na kredyt celowy, należy dokładnie sprawdzić jaki koszt zostanie poniesiony przy poczynionej inwestycji.

W zależności od rodzaju kredytu celowego bank może przelać środki bezpośrednio do dewelopera lub innego przedsiębiorstwa oferującego dobro, które chce nabyć kredytobiorca. Dzieje się tak zwłaszcza przy korzystaniu z usług pośredników np. w sklepie RTV i  salonie meblowym czy samochodowym, gdzie można zaciągnąć takie zobowiązanie, a pieniądze zostają przelane od razu na konto dostawcy. W innym przypadku może zdarzyć tak, że bank poprosi o fakturę dokumentującą zakup, w ten sposób kredytobiorca udowodni instytucji, że środki z kredytu są rozdysponowane zgodnie z informacjami podanymi we wniosku. Warto pamiętać, że kupiony produkt lub nieruchomość stanowią zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania. Kredyt celowy może wziąć zarówno prywatny kredytobiorca, jak i firma.

Jakie są rodzaje kredytów celowych?

Takie zobowiązania można podzielić z uwzględnieniem tego, na co kredytobiorca chce wydać pozyskane środki. Można wyróżnić m.in. kredyt celowy na:

  • nabycie, wybudowanie lub remont nieruchomości – kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągnięte na konkretny cel, choć jest regulowane przez odrębne przepisy,
  • kupno samochodu,
  • nabycie sprzętu RTV i AGD,
  • instalację fotowoltaiczną i termomodernizację,
  • zakup mebli,
  • konsolidację innych pożyczek.

Zobowiązanie ze wskazaniem konkretnego celu może służyć również restrukturyzacji firmy czy spłaty bieżących zobowiązań. Na rynku można znaleźć wiele ofert kredytów celowych, które są uzależnione od danego banku.

Co jest wymagane przy zaciąganiu kredytu celowego?

Choć kredyt celowy łatwiej uzyskać niż pozostałe pożyczki bankowe dzięki zabezpieczeniu, to również należy spełnić określone warunki. Można do nich zaliczyć:

  • zdolność kredytową – aby uzyskać środki od banku, należy udowodnić możliwość do regularnego opłacania rat,
  • brak zaległości w spłacie zobowiązań – dobra historia kredytowa to przesłanka dla placówki bankowej, że kredytobiorca będzie należycie się wywiązywał z obowiązków nałożonych na niego w umowie kredytowej,
  • udokumentowanie zakupu lub wskazanie beneficjenta – w zależności od rodzaju dóbr, które będą nabywane, należy określić instytucję, na której rachunek przelane zostaną środki lub udostępnić bankowi faktury potwierdzające nabycie konkretnego dobra za ustaloną kwotę,
  • przedstawienie umowy z wierzycielami – jest to konieczne w przypadku zaciągania kredytu celowego na konsolidację innych pożyczek bankowych.

W zależności od charakteru inwestycji należy spełnić poszczególne warunki uzyskania kredytu celowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj na stronę https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-celowy/.

Czy kredyt celowy się opłaca?

Choć wiele osób martwi się obowiązkiem wskazania konkretnego celu w zobowiązaniu finansowym, to właśnie często taki rodzaj kredytu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób planujących przeznaczyć środki na daną inwestycję. Bardzo łatwo można to udowodnić na przykładzie kredytu mieszkaniowego, którego oprocentowanie jest znacznie mniejsze niż w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Banki znacznie chętniej decydują się na udzielenie pożyczki przeznaczonej na konkretny cel, gdyż w tym przypadku mają zabezpieczenie umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.