Dobrze urządzone mieszkanie za 300 tysięcy
Kategorie:

Kredyt 300 tysięcy – wystarczy na mieszkanie?

Zakup mieszkania jest marzeniem. Ceny nieruchomości z roku na rok rosną, dlatego pojawia się obawa, czy będzie mnie stać na własne “M”. Na szczęście wraz z podwyżkami cen za metr kwadratowy praktycznie we wszystkich miastach w Polsce, rosną też wynagrodzenia. Dlatego proporcja ceny mieszkania do zdolności kredytowej Polaków jest mniej więcej na tym samym poziomie. Nawet delikatnie z korzyścią dla klientów. Dlaczego? Banki zdają sobie sprawę z większego zapotrzebowania na kredyty hipoteczne i w wielu przypadkach ułatwiają ich zaciągnięcie.

Kredyt 300 tys. na mieszkanie wystarczy na kilku pokojowe lokum blisko centrum miasta lub niewielki dom jednorodzinny na obrzeżach. W tym przypadku najkorzystniejszy będzie kredyt hipoteczny. Zobowiązania gotówkowe lub pożyczka hipoteczna mogą być mniej atrakcyjne finansowo.

Kredyt 300 tysięcy – ile potrzebuje wkładu własnego?

Wkład własny jest kwotą, którą musimy posiadać, do uzyskania kredytu hipotecznego. Obecnie przepisy regulują wysokość wkładu własnego na poziomie  dwudziestu procent wartości nieruchomości. Istnieje jednak pewna furtka. Możemy postarać się jedynie o dziesięć procent całej ceny nieruchomości, gdy zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie. Takim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie niskiego wkładu. Wtedy część banków zgodzi się na taką wysokość wkładu finansowego.

Jeśli chcemy wybudować dom, naszym wkładem własnym nie muszą być pieniądze. Jedną z najpopularniejszych form zastępczych dla gotówki na koncie jest działka. Gdy jesteśmy właścicielami działki, możemy traktować ją, jako odmianę wkładu własnego.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w sytuacji zakupu mieszkania. Istnieje mniej rozwiązań na zastąpienie wymaganego wkładu finansowego.

Kredyt 300 tysięcy – jak długo spłacamy?

Kredyty na duże kwoty mogą budzić w nas lęk. Wysokość miesięcznej raty oraz przymus spłacania przez dziesiątki lat, te czynniki powodują najwięcej obaw. Długość zaciągniętego zobowiązania można regulować. Podstawowym czynnikiem wpływającym na skrócenie czasu trwania umowy kredytowej jest wysokość zarobków. Im więcej zarabiamy i rata kredytu na 300 tysięcy mniej obciąża nasz domowy budżet, tym krótszy wariant możemy wybrać. Maksymalny czas, na oddanie pożyczonych pieniędzy od banku w przypadku kredytu hipotecznego, to trzydzieści pięć lat.

Kluczowym aspektem przy długości kredytowania jest wiek kredytobiorcy. Mało osób zwraca na to uwagę, koncentrując się przede wszystkim na zarobkach. Banki mają również ustalony wiek klienta, który ogranicza nam czas. Co ważne dotyczy dnia spłaty kredytu. W tym dniu nie możemy być starsi niż siedemdziesiąt lub osiemdziesiąt lat. Tutaj każdy bank ma inny system.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.